Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Vy, ktorí ste zvyknutí zúčastňovať sa aktívne Božích sviatostí, keď dostávate telo Pánovo, chránite ho so všetkou starostlivosťou a uctievate si ho, dávajúc veľký pozor, aby z neho nespadla na zem ani omrvinka, aby sa nič nestratilo z posvätného daru. A skutočne, vaše presvedčenie, že by bolo hriechom, ak by pre vašu nepozornosť omrvinka spadla, je správne. Keď však pre uchovanie tela, ste tak pozornými, aj je správne, že takými ste, prečo potom myslíte, že je menšou vinou, keď sa nedbalo stratí Božie slovo namiesto jeho tela?
Origenes
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícky magazín
Centrum pre rodinu Sigord
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

07.12.2020 | Matúš Nastišin | Čítanosť(455) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Arcibiskup Ján Babjak posvätil obnovený ikonostas vo svojom rodisku

Arcibiskup Ján Babjak posvätil obnovený ikonostas vo svojom rodisku

V nedeľu 6. decembra na sviatok sv. Mikuláša, medzi veriacich v Hažíne nad Cirochou zavítal prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ, ktorý prišiel, aby posvätil obnovený ikonostas v gréckokatolíckom Chrám svätého archanjela Michala.
 
Vladyku Jána privítal miestny správca farnosti otec Matúš Nastišin. Nasledovala posviacka obnoveného ikonostasu, ktorý bol doplnený o základný rad ikon s cárskymi a diakonskými dverami. Archijerejskú svätú liturgiu koncelebroval humenský archieparchiálny vikár Martin Zlacký. Slávnosti sa zúčastnil aj starosta obce JUDr. Július Buček.
 
V homílii arcibiskup Ján veriacich povzbudil, aby podľa príkladu zjavenia sv. Mikuláša v Ľutine, prichádzali na sväté liturgie v nedele a vo sviatky, lebo to je najväčším skutkom lásky k Bohu. A práve doplnený ikonostas má pomáhať zažiť krásu eucharistického slávenia, so všetkými znakmi a krásou východného obradu. Pozval tiež veriacich, aby v čase Filipovky, svoje dobré predsavzatia premenili na skutky. Podobne, ako ikonostas neostal len v myšlienkach, ale stálo veľa námahy zrealizovať toto dielo, tak aj v živote veriaceho človeka je potrebné neostať len pri dobrých úmysloch, ale premeniť ich na konkrétne dobré skutky.
Na konci slávnosti za spevu piesne k sv. biskupovi Mikulášovi odovzdal vladyka Ján sladkosti nielen deťom, ale aj všetkým prítomným veriacim.
 
Ikonostas v gréckokatolíckom Chráme sv. archanjela Michala bol postavený tak, aby vyhovoval liturgickým sláveniam gréckokatolíkov aj rímskokatolíkov. Teda základný rad ikon bol posunutý na ľavú stranu, kde boli pri sebe ikony sv. Mikuláša a Bohorodičky a na pravú stranu s Kristom a sv. Michalom. Cárske a diakonské dvere neboli. V priebehu mesiaca október bol zhotovený nový základný rad doplnený o cárske a diakonské dvere, pričom sa použili pôvodné ikony svätcov. Cárske dvere boli doplnené o ikonu Zvestovania a diakonské o archanjelov Michala a Gabriela. Vrchnú časť tvoria dva rady ikon s vyobrazením dvanástich apoštolov a v prostriedku ikony poslednej večere a Krista Vševládcu.

Mimoriadny rok sv. Jozefa
Dnes
11. apríl 2021 (nedeľa) Július
Liturgické čítania:
Veľká utiereň: Mt zač. 116. (28, 16 – 20)
Liturgia: Ap. zač. 14. (Sk 5, 12 – 20); Jn zač. 65. (20, 19 – 31)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1401356 (35 %)
môže byť
1278322 (32 %)
nepáči
1293806 (33 %)
Hlasy: 3973484
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX