Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Keď sa pozeráme na svoje hriechy, nebudeme vidieť hriechy blížneho. Je chybou, keď človek nechá svojho vlastného mŕtveho a plače nad mŕtvym u svojho suseda.
sv. Pimen Veľký, + 440
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

16.05.2024 | Peter Cap | Čítanosť(460)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove sa stretli mladí výtvarníci s vladykom Jonášom

V Prešove sa stretli mladí výtvarníci s vladykom Jonášom

Vo štvrtok 16. apríla prijali pozvanie vladyku Jonáša štyridsiati mladí výtvarníci, ktorí sa zapojili do výtvarných súťaží Biblia očami detí a mládeže a Východní svätí pre súčasnosť. Prvá časť stretnutia začala v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove, kde jeho históriu, duchovné bohatstvo relikvií i súčasnosť predstavil kaplán otec Jakub Jurčišin.
 
Stretnutie pokračovalo v priestoroch arcibiskupského úradu, kde v expozícii stálej historickej výstavy im bola priblížená história i súčasnosť Prešovskej archieparchie. Stretnutie vyvrcholilo, keď všetkých zúčastnených prijal v Sále biskupov vladyka Jonáš. Po úvodnom príhovore odovzdal súťažiacim diplomy a vecné ceny. Samozrejme na záver nemohla chýbať spoločná fotografia a s arcipastier skym požehnaním sa milé stretnutie ukončilo.
 
Projekt Východní svätí pre súčasnosť je zameraný na spoznávanie života východných svätých a blahoslavených. V každom školskom roku je zameraný na jedného východného svätca alebo blahoslaveného, ktorého život a dielo si súťažiaci naštudujú a zrealizujú v jednom z uvedených stvárnení/techník v rámci vekovej kategórie. Súťažiaci sa môžu zamerať na životopis, dielo, či posolstvo daného svätca. Cieľom projektu je bližšie sa oboznámiť so svätými a blahoslavenými východného obradu; prehĺbiť východnú spiritualitu a posilniť povedomie gréckokatolíka, ale aj prijať nové vzory do svojho života a prostredníctvom nich formovať morálne čnosti; rozvíjať tvorivosť a zručnosť pri spracovaní informácií. Projekt je rozdelený do 7. kategórií. Do projektu sa môžu zapojiť žiaci či študenti, ktorí reprezentujú svoju školu, alebo farnosť.

V tomto školskom roku to bola Prepodobná matka Mária Egyptská.

Počas konania Metropolitného kola Biblickej súťaže v dňoch 6. – 7. mája  v Juskovej Voli, vladyka Jonáš vyhodnotil práce, ktoré sa umiestnili na prvom, druhom či treťom mieste.
 
Celoslovenská súťaž Biblia očami detí a mládeže, ktorú v spolupráci s Diecéznymi katechetickými úradmi každoročne organizuje Katolícke pedagogické a katechetické centrum, n. o., je zameraná na zobrazenie Biblie a jej miesta v živote človeka a v dejinách ľudstva. Zámerom je nápaditosť a originálnosť vnímania Biblie, nie kopírovanie výjavov z ilustrovaných Biblií. Cieľom súťaže je zaangažovať do vnímania a prežívania biblických dejín čo najviac detí a mládeže, aj tie, ktoré sa priamo nezapojili do vedomostnej súťaže Biblická olympiáda. Privádzať ich k poznávaniu Biblie a k záujmu o túto Knihu kníh. Predmetom súťaže Biblia očami detí a mládeže sú biblické knihy, ktoré sú predmetom aj biblickej olympiády. V tomto školskom roku to boli Kniha Genezis 12 – 36, Kniha Daniel 1 – 6, 13, Žalm 27 a Evanjelium podľa Jána. Súťaž je rozdelená do siedmych kategórií.
 

Synoda 2021 - 2023
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1555170 (35 %)
môže byť
1428187 (32 %)
nepáči
1445715 (33 %)
Hlasy: 4429072
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX