Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Iba s Ježišom je možné, aby v nás stále žil nový človek, až potom sa rozplynie pach dymu sveta, ktorý omamuje našu dušu.
Chiara Lubichová
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

06.02.2021 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(365) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Arcibiskup Ján Babjak vyjadril podporu OZ Diaľnica na Zemplín

Arcibiskup Ján Babjak vyjadril podporu OZ Diaľnica na Zemplín

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ prijal vo svojom úrade v piatok 5. februára predsedu OZ Diaľnica na Zemplín a zároveň starostu obce Baškovce (okr. Sobrance) Petra Báthoryho. Počas stretnutia bol vladyka Ján informovaný o vzniku občianskeho združenia, o jeho zámeroch a plánoch podporiť čo najskoršiu dostavbu diaľnice spájajúcu Vyšné Nemecké (štátna hranica s Ukrajinou) s posledným dostavaným úsekom pri Košiciach v obci Bidovce.
 
Starosta Báthory podrobne popísal vladykovi súčasnú náročnú ekonomicko-sociálnu situáciu, ktorá panuje v obciach v blízkosti ukrajinskej hranice. Chýbajúca infraštruktúra nielenže neprináša investorov do tohto priestoru, ale spôsobuje dokonca ich odliv, do logisticky výhodnejšie umiestnených oblastí. Táto situácia vplýva na veľké množstvo obyvateľov žijúcich nielen v pohraničí, ale v celej oblasti Zemplína.
 
Vladyka Ján skonštatoval, že je potrebné prijať prorodinnú politiku zo strany štátu a zároveň je nutné zabezpečiť také ekonomické zázemie na Zemplíne, aby otcovia a živitelia rodín, nemuseli cestovať ďaleko za prácou, opúšťať svoje manželky a deti, pretože to prináša neblahé následky na celkové fungovanie rodín, výchovu detí a jednotu manželstva. Každý občan Slovenskej republiky musí mať čo najjednoduchší prístup k plnohodnotnej a zároveň spravodlivo ohodnotenej práci. To však nie je možné, pokiaľ nie je dostatočne vybudovaná infraštruktúra, ktorá bude lákadlom pre domácich, ale aj zahraničných investorov.
 
Arcibiskup Babjak taktiež uviedol, že dostavba diaľnice až po východnú hranicu s Ukrajinou napomôže aj religióznym vzťahom v rámci štruktúr gréckokatolíckych cirkví, nakoľko Prešovská metropolitná cirkev spoločne s Maďarskou gréckokatolíckou cirkvou sú dcérami jednej materskej Mukačevskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorá sídli v Užhorode. V rámci čulej spolupráce medzi týmito cirkevnými jednotkami by čo najskoršie dostavanie diaľničného spojenia podstatne uľahčilo prácu aj na religióznom poli. V tomto kontexte pripomenul pokročilé práce našich južných susedov na diaľničnom úseku medzi mestom Miškovec a maďarsko-slovenskou hranicou.
 
Arcibiskup v závere stretnutia uistil predsedu združenia Petra Báthoryho, že tento projekt má jeho podporu, čo následne bolo potvrdené aj odovzdaním certifikátu vladykovi, ako podporovateľovi OZ Diaľnica na Zemplín.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
03. marec 2021 (streda) Bohumil, Bohumila
Liturgické čítania:
Služba VPD: prémije: Gn 7, 6 – 9; Prís 9, 12 – 18
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1398422 (35 %)
môže byť
1275652 (32 %)
nepáči
1291191 (33 %)
Hlasy: 3965265
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX