Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Nič nie je zbytočnejšie ako kresťan, ktorý sa nestará o spásu druhých... Ak kvas neprekvasí cesto, možno ho nazvať kvasom? Nehovor: Ja nie som schopný pohnúť druhými. Ak si kresťan, nie je možné, aby sa okolo teba niečo nedialo... Tu ide o podstatu kresťanstva. Tvrdiť, že kresťan nemôže byť užitočný druhému je rovnako protirečivé, ako upierať slnku schopnosť osvetľovať.
sv. Ján Zlatoústy
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

08.04.2021 | Michal Pavlišinovič, Foto: Milan Kapusta | Čítanosť(303)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Paschálne slávenia v prešovskej katedrále

Paschálne slávenia v prešovskej katedrále

Sviatky Paschy v gréckokatolíckej Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove začali vo veľký štvrtok 1. apríla v dopoludňajších hodinách tradičným slávením archijerejskej svätej liturgie, ktorú slávil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ kvôli pandemickým opatreniam len s kňazmi z archieparchiálnej kúrie. Spomienku na ustanovenie sviatosti kňazstva a sviatosti Eucharistie si tak už druhý rok po sebe nemohli spoločným slávením pripomenúť všetci presbyteri Prešovskej archieparchie. Zjednotili sa však prostredníctvom online prenosu, ktorý z prešovskej katedrály zabezpečovala TV Logos. Na začiatku liturgie posvätil arcibiskup Ján antimenziony. Ide o štvorcový kus plátna s ikonografickým znázornením mŕtveho Ježišovho tela. Je uložený na každom oltári v chráme a uchovávajú sa v ňom relikvie svätých – v tomto prípade blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka.
 
V homílii vladyka povzbudil všetkých kňazov aby dennodenne odpovedali vždy kladne na Pánovo volanie do služby, do ktorej vstúpili skrze milosti a dary Svätého Ducha. Taktiež pozval kňazov, aby odrážali Kristovu lásku cez svoje kňazstvo ľuďom, ku ktorým sú poslaní a zdroj odkiaľ môžu a majú čerpať má byť pre nich Eucharistia – Telo a Krv Ježiša Krista.
 
Počas svätej liturgie, na konci anafory, posvätil vladyka myro – vzácny olej zložený z vody, oleja, vína, aromatických olejov a 33 aromatických bylín, ktorým kňazi vo svojich farnostiach udeľujú sviatosť myropomazania. Veľký počet zložiek symbolizuje bohatstvo a rôznorodosť darov milostí Svätého Ducha.
 
V podvečerných hodinách slávil najprv svätú liturgiu sv. Bazila Veľkého s večierňou prešovský protopresbyter Rastislav Baka a po jej skončení nasledovala modlitba Utierne Veľkého piatku – počas ktorej sa číta 12 evanjelií o umučení a smrti Ježiša Krista.
 
Vo veľkopiatkové ráno sa slávili Kráľovské hodinky. Prívlastok kráľovské alebo cárske dostali kvôli tomu, že v rannokresťanskom období sa na ich slávení pravidelne pred veľkými sviatkami zúčastňoval samotný cisár.
 
V piatok popoludní o 15.00, teda v čase kedy Kristus zomieral na kríži, slávil vladyka Ján veľkú večiereň s uložením plaščenice do hrobu. Obrad uloženia do hrobu sa uskutočňuje sprievodom s plaščenicou okolo chrámu, kedy symbolicky aj sprievod sa pohýna v opačnom smere ako zvyčajne, poukazujúc na absurdnosť umučenia a smrti Ježiša Krista, ktorou sa tvorstvo obrátilo voči svojmu Stvoriteľovi.
 
V závere slávenia sa prihovoril synkel Daniel Dzurovčin, ktorý v homílii poukázal na dve postavy z evanjelia – Judáša a lotra. Obe tieto postavy sú totiž súčasťou modlitby pred prijatím Eucharistie, kde každý veriaci vyznáva, že nechce byť zradcom ako Judáš, ale ako zločinec chce vyznávať: Pane, spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva. Táto modlitba pri každom eucharistickom slávení teda nemá byť len notorickým vyrieknutím slov, ale skutočným vyznaním lásky Ježišovi.
 
V sobotu ráno bola v katedrále slávená nadhrobná Jeruzalemská utiereň a podvečer slávil vladyka Ján svätú liturgiu sv. Bazila Veľkého s večierňou. V homílii sa prihovoril súdny vikár Jaroslav Pasok, ktorý skrze podobenstvo o márnotratnom synovi poukázal na neoblomný postoj Boha čakajúceho na návrat strateného syna, či dcéry. V tichu veľkej soboty, čaká Boh na postoj človeka. Alebo zostane človek naďalej v hriechu, v zlosti, v odsudzovaní svojho brata, alebo vstúpi do seba a práve v tom tichu spozná, že jediná cesta, je cesta návratu k Bohu.
 
Vo svetlú nedeľu Paschy slávil vladyka Ján utiereň vzkriesenia. V tme, na začiatku obradu, bola prenesená plaščenica na prestol a následne sa vladyka spolu s kňazmi z kúrie presunul do predsiene katedrály, kde prvýkrát zaznelo radostné Christos Voskrese! Celá utiereň bola slávená v cirkevnoslovanskom jazyku. Na jej konci sa prihovoril kancelár kúrie Michal Sopko, ktorý povzbudil veriacich, že aj napriek momentálnym ťažkostiam, ktoré mnohí zažívajú (choroba, strata blízkeho, strata zamestnania) chce všetkých Kristus uistiť, že jeho ranami sme boli spasení. A že tieto rany nie sú symbolom prehry, ale víťazstva a porážky smrti a temnoty hriechu.
 
Po skončení utierne nasledovalo požehnanie paschálnych pokrmov. Keďže slávenie utierne aj svätej liturgie prinášala v priamom prenose TV Lux, toto požehnanie pokrmov bolo zvolávaním požehnania aj na pokrmy veriacich, ktorí sledovali tento priamy prenos vo svojich domácnostiach.
 
Počas nasledujúcej archijerejskej svätej liturgie sa v homílii prihovoril arcibiskup Ján. Vyzdvihol Kristovu obetu a jeho víťazstvo, ktorým sme sa zbavili otrockých pút a stali sme sa slobodnými dietkami Božími. „Máme voľnú cestu k cieľu, k Pánu Bohu. Športovci môžu získať pominuteľné víťazstvo, ale my všetci môžeme získať definitívne víťazstvo večný život v nebi, v Dome Otcovom. Radostne kráčajme touto Ježišovou víťaznou cestou a spolu s Ježišom môžeme i my zvíťaziť,“ ohlásil vo svojej homílii vladyka Ján.
 
Vo svetlý pondelok slávil o 10.00 hod. svätú liturgiu v cirkevnoslovanskom jazyku protosynkel Ľubomír Petrík. V homílii nadviazal na evanjelium, v ktorom Ján Krstiteľ hovorí: Medzi vami stojí ten, ktorého nepoznáte. A taktiež aj na prvé čítanie zo Skutkov svätých apoštolov kde, zaznela stať o výbere nového apoštola namiesto Judáša. Apoštoli vybrali Mateja, ktorý bol svedkom Kristovho zmŕtvychvstania. „Teda synonymom slova učeník je svedok Kristovho zmŕtvychvstania. Len tak sa môže stať ten, ktorého svet nepozná známym, keď budú kresťania svedkami jeho zmŕtvychvstania. Svedkami toho, že Kristus žije, že prechádza naším životom a previedol nás cez bytostnú smrť, z tmy do svetla, od egoizmu k láske, že sme s ním dokázali začať znova, nech by nás postretlo čokoľvek,“ povedal v homílii protosynkel Petrík.
 
Všetky liturgické slávenia prinášala v priamych online prenosoch TV Logos a v spomínanú nedeľu Paschy sa veriaci mohli zjednotiť v modlitbe aj cez priamy prenos TV Lux.
 
Fotogalérie:
 
 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
16. máj 2022 (pondelok) Svetozár
Liturgické čítania:
Ap. zač. 30. (Sk 12, 12 – 17); Jn zač. 32. (8, 42 – 51)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1433695 (35 %)
môže byť
1309239 (32 %)
nepáči
1327070 (33 %)
Hlasy: 4070004
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX