Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
A keď dve veci človek znenávidí, môže byť skutočne slobodný od tohto sveta. A tie dve veci: telesná vášeň a slávybažnosť.
sv. Pimen Veľký, + 440
GMC BARKA - Juskova Voľa
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

14.06.2024 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(335) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove udelil vladyka Jonáš diakonské svätenie

V Prešove udelil vladyka Jonáš diakonské svätenie

V piatok 14. júna udelil vladyka Jonáš Maxim, prešovský arcibiskup metropolita, v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove diakonské svätenie poddiakonovi Michalovi Pavlovskému. Pri tejto archijerejskej svätej liturgii bol zároveň otvorený aj 33. ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu, ktorý sa počas uplynulého víkendu uskutočnil v Prešove.
 
Vladyka Jonáš v homílii vychádzal z evanjeliovej udalosti, kedy Ježišovi učeníci kráčali v sobotu cez pšeničné pole a trhali klasy. „Všetci ľudia smerujú ku koncu svojho života a raz príde ten moment, keď bude Kristus prechádzať cez polia nášho života a bude zbierať klasy našich skutkov. Preto sa naskytá otázka, aké budú tieto klasy, aká bude úroda nášho duchovného života? Čo zanecháme po sebe?“ pýtal sa v homílii vladyka Jonáš. Obrátil sa aj na kandidáta svätenia a povedal, že aj rozhodnutie sa pre kňazstvo je momentom, kedy Kristus preveruje klasy úrody kandidáta. Či je už zrelý, či je plný a zrno z jeho klasov súce na výrobu chleba, ktorý má duchovne zasycovať veriacich svojou službou a ohlasovaním Krista.
 
Samotná diakonská vysviacka sa uskutočnila v liturgii po premenení chleba na telo a vína na krv Ježiša Krista, pred prositeľnou ekténiou a modlitbou Otčenáš. Po predstavení svätenca svätiteľovi trikrát kandidát v sprievode svojich duchovných otcov obchádzal prestol a bozkal jeho štyri rohy, pretože odteraz bude v jeho blízkosti konať diakonskú službu. Potom na neho vladyka Jonáš vložil ruky a modlil sa modlitbu: „Božia milosť, ktorá chorých vždy uzdravuje a to, čo im chýba, dopĺňa, ustanovuje bohabojného poddiakona na diakona. Prosme, aby naň zostúpila milosť Presvätého Ducha a všetci volajme: Pane, zmiluj sa.“ Potom si diakon Michal ľahol do prachu zeme a následne zaznela ekténia – prosby za nového diakona. Po následnej modlitbe vladyku, aby svoju službu vykonával plný Svätého Ducha, prijal orár, časť diakonského rúcha, ktorým sa prepásal, ripidu a kadidlo – všetko za spevu Axios – Je hodný. Po pozdrave so svojím biskupom sa už v službe diakona zapojil do liturgického slávenia.
 
V závere svätenec poďakoval vladykovi Jonášovi za milosť diakonskej vysviacky a jeho otcovský prístup. Kňazské rady Prešovskej archieparchie sa v priebehu leta rozšíria o dvoch novokňazov, jedným z nich bude dnes už diakon Michal Pavlovský a začiatkom augusta udelí vladyka Jonáš svätenia ďalšiemu kandidátovi Štefanovi Varcholíkovi. 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
22. júl 2024 (pondelok) Magdaléna
Svätý dňa: Svätá myronosička a apoštolom rovná Mária Magdaléna.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1553506 (35 %)
môže byť
1426561 (32 %)
nepáči
1444127 (33 %)
Hlasy: 4424194
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX