Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Bohatstvo a majetok sú pre nás len prostriedkami a sú užitoč-né len tomu, kto vie nad nimi panovať. Až ich dobre využiješ, povedú ťa k svätosti.
sv. Cyril Alexandrijsky
Facebook grkatpo
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

02.07.2024 | Stanislav Gábor | Čítanosť(391)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Bratislave zasadala Rada hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku

V Bratislave zasadala Rada hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku

V dňoch 1.-2. júla 2024 sa na Eparchiálnom úrade v Bratislave konalo 36. plenárne zasadanie Rady hierarchov, ktorej členmi sú gréckokatolícki biskupi zo všetkých troch eparchií na Slovensku.

Na zasadaní sa zúčastnili štyria riadni členovia Rady hierarchov: okrem metropolitu Jonáša aj arcibiskup Cyril Vasiľ SJ z Košickej eparchie, domáci vladyka Peter Rusnák z Bratislavskej eparchie a jeho pomocný biskup a sekretár Rady hierarchov vladyka Milan Lach SJ.

Na začiatku zasadania hierarchov navštívil apoštolský nuncius v Slovenskej republike arcibiskup Nicola Girasoli a vyjadril radosť, že Gréckokatolícka cirkev sa pod vedením nového metropolitu úspešne rozvíja a povzbudil k jej ďalšiemu zveľaďovaniu.

Hierarchovia sa na zasadaní zaoberali viacerými aktuálnymi témami. Zhodnotili nedávnu návštevu Ad limina apostolorum vo Vatikáne, v rámci ktorej navštívili aj Dikastérium pre východné cirkvi a stretli sa s jej prefektom, kardinálom Claudiom Gugerottim.

V oblasti formácie budúcich kňazov sa sústredili na propedeutický ročník a jeho program, ktorý sa zavádza v zmysle dokumentu Ratio fundamentalis Institutionis Sacerdotalis (Základný poriadok pre formovanie kňazov). Propedeutická etapa je prvou a nevyhnutnou súčasťou formácie a jej hlavným cieľom je položiť pevné základy duchovného života a podporiť hlbšie sebapoznanie bohoslovcov. Špecifikom tejto etapy je uvedenie seminaristov do modlitby prostredníctvom sviatostného života, časoslova, a zoznámenie sa s Božím slovom, ktoré je dušou a sprievodcom na ceste formácie.

Na základe prijímacích pohovorov bolo do propedeutického ročníka v inter-eparchiálnom seminári v Prešove prijatých 12 kandidátov z celej metropolie (5 z Prešovskej archieparchie, 6 z Košickej eparchie a jeden z Bratislavskej eparchie).
Hierarchovia sa zaoberali aj témou liturgických textov, ich prekladov a zavedením potrebných úprav v nich.

Rada hierarchov ďalej rozhodla o ustanovení nových dvoch metropolitných komisií: ekonomickej a katechetickej.

Biskupi sa zaberali aj aktuálnym stavom procesu schvaľovania partikulárneho práva, otázkou apoštolského vizitátora pre gréckokatolíkov v Európe a príprave podujatí na nadchádzajúci Jubilejný rok 2025.

Počas plenárneho zasadania hierarchovia spoločne slávili v pondelok 1. júla archijerejskú liturgiu v bratislavskej katedrále, ktorej predsedal metropolita Jonáš a ktorá prilákala mnohých veriacich. V homílii sa veriacim prihovoril vladyka Milan a povzbudil k nasledovaniu príkladu svätých nezištníkov Kozmu a Damiána, ktorých sviatok sa v ten deň slávil v liturgickom kalendári.

Najbližšie zasadanie Rady hierarchov sa uskutoční v Badíne 6. a 7. novembra.
 

 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
23. júl 2024 (utorok) Oľga
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1554016 (35 %)
môže byť
1427042 (32 %)
nepáči
1444595 (33 %)
Hlasy: 4425653
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX