Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ako je dobrým činom pamätať na svoje hriechy, tak isto je dobrým dielom zabúdať na svoje dobré skutky. Prečo? Pretože spomienka na naše dobré skutky nás vedie k namyslenosti. Rozmýšľanie o hriechoch nás zasa vedie k poníženosti a pokore duše...
sv. Ján Zlatoústy
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
GMC BARKA - Juskova Voľa
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Archív akcií

15.02.2021 - 01.04.2021 | Čítanosť(3087)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Hora Zvir - 40 dňová príprava na Paschu

Hora Zvir - 40 dňová príprava na Paschu
Všetci veľmi dobre poznáme rozprávku o Pyšnej princeznej. V jednom z kráľovstiev je zákaz radovať sa a spievať. Majster obuvník, ktorý býva na hranici tohto kráľovstva si často odskočí do toho susedného, aby si s radosťou zaspieval, trochu sa potešil a následne sa vrátil späť.
 
Veľakrát sa aj náš pôst podobá tomu, čo robil tento obuvník. V čase veľkého štyridsaťdňového pôstu, z víru starostí a povinností tohto sveta, si trošku viac ako zvyčajne akoby odskočíme k Bohu. Viac sa modlíme, viac sa postíme ale keď sa pôst skončí, znovu sa vrátime do zvyčajného kolobehu tohto sveta, tak ako to bolo predtým. Čas svätej štyridsiatnice nie je časom nezmyselných obmedzení, či zriekaní sa príjemností, ale je to predovšetkým čas, v ktorom nás Boh pozýva k pokániu, obráteniu a trvalému návratu „domov.“
 
V predchádzajúcich týždňoch sme slávili Nedeľu o Zachejovi - nedeľa túžby, Nedeľu o mýtnikovi a farizejovi - nedeľa pokory, Nedeľu o márnotratnom synovi – nedeľa návratu.
 
Bez túžby po Bohu a bez pokory, niet návratu. Niet ani pokánia, obrátenia a trvalého prebývania s Bohom a v Bohu /“Povolal ich, aby boli s ním....“ porov. Mk 3, 14/.
 
Márnotratný syn by sa nikdy nebol vrátil k Otcovi, ak by do jeho srdca nevstúpila túžba po Otcovej láskavej prítomnosti. Tiež aj pokora, bez ktorej by si nebol schopný priznať svoju chybu, svoje zlyhanie a zlé rozhodnutie. Častokrát vo svojej pýche človek uskutočňuje projekty svojho života, ktoré ho na míle vzdialia od Boha. Avšak Boh skrze svojho Syna Ježiša Krista pripravil projekt záchrany a spásy človeka, ktorý sa stratil.
 
Tento čas, ktorý nám Cirkev dáva, je časom očistenia našich túžob od hriechu, hriešnych vášní, vzťahov a sklonov. Rovnako ako Zachej sme pozvaní zatúžiť vidieť Ježiša. Toho, ktorý ako jediný nám môže udeliť dar pokory - byť ako mýtnik, ktorý prosí o odpustenie.
 
Boh berie vážne tento čas a pozýva nás k tomuto istému postoju.
 
Pútnické centrum hora Zvir v Litmanovej Vás v tomto veľkopôstnom období pozýva k 40. dňovému putovaniu s Nepoškvrnenou Čistotou. Toto naše spoločné putovanie sa bude uskutočňovať skrze modlitby, pôst a sebazápor. Prostredníctvom TV logos, od 15. februára tohto roku, môžete byť ešte intenzívnejšie účastní modlitieb vykonávaných na hore Zvir. Ponúkame spoločnú modlitbu - sv. ruženca, svätej liturgie, Eucharistickej adorácie, tretej a deviatej hodinky, veľkopôstneho molebenu, krížovej cesty a božskej služby vopred posvätených darov.
 
Chceme Vás pozvať, aby sme sa stali tým, čím máme byť jeden pre druhého – darom. Ako na to? Zapojte sa prostredníctvom e-mailu horazvir@gmail.com do „reťaze“ nepretržitého pôstu, modlitby a obety počas nadchádzajúcich 40 dní. Môžete si vybrať deň, alebo aj dva dni v týždni, kedy sa budete môcť postiť o chlebe a vode a zároveň sa pomodliť buď to modlitbu sv. ruženca, krížovej cesty, či kajúcej pobožnosti. Uvedieme príklad: Ak si vyberiete štvrtok ako svoj pôstny deň, bude to pre vás znamenať, že sa zaväzujete postiť a modliť sa každý štvrtok počas trvania veľkého pôstu. Teda v období od 15.februára do 1.apríla 2021.
 
 

 


Synoda 2021 - 2023
Dnes
12. august 2022 (piatok) Darina
Svätý dňa: Svätí mučeníci Fótios a Anikét.
Liturgické čítania:
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1439495 (35 %)
môže byť
1315782 (32 %)
nepáči
1333284 (33 %)
Hlasy: 4088561
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX