Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Viem, že sa vám to nepáči, ale ja som povinný kázať o jestvovaní pekla, aby ste sa do neho nedostali. Nie je dôležité, kde sa nachádza, ale to je dôležití, že jestvuje.
sv. Ján Zlatoústy
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Archív akcií

06.12.2019 - 09.12.2019 | Čítanosť(15195)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Termín pohrebu zosnulého biskupa Jána Eugena Kočiša a pokyny pre účastníkov

Termín pohrebu zosnulého biskupa Jána Eugena Kočiša a pokyny pre účastníkov

Zádušná svätá liturgia a pohrebné obrady za gréckokatolíckeho emeritného pomocného biskupa Pražského apoštolského exarchátu a titulárneho abrittského biskupa Mons. Jána Eugena Kočiša sa uskutočnia v pondelok 9. decembra 2019 o 11.00 hod. v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Pohrebné obrady začnú panychídou a svätou liturgiou v cirkevnoslovanskom jazyku a budú pokračovať pohrebnými obradmi v slovenskom jazyku. V priamom prenose budú pohreb vysielať TV Lux a Rádio LUMEN.

 

Rakva s telesnými pozostatkami zomrelého vladyku Jána Eugena bude v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove vystavená pred pohrebom od 10:00 hod. a na konci obradov bude uložená do krypty pod katedrálou.

 

V predvečer pohrebu, v nedeľu 8. decembra 2019 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove od 15:30 hod. do 18:00 hod., pozývame veriacich k modlitbám za nesmrteľnú dušu pri rakve s telesnými pozostatkami zomrelého vladyku Jána Eugena. O 16:00 hod. začne modlitba parastasu a po nej čítanie svätých evanjelií.

 

PARTE

 

Liturgické pokyny

Gréckokatolícki biskupi a kňazi si so sebou prinesú a obliekajú si kompletné tmavé liturgické rúcha.

Rímskokatolícki biskupi a kňazi si so sebou prinesú a obliekajú si kompletné fialové liturgické rúcha. Kňazi, ako je to zaužívané, prípadne iba albu a fialovú štólu.

 

Biskupi sa do liturgických rúch budú obliekať v Sále biskupov na poschodí arcibiskupského úradu. Kňazi sa do liturgických rúch budú obliekať na chodbách pri sakristii.

Liturgický sprievod kňazov sa pohne o 10:45 hod. hlavným vchodom arcibiskupskej rezidencie. Za sprievod kňazov sa zaradia biskupi a arcibiskupi.

 

Liturgické obrady začnú panychídou a budú pokračovať zádušnou svätou liturgiou v cirkevnoslovanskom jazyku a následne budú pokračovať pohrebnými obradmi v slovenskom jazyku. Liturgický sprievod bude po skončení pohrebných obradov sprevádzať rakvu s telom zosnulého do krypty katedrálneho chrámu, kde budú uložené telesné pozostatky vladyku do hrobky. Liturgický sprievod bude potom pokračovať na Arcibiskupský úrad, kde bude spoločná modlitba biskupov a kňazov na chodbe ABÚ. Krypta zostane nejaký čas otvorená, aby sa mohli prísť veriaci symbolicky s otcom biskupom rozlúčiť.

 

Miesta v katedrále

Biskupi budú mať pripravené svoje miesta na stoličkách v prednej časti lode katedrály. Pri ich zaujatí budú sprevádzaní a usmernení ceremoniármi. Keď počas slávenia zádušnej svätej liturgie vojde do svätyne hlavný slúžiaci – prešovský arcibiskup a metropolita, pripoja sa biskupi a vstúpia tiež do svätyne. Prípadne niektorí z kapacitných dôvodov svätyne zostanú v lodi katedrály (ak áno, bude im to oznámené vopred).

Kňazi zaujmú svoje miesta za biskupmi v prednej časti lode katedrály a okolo biskupskej katedry v prednej časti lode katedrály, tiež v laviciach a popri stene na ľavo z pohľadu vstupujúc do katedrály. Do svätyne počas slávenia zádušnej svätej liturgie z kňazov vchádzajú len členovia arcibiskupskej a biskupských kúrií, vedenie GTF PU (kňazi), predstavení kňazského seminára a farár a kaplán farnosti Prešov-mesto, prípadne iní určení kňazi (prípadné zmeny budú vopred oznámené).

V laviciach po pravej strane katedrály budú mať vyhradené miesta príbuzní a známi zosnulého otca biskupa a predstavitelia štátnej správy a samosprávy, spoločenských inštitúcií. Predstavitelia a zástupcovia kresťanských cirkví budú mať miesta vyhradené v prednej časti lode katedrály v štalumoch (laviciach kanonikov) na oboch stranách pred ikonostasom.

Miesta v katedrále prosíme zaujať najneskôr o 10:40 hod.

V zadnej časti lavíc po oboch stranách budú miesta pre staršie rehoľné sestry a starších veriacich. Ostatných veriacich prosíme, aby zaujali ostatné miesta na sedenie a státie v katedrále (aj v strednej uličke, rešpektujúc však liturgický sprievod; aj na chóre, rešpektujúc však miesta pre spevácky zbor bohoslovcov).

 

Prosíme o rešpektovanie pokynov usporiadateľov.

 

Informácie pre novinárov

Novinári a ostatní pracovníci médií budú mať možnosť počas obradov fotografovať a natáčať v katedrále (v súvislosti s pohrebom). Vyžaduje sa však formálne spoločenské oblečenie, najlepšie v čiernej, šedej alebo bielej farbe.

Prosíme zároveň, popri mediálnej činnosti, čo najviac rešpektovať atmosféru modlitby a pokyny usporiadateľov. Vo svätyni a v prednej časti lode katedrály (okolo rakvy) sa však bude pohybovať iba jeden vopred určený fotograf (resp. dvaja; aj z dôvodu dôstojnosti obradov a tiež z dôvodu priameho prenosu TV Lux).

 

V prípade akýchkoľvek doplňujúcich otázok ohľadom práce novinárov a pracovníkov médií v súvislosti s pohrebom prosíme kontaktovať hovorcu Prešovskej archieparchie Michala Pavlišinoviča na tel. č. 0904 738 591, alebo e-mailom na hovorca@greckokat.sk.

 

Priame prenosy

Zádušnú svätú liturgiu za zosnulého Mons. Jána Eugena Kočiša a pohrebné obrady budú v priamom prenose prenášať TV Lux a Rádio Lumen. Aj z tohto dôvodu prosíme všetkých o rešpektovanie času a pokynov usporiadateľov.

 

Parkovanie

Biskupov a predstaviteľov (zástupcov) kresťanských cirkví prosíme parkovať na dvore Arcibiskupského úradu (vjazd na dvor je z Jarkovej ulice 1 – oproti hotelu Beliér). Kňazi majú vyhradené bezplatné parkovanie za Gréckokatolíckym farským úradom (pri vjazde si vyberte lístok a po skončení pohrebu bude bezplatný výjazd). Prípadne po zaplnení tohto parkoviska je potrebné parkovať na iných parkoviskách v meste.

 

Kondolenčné príhovory

Po skončení pohrebných obradov v katedrále bude počet prípadných kondolenčných príhovorov obmedzený a zoradený podľa hierarchickej postupnosti. Niektoré kondolenčné príhovory budú môcť prípadne zaznieť počas pohostenia (karu), prípadne budú odovzdané v písomnej podobe a vložené do kondolenčnej knihy (budú do nej vložené všetky odovzdané kondolenčné príhovory).

 

Prosíme záujem predniesť kondolenčný príhovor včas oznámiť.

 

 

Kondolenčná kniha

Od soboty 7. decembra 2019, počas pohrebu a po ňom, bude v bočnej kaplnke katedrály (na ľavej strane lode, kde sa nachádzajú relikvie blahoslaveného biskupa mučeníka Vasiľa Hopka) kondolenčná kniha, kde možno písomne zaznamenať krátke kondolencie.

 

Stretnutie – pohostenie (kar) po pohrebe

Pre pozvaných hostí sa smútočné pohostenie (kar) uskutoční v Gréckokatolíckom kňazskom seminári blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove na Sládkovičovej ulici 23 – na prízemí a poschodí. Prichádzajúcich budú usmerňovať usporiadatelia.


Vystavenie telesných pozostatkov Mons. Jána Eugena Kočiša

V predvečer pohrebu, v nedeľu 8. decembra 2019 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove od 15:30 hod. do 18:00 hod., pozývame veriacich k modlitbám za nesmrteľnú dušu pri rakve s telesnými pozostatkami zomrelého vladyku Jána Eugena. O 16:00 hod. začne modlitba parastasu a po nej čítanie evanjelií. Rakva s telesnými pozostatkami zomrelého vladyku Jána Eugena bude v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove vystavená pred pohrebom od 10:00 hod. a na konci obradov bude uložená do krypty pod katedrálou.

 


Synoda 2021 - 2023
Dnes
27. máj 2022 (piatok) Iveta
Liturgické čítania:
Ap. zač. 42. (Sk 19, 1 – 8); Jn zač. 47. (14, 1 – 11a)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1434378 (35 %)
môže byť
1309975 (32 %)
nepáči
1327980 (33 %)
Hlasy: 4072333
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX