Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Kto ostatné čnosti zhromažďuje bez pokory, akoby plevy nosil do vetra.
sv. Gregor Veľký
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

16.09.2021 | Barbora Sosková | Čítanosť(1097)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Viac ako 20 tisíc kvetov zdobilo liturgický priestor v Prešove

Viac ako 20 tisíc kvetov zdobilo liturgický priestor v Prešove

Vyzdobiť priestory pre slávnostnú archijerejskú liturgiu s pápežom Františkom pred prešovskou mestskou halou dostala Kežmarčanka Andrea Zelinová. Príprava veľkolepej výzdoby pozostávajúcej z 20-tisíc kusov kvetov trvala niekoľko dní.
 
Na spoluprácu oslovili Andreu Zelinovú z Andan Deco v Kežmarku priamo z Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove. Presvedčili ich dobré recenzie od spokojných klientov. „Jeden krásny deň mi zazvonil telefón. Do rána sme mali poslať návrh na kvetinovú realizáciu. Pracovala som na tom celý večer. O týždeň sme boli pozvaní na konzultáciu výzdoby, kde nás oboznámili s protokolom Vatikánu a dohodli sme sa na všetkých detailoch,“ spomína si kežmarská kvetinárka.  
 
Celá výzdoba priestoru, na ktorom pápež slúžil východnú liturgiu, od návrhu cez premyslenie logistiky a prerátavanie počtu potrebných kvetín, trvala niekoľko dní. Dôležitú úlohu zohrávalo dodržanie farieb a tvarov prepojenia s architektonickým dielom. Pri práci jej pomáhala rodina, kamaráti a známi. Len čistenie kvetín im trvalo 10 hodín.Manžel Daniel, ktorý mal na starosti technické záležitosti, pripravoval pódium. Po schválení návrhu nasledovali hodiny preratúvania kvetín a kontaktovanie pestovateľov doma aj v zahraničí. Dlhodobo pracujeme s holandskou firmou, ktorá nám pomáhala so zabezpečením kvalitných kvetín aj pre túto udalosť,“ vysvetlila proces Kežmarčanka.
 
Výzdobu z ruží, ľalií, gipsofilií a ďalších kvetov ladila do bielej a červenej. „Červená je liturgickou farbou, ktorá symbolizuje Kristovu obetu a hlavne je to farba sviatku Povýšenia úctyhodného a životodarného Kríža nad celým svetom. Vedeli sme, že pápež bude mať červené rúcho. Červené prvky boli aj na pódiu. Biele ruže zase zdobili podstavec na klokočovskú ikonu Bohorodičky, predstavujúce jej čistotu. Ako poslednú sme uviazali kyticu pre pápeža, ktorá bola z tých istých kvetov, ako sme použili vo výzdobe,“ uviedla ďalej Zelinová. Jej kvetinárstvo s rodinnou tradíciou funguje v Kežmarku od roku 2007.
 
Myšlienkou za jeho vznikom bol podľa jeho zakladateľky sen vyvážať kvetinové dekorácie do zahraničia. „Veľmi ma bavilo zdobiť hotely. Keďže sme dlho pracovali v zahraničí a mala som tam kontakty, moje začiatky a prvé kroky smerovali práve tam. Po príchode na svet našej dcéry sme začali pracovať doma. Veľmi mi pomohla moja mama Mária Fertalová, za čo jej veľmi ďakujem. A jej pomohla zase moja babka. Polovica našej rodiny má kvetinárstva v blízkom okolí,“ zasmiala saMária Zelinová a uzavrela: „Pre mňa to bola životná udalosť - floristická výzva. Vždy som si želala urobiť obrovský projekt a teraz sa mi to splnilo. Ďakujem všetkým, ktorí mi pri tom pomáhali.“
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
28. máj 2022 (sobota) Viliam
Liturgické čítania:
Ap. zač. 43. (Sk 20, 7 – 12); Jn zač. 48. (14, 10b – 21)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1434402 (35 %)
môže byť
1309993 (32 %)
nepáči
1328000 (33 %)
Hlasy: 4072395
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX