Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Boh chce dať večný život tomu, komu dal svoj obraz a kto ho prinesie čistý pred jeho súd.
sv. Euzebius
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Archív akcií

15.02.2021 - 01.04.2021 | Čítanosť(892)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Hora Zvir - 40 dňová príprava na Paschu

Hora Zvir - 40 dňová príprava na Paschu
Všetci veľmi dobre poznáme rozprávku o Pyšnej princeznej. V jednom z kráľovstiev je zákaz radovať sa a spievať. Majster obuvník, ktorý býva na hranici tohto kráľovstva si často odskočí do toho susedného, aby si s radosťou zaspieval, trochu sa potešil a následne sa vrátil späť.
 
Veľakrát sa aj náš pôst podobá tomu, čo robil tento obuvník. V čase veľkého štyridsaťdňového pôstu, z víru starostí a povinností tohto sveta, si trošku viac ako zvyčajne akoby odskočíme k Bohu. Viac sa modlíme, viac sa postíme ale keď sa pôst skončí, znovu sa vrátime do zvyčajného kolobehu tohto sveta, tak ako to bolo predtým. Čas svätej štyridsiatnice nie je časom nezmyselných obmedzení, či zriekaní sa príjemností, ale je to predovšetkým čas, v ktorom nás Boh pozýva k pokániu, obráteniu a trvalému návratu „domov.“
 
V predchádzajúcich týždňoch sme slávili Nedeľu o Zachejovi - nedeľa túžby, Nedeľu o mýtnikovi a farizejovi - nedeľa pokory, Nedeľu o márnotratnom synovi – nedeľa návratu.
 
Bez túžby po Bohu a bez pokory, niet návratu. Niet ani pokánia, obrátenia a trvalého prebývania s Bohom a v Bohu /“Povolal ich, aby boli s ním....“ porov. Mk 3, 14/.
 
Márnotratný syn by sa nikdy nebol vrátil k Otcovi, ak by do jeho srdca nevstúpila túžba po Otcovej láskavej prítomnosti. Tiež aj pokora, bez ktorej by si nebol schopný priznať svoju chybu, svoje zlyhanie a zlé rozhodnutie. Častokrát vo svojej pýche človek uskutočňuje projekty svojho života, ktoré ho na míle vzdialia od Boha. Avšak Boh skrze svojho Syna Ježiša Krista pripravil projekt záchrany a spásy človeka, ktorý sa stratil.
 
Tento čas, ktorý nám Cirkev dáva, je časom očistenia našich túžob od hriechu, hriešnych vášní, vzťahov a sklonov. Rovnako ako Zachej sme pozvaní zatúžiť vidieť Ježiša. Toho, ktorý ako jediný nám môže udeliť dar pokory - byť ako mýtnik, ktorý prosí o odpustenie.
 
Boh berie vážne tento čas a pozýva nás k tomuto istému postoju.
 
Pútnické centrum hora Zvir v Litmanovej Vás v tomto veľkopôstnom období pozýva k 40. dňovému putovaniu s Nepoškvrnenou Čistotou. Toto naše spoločné putovanie sa bude uskutočňovať skrze modlitby, pôst a sebazápor. Prostredníctvom TV logos, od 15. februára tohto roku, môžete byť ešte intenzívnejšie účastní modlitieb vykonávaných na hore Zvir. Ponúkame spoločnú modlitbu - sv. ruženca, svätej liturgie, Eucharistickej adorácie, tretej a deviatej hodinky, veľkopôstneho molebenu, krížovej cesty a božskej služby vopred posvätených darov.
 
Chceme Vás pozvať, aby sme sa stali tým, čím máme byť jeden pre druhého – darom. Ako na to? Zapojte sa prostredníctvom e-mailu horazvir@gmail.com do „reťaze“ nepretržitého pôstu, modlitby a obety počas nadchádzajúcich 40 dní. Môžete si vybrať deň, alebo aj dva dni v týždni, kedy sa budete môcť postiť o chlebe a vode a zároveň sa pomodliť buď to modlitbu sv. ruženca, krížovej cesty, či kajúcej pobožnosti. Uvedieme príklad: Ak si vyberiete štvrtok ako svoj pôstny deň, bude to pre vás znamenať, že sa zaväzujete postiť a modliť sa každý štvrtok počas trvania veľkého pôstu. Teda v období od 15.februára do 1.apríla 2021.
 
 

 


Mimoriadny rok sv. Jozefa
Dnes
18. máj 2021 (utorok) Viola
Liturgické čítania:
Ap. zač. 46. (Sk 21, 26 – 32); Jn zač. 53. (16, 2b – 13a)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1404193 (35 %)
môže byť
1280735 (32 %)
nepáči
1296332 (33 %)
Hlasy: 3981260
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX