Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Umenie kňaza – ak tu možno hovoriť o umení – je najvyšším umením. Preto by kňaz mal mať všetky schopnosti, najmä tie typicky ľudské. Malo by v ňom byť všetko, čo je ľudské, okrem hriechu. Ľudia hľadajú u kňaza echo, prijatie, útechu a nie zakaždým raz odpustenie alebo radu. Nie, jednoducho túžia, aby ich vypočul a pochopil.
sv. Gregor
Facebook grkatpo
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

11.04.2013 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2448)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Sviatky Paschy s metropolitom Jánom Babjakom SJ

Sviatky Paschy s metropolitom Jánom Babjakom SJ

Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove ponúka možnosť sláviť liturgické obrady v spoločenstve s prešovským arcibiskupom a metropolitom Mons. Jánom Babjakom SJ, hlavou Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Tak tomu bolo aj počas tohtoročných sviatkov Paschy, ktoré vladyka Ján začal archijerejskou svätou liturgiou s kňazmi Prešovskej archieparchie vo Veľký štvrtok dopoludnia a večer to boli Strasti. Ráno na Veľký piatok sa prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ zúčastnil v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove na spoločnej modlitbe Kráľovských hodiniek a popoludní predsedal Veľkej večierni s uložením plaščenice do hrobu. V homílii prostredníctvom viacerých biblických citátov a skrze ich vysvetlenie poukázal na Ježiša, ktorý priniesol obetu, ale už celkom odlišnú od starozákonných, pretože priniesol obetu seba samého, ktorá sa sprítomňuje vo svätej liturgii. Pozval k pohľadu na východný byzantský kríž, na ktorom sa prekrýva rovina utrpenia a rovina vzkriesenia tak, že na ňom vidíme už osláveného Krista. „Božia láska na kríži už dávno zvíťazila nad zlom, hriechom, len ľudia ju neprijímajú. Preto je na svete ešte toľko zloby a nenávisti.“ Povedal, že keď vidíme v hrobe ležať Ježiša, núka sa nám čas na adoráciu.
Ráno na Veľkú sobotu v katedrále veriaci za účasti vladyku Jána slávili nadhrobnú Jeruzalemskú utiereň a večer otec arcibiskup a metropolita bol hlavným slúžiacim svätú liturgiu sv. Bazila Veľkého s večierňou. V homílii sa Božiemu ľudu prihovoril súdny synkel Jurij Popovič, ktorý priblížil skutočnosť zostúpenia Krista do podsvetia a atmosféru blížiaceho sa vzkriesenia.
V nedeľu pred svitaním vladyka Ján slávil spolu s kňazmi a množstvom veriacich Utiereň vzkriesenia, pri ktorej znova po roku v prešovskej katedrále zaznelo Christos voskrese! Po nej posvätil veľkonočné pokrmy. V homílii na archijerejskej svätej liturgii pozval Boží ľud prijímať milosti od Boha: „Potrebujeme všetci zažiť už počas pozemského života duchovné vzkriesenie a začať život s Bohom, aby sme mohli prijímať milosť za milosťou.“ popoludní nechýbalo spoločné slávenie Veľkonočnej večierne.
Vo Svetlý pondelok má otec arcibiskup a metropolita vo zvyku navštíviť niektorú z farností. Tohto roku to boli Giraltovce. Vo Svetlý utorok slávil svätú liturgiu na hore Zvir pri Litmanovej. Slávil ju za dobrodincov, priateľov, známych a za tých, ktorí vladykovi zaslali blahoprianie k veľkonočným sviatkom. V ten deň medzi pútnikmi bola aj rodina, ktorá sa zišla vo väčšom počte a na púť do Litmanovej si pre seba objednala autobus, čo bolo veľmi milé a inšpiratívne.
Aj tohtoročné sviatky Paschy boli a sú pre nás pozvaním uveriť v Božiu lásku. Boh prechádza naším životom, aby nás previedol zo smrti do života. 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
27. máj 2022 (piatok) Iveta
Liturgické čítania:
Ap. zač. 42. (Sk 19, 1 – 8); Jn zač. 47. (14, 1 – 11a)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1434366 (35 %)
môže byť
1309969 (32 %)
nepáči
1327975 (33 %)
Hlasy: 4072310
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX