Menu
Citát
Oráč hádže semeno na všetky strany a ten, ktorý vysádza vinicu, bol by rád, aby celá prinášala ovocie. Keď neskôr prichádza a nenachádza úrodu, je smutný. Podobne i Pán chce, aby jeho slovo bolo zasiate do ľudských sŕdc. A ako sa rmúti roľník nad prázdnym poľom, tak i Pán sa rmúti nad srdcom pustým a neúrodným.
sv. Makar Egyptský, pustovník, +390
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

07.12.2020 | Matúš Nastišin | Čítanosť(367) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Arcibiskup Ján Babjak posvätil obnovený ikonostas vo svojom rodisku

Arcibiskup Ján Babjak posvätil obnovený ikonostas vo svojom rodisku

V nedeľu 6. decembra na sviatok sv. Mikuláša, medzi veriacich v Hažíne nad Cirochou zavítal prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ, ktorý prišiel, aby posvätil obnovený ikonostas v gréckokatolíckom Chrám svätého archanjela Michala.
 
Vladyku Jána privítal miestny správca farnosti otec Matúš Nastišin. Nasledovala posviacka obnoveného ikonostasu, ktorý bol doplnený o základný rad ikon s cárskymi a diakonskými dverami. Archijerejskú svätú liturgiu koncelebroval humenský archieparchiálny vikár Martin Zlacký. Slávnosti sa zúčastnil aj starosta obce JUDr. Július Buček.
 
V homílii arcibiskup Ján veriacich povzbudil, aby podľa príkladu zjavenia sv. Mikuláša v Ľutine, prichádzali na sväté liturgie v nedele a vo sviatky, lebo to je najväčším skutkom lásky k Bohu. A práve doplnený ikonostas má pomáhať zažiť krásu eucharistického slávenia, so všetkými znakmi a krásou východného obradu. Pozval tiež veriacich, aby v čase Filipovky, svoje dobré predsavzatia premenili na skutky. Podobne, ako ikonostas neostal len v myšlienkach, ale stálo veľa námahy zrealizovať toto dielo, tak aj v živote veriaceho človeka je potrebné neostať len pri dobrých úmysloch, ale premeniť ich na konkrétne dobré skutky.
Na konci slávnosti za spevu piesne k sv. biskupovi Mikulášovi odovzdal vladyka Ján sladkosti nielen deťom, ale aj všetkým prítomným veriacim.
 
Ikonostas v gréckokatolíckom Chráme sv. archanjela Michala bol postavený tak, aby vyhovoval liturgickým sláveniam gréckokatolíkov aj rímskokatolíkov. Teda základný rad ikon bol posunutý na ľavú stranu, kde boli pri sebe ikony sv. Mikuláša a Bohorodičky a na pravú stranu s Kristom a sv. Michalom. Cárske a diakonské dvere neboli. V priebehu mesiaca október bol zhotovený nový základný rad doplnený o cárske a diakonské dvere, pričom sa použili pôvodné ikony svätcov. Cárske dvere boli doplnené o ikonu Zvestovania a diakonské o archanjelov Michala a Gabriela. Vrchnú časť tvoria dva rady ikon s vyobrazením dvanástich apoštolov a v prostriedku ikony poslednej večere a Krista Vševládcu.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
22. január 2021 (piatok) Zora
Liturgické čítania:
Ap. zač. 64. (2 Pt 1, 1 – 10); Mk zač. 58. (13, 1 – 8)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1395504 (35 %)
môže byť
1273029 (32 %)
nepáči
1288544 (33 %)
Hlasy: 3957077
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX