Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ak tvrdíš, že Boh mnohým hriešnikom dáva čas, aby sa na konci života polepšili, pýtam sa ťa: Dá ten čas aj tebe? Kde máš k tomu záruku?
sv. Ján Zlatoústy
Facebook grkatpo
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Archív akcií

06.12.2019 - 09.12.2019 | Čítanosť(15184)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Termín pohrebu zosnulého biskupa Jána Eugena Kočiša a pokyny pre účastníkov

Termín pohrebu zosnulého biskupa Jána Eugena Kočiša a pokyny pre účastníkov

Zádušná svätá liturgia a pohrebné obrady za gréckokatolíckeho emeritného pomocného biskupa Pražského apoštolského exarchátu a titulárneho abrittského biskupa Mons. Jána Eugena Kočiša sa uskutočnia v pondelok 9. decembra 2019 o 11.00 hod. v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Pohrebné obrady začnú panychídou a svätou liturgiou v cirkevnoslovanskom jazyku a budú pokračovať pohrebnými obradmi v slovenskom jazyku. V priamom prenose budú pohreb vysielať TV Lux a Rádio LUMEN.

 

Rakva s telesnými pozostatkami zomrelého vladyku Jána Eugena bude v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove vystavená pred pohrebom od 10:00 hod. a na konci obradov bude uložená do krypty pod katedrálou.

 

V predvečer pohrebu, v nedeľu 8. decembra 2019 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove od 15:30 hod. do 18:00 hod., pozývame veriacich k modlitbám za nesmrteľnú dušu pri rakve s telesnými pozostatkami zomrelého vladyku Jána Eugena. O 16:00 hod. začne modlitba parastasu a po nej čítanie svätých evanjelií.

 

PARTE

 

Liturgické pokyny

Gréckokatolícki biskupi a kňazi si so sebou prinesú a obliekajú si kompletné tmavé liturgické rúcha.

Rímskokatolícki biskupi a kňazi si so sebou prinesú a obliekajú si kompletné fialové liturgické rúcha. Kňazi, ako je to zaužívané, prípadne iba albu a fialovú štólu.

 

Biskupi sa do liturgických rúch budú obliekať v Sále biskupov na poschodí arcibiskupského úradu. Kňazi sa do liturgických rúch budú obliekať na chodbách pri sakristii.

Liturgický sprievod kňazov sa pohne o 10:45 hod. hlavným vchodom arcibiskupskej rezidencie. Za sprievod kňazov sa zaradia biskupi a arcibiskupi.

 

Liturgické obrady začnú panychídou a budú pokračovať zádušnou svätou liturgiou v cirkevnoslovanskom jazyku a následne budú pokračovať pohrebnými obradmi v slovenskom jazyku. Liturgický sprievod bude po skončení pohrebných obradov sprevádzať rakvu s telom zosnulého do krypty katedrálneho chrámu, kde budú uložené telesné pozostatky vladyku do hrobky. Liturgický sprievod bude potom pokračovať na Arcibiskupský úrad, kde bude spoločná modlitba biskupov a kňazov na chodbe ABÚ. Krypta zostane nejaký čas otvorená, aby sa mohli prísť veriaci symbolicky s otcom biskupom rozlúčiť.

 

Miesta v katedrále

Biskupi budú mať pripravené svoje miesta na stoličkách v prednej časti lode katedrály. Pri ich zaujatí budú sprevádzaní a usmernení ceremoniármi. Keď počas slávenia zádušnej svätej liturgie vojde do svätyne hlavný slúžiaci – prešovský arcibiskup a metropolita, pripoja sa biskupi a vstúpia tiež do svätyne. Prípadne niektorí z kapacitných dôvodov svätyne zostanú v lodi katedrály (ak áno, bude im to oznámené vopred).

Kňazi zaujmú svoje miesta za biskupmi v prednej časti lode katedrály a okolo biskupskej katedry v prednej časti lode katedrály, tiež v laviciach a popri stene na ľavo z pohľadu vstupujúc do katedrály. Do svätyne počas slávenia zádušnej svätej liturgie z kňazov vchádzajú len členovia arcibiskupskej a biskupských kúrií, vedenie GTF PU (kňazi), predstavení kňazského seminára a farár a kaplán farnosti Prešov-mesto, prípadne iní určení kňazi (prípadné zmeny budú vopred oznámené).

V laviciach po pravej strane katedrály budú mať vyhradené miesta príbuzní a známi zosnulého otca biskupa a predstavitelia štátnej správy a samosprávy, spoločenských inštitúcií. Predstavitelia a zástupcovia kresťanských cirkví budú mať miesta vyhradené v prednej časti lode katedrály v štalumoch (laviciach kanonikov) na oboch stranách pred ikonostasom.

Miesta v katedrále prosíme zaujať najneskôr o 10:40 hod.

V zadnej časti lavíc po oboch stranách budú miesta pre staršie rehoľné sestry a starších veriacich. Ostatných veriacich prosíme, aby zaujali ostatné miesta na sedenie a státie v katedrále (aj v strednej uličke, rešpektujúc však liturgický sprievod; aj na chóre, rešpektujúc však miesta pre spevácky zbor bohoslovcov).

 

Prosíme o rešpektovanie pokynov usporiadateľov.

 

Informácie pre novinárov

Novinári a ostatní pracovníci médií budú mať možnosť počas obradov fotografovať a natáčať v katedrále (v súvislosti s pohrebom). Vyžaduje sa však formálne spoločenské oblečenie, najlepšie v čiernej, šedej alebo bielej farbe.

Prosíme zároveň, popri mediálnej činnosti, čo najviac rešpektovať atmosféru modlitby a pokyny usporiadateľov. Vo svätyni a v prednej časti lode katedrály (okolo rakvy) sa však bude pohybovať iba jeden vopred určený fotograf (resp. dvaja; aj z dôvodu dôstojnosti obradov a tiež z dôvodu priameho prenosu TV Lux).

 

V prípade akýchkoľvek doplňujúcich otázok ohľadom práce novinárov a pracovníkov médií v súvislosti s pohrebom prosíme kontaktovať hovorcu Prešovskej archieparchie Michala Pavlišinoviča na tel. č. 0904 738 591, alebo e-mailom na hovorca@greckokat.sk.

 

Priame prenosy

Zádušnú svätú liturgiu za zosnulého Mons. Jána Eugena Kočiša a pohrebné obrady budú v priamom prenose prenášať TV Lux a Rádio Lumen. Aj z tohto dôvodu prosíme všetkých o rešpektovanie času a pokynov usporiadateľov.

 

Parkovanie

Biskupov a predstaviteľov (zástupcov) kresťanských cirkví prosíme parkovať na dvore Arcibiskupského úradu (vjazd na dvor je z Jarkovej ulice 1 – oproti hotelu Beliér). Kňazi majú vyhradené bezplatné parkovanie za Gréckokatolíckym farským úradom (pri vjazde si vyberte lístok a po skončení pohrebu bude bezplatný výjazd). Prípadne po zaplnení tohto parkoviska je potrebné parkovať na iných parkoviskách v meste.

 

Kondolenčné príhovory

Po skončení pohrebných obradov v katedrále bude počet prípadných kondolenčných príhovorov obmedzený a zoradený podľa hierarchickej postupnosti. Niektoré kondolenčné príhovory budú môcť prípadne zaznieť počas pohostenia (karu), prípadne budú odovzdané v písomnej podobe a vložené do kondolenčnej knihy (budú do nej vložené všetky odovzdané kondolenčné príhovory).

 

Prosíme záujem predniesť kondolenčný príhovor včas oznámiť.

 

 

Kondolenčná kniha

Od soboty 7. decembra 2019, počas pohrebu a po ňom, bude v bočnej kaplnke katedrály (na ľavej strane lode, kde sa nachádzajú relikvie blahoslaveného biskupa mučeníka Vasiľa Hopka) kondolenčná kniha, kde možno písomne zaznamenať krátke kondolencie.

 

Stretnutie – pohostenie (kar) po pohrebe

Pre pozvaných hostí sa smútočné pohostenie (kar) uskutoční v Gréckokatolíckom kňazskom seminári blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove na Sládkovičovej ulici 23 – na prízemí a poschodí. Prichádzajúcich budú usmerňovať usporiadatelia.


Vystavenie telesných pozostatkov Mons. Jána Eugena Kočiša

V predvečer pohrebu, v nedeľu 8. decembra 2019 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove od 15:30 hod. do 18:00 hod., pozývame veriacich k modlitbám za nesmrteľnú dušu pri rakve s telesnými pozostatkami zomrelého vladyku Jána Eugena. O 16:00 hod. začne modlitba parastasu a po nej čítanie evanjelií. Rakva s telesnými pozostatkami zomrelého vladyku Jána Eugena bude v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove vystavená pred pohrebom od 10:00 hod. a na konci obradov bude uložená do krypty pod katedrálou.

 


Synoda 2021 - 2023
Dnes
22. máj 2022 (nedeľa) Júlia, Juliana
Liturgické čítania:
Veľká utiereň: Jn zač. 64. (20, 11 – 18)
Liturgia: Ap. zač. 38. (Sk 16, 16 – 34); Jn zač. 34. (9, 1 – 38)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1434067 (35 %)
môže byť
1309668 (32 %)
nepáči
1327546 (33 %)
Hlasy: 4071281
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX