Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Zloba nikdy neodoženie zlobu. A keď ti niekto robí zlo, urob mu dobre, aby tvoj dobrý skutok porazil jeho zlobu.
sv. Pimen Veľký, + 440
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Facebook grkatpo
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

07.01.2022 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(359) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vladyka Ján Babjak na sviatok Bohozjavenia požehnal vodu v potoku Jakubianka

Vladyka Ján Babjak na sviatok Bohozjavenia požehnal vodu v potoku Jakubianka

Na významný sviatok východnej cirkvi Bohozjavenie Pána, 6. januára, zavítal prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ do rázovitej gréckokatolíckej obce Jakubany, kde v Chráme svätých apoštolov Petra a Pavla slávil archijerejskú svätú liturgiu. Chrám v Jakubanoch patrí medzi architektonicky najkrajšie v Prešovskej archieparchii a podľa projektu tohto chrámu bola začiatkom 20. storočia vybudovaná aj gréckokatolícka katedrála v maďarskom Debrecíne. Veriaci v tejto farnosti prichádzajú na bohoslužby oblečení v miestnych krojoch, čo aj tohto roku zvýraznilo sviatočnú atmosféru, ktorú umocnil aj ich radostný spev. Z pandemických dôvodov však bola kapacita chrámu značne obmedzená.

V homílii vladyka Ján hovoril o pokore, ktorú Kristus ukázal celému ľudstvu tým, že prijal na seba ľudskú prirodzenosť, čo sme oslavovali v predchádzajúcich sviatkoch Narodenia Krista, a teraz sa v pokore on, Boží Syn, dáva krstiť Jánovi v rieke Jordán. Vychádzajúc z veršových slôh predsviatku Bohozjavenia poukázal na veľkú príbuznosť týchto sviatkov, ktoré sa na kresťanskom Východe slávili v minulosti ako jeden sviatok. Veriacich ďalej pozval, aby sa dali nanovo osvietiť Božou pravdou: „V tento veľký sviatok uverme Ježišovi Kristovi, že iba v ňom je naša záchrana a spása, že iba On môže meniť náš život k lepšiemu. On jediný má moc zmyť naše hriechy – pýchu, nenávisť, zlobu, sebectvo a všetky ostatné hriechy. On jediný môže zmeniť naše pyšné srdcia, na srdcia pokorné a vytvoril v nich priestor pre lásku k Bohu a k blížnemu,“ povedal v homílii vladyka Ján.
 
V závere archijerejskej svätej liturgie miestny farár Peter Malcovský poďakoval vladykovi za jeho prítomnosť vo farnosti a zároveň mu zablahoželal k 19. výročiu biskupskej vysviacky, ktorú prijal 6. januára 2003 v Bazilike sv. Petra v Ríme z rúk sv. pápeža Jána Pavla II.
 
Do slávenia sviatkov Bohozjavenia Pána vstúpil vladyka Ján už v predvečer sviatku, 5. januára ráno, keď sa spolu s ostatnými kňazmi pôsobiacimi v Prešove a s veriacimi modlil v katedrále Kráľovské hodinky. Večer slávili svätú liturgiu sv. Bazila Veľkého s večierňou, ktorej predsedal vladyka Ján a pri ktorej aj posvätil vodu. Homíliu na tejto svätej liturgii ohlásil prešovský protopresbyter Rastislav Baka, ktorý povedal, že Kristus sa postavil do vôd Jordánu, aby zachránil zblúdilého človeka. A spôsob ako človek môže zanechať bludisko hriechu, je zostať poslušný Božiemu slovu.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
21. január 2022 (piatok) Vincent
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1426643 (35 %)
môže byť
1302504 (32 %)
nepáči
1319895 (33 %)
Hlasy: 4049042
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX