Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ak si človek pri modlitbe nespomína na svoje konanie, namáha sa so svojou modlitbou zbytočne.
opát Nilos
GMC BARKA - Juskova Voľa
Rómska misia
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

11.04.2013 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2409)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Sviatky Paschy s metropolitom Jánom Babjakom SJ

Sviatky Paschy s metropolitom Jánom Babjakom SJ

Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove ponúka možnosť sláviť liturgické obrady v spoločenstve s prešovským arcibiskupom a metropolitom Mons. Jánom Babjakom SJ, hlavou Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Tak tomu bolo aj počas tohtoročných sviatkov Paschy, ktoré vladyka Ján začal archijerejskou svätou liturgiou s kňazmi Prešovskej archieparchie vo Veľký štvrtok dopoludnia a večer to boli Strasti. Ráno na Veľký piatok sa prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ zúčastnil v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove na spoločnej modlitbe Kráľovských hodiniek a popoludní predsedal Veľkej večierni s uložením plaščenice do hrobu. V homílii prostredníctvom viacerých biblických citátov a skrze ich vysvetlenie poukázal na Ježiša, ktorý priniesol obetu, ale už celkom odlišnú od starozákonných, pretože priniesol obetu seba samého, ktorá sa sprítomňuje vo svätej liturgii. Pozval k pohľadu na východný byzantský kríž, na ktorom sa prekrýva rovina utrpenia a rovina vzkriesenia tak, že na ňom vidíme už osláveného Krista. „Božia láska na kríži už dávno zvíťazila nad zlom, hriechom, len ľudia ju neprijímajú. Preto je na svete ešte toľko zloby a nenávisti.“ Povedal, že keď vidíme v hrobe ležať Ježiša, núka sa nám čas na adoráciu.
Ráno na Veľkú sobotu v katedrále veriaci za účasti vladyku Jána slávili nadhrobnú Jeruzalemskú utiereň a večer otec arcibiskup a metropolita bol hlavným slúžiacim svätú liturgiu sv. Bazila Veľkého s večierňou. V homílii sa Božiemu ľudu prihovoril súdny synkel Jurij Popovič, ktorý priblížil skutočnosť zostúpenia Krista do podsvetia a atmosféru blížiaceho sa vzkriesenia.
V nedeľu pred svitaním vladyka Ján slávil spolu s kňazmi a množstvom veriacich Utiereň vzkriesenia, pri ktorej znova po roku v prešovskej katedrále zaznelo Christos voskrese! Po nej posvätil veľkonočné pokrmy. V homílii na archijerejskej svätej liturgii pozval Boží ľud prijímať milosti od Boha: „Potrebujeme všetci zažiť už počas pozemského života duchovné vzkriesenie a začať život s Bohom, aby sme mohli prijímať milosť za milosťou.“ popoludní nechýbalo spoločné slávenie Veľkonočnej večierne.
Vo Svetlý pondelok má otec arcibiskup a metropolita vo zvyku navštíviť niektorú z farností. Tohto roku to boli Giraltovce. Vo Svetlý utorok slávil svätú liturgiu na hore Zvir pri Litmanovej. Slávil ju za dobrodincov, priateľov, známych a za tých, ktorí vladykovi zaslali blahoprianie k veľkonočným sviatkom. V ten deň medzi pútnikmi bola aj rodina, ktorá sa zišla vo väčšom počte a na púť do Litmanovej si pre seba objednala autobus, čo bolo veľmi milé a inšpiratívne.
Aj tohtoročné sviatky Paschy boli a sú pre nás pozvaním uveriť v Božiu lásku. Boh prechádza naším životom, aby nás previedol zo smrti do života. 

Mimoriadny rok sv. Jozefa
Dnes
11. máj 2021 (utorok) Blažena
Liturgické čítania:
Ap. zač. 40b. (Sk 17, 19 – 28a); Jn zač. 42a. (12, 19 – 36a) (radové)
Ap. zač. 62. (1 Pt 4, 12 – 5, 5); Lk zač. 67. (12, 32 – 40) (Vasiľovi)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1403713 (35 %)
môže byť
1280303 (32 %)
nepáči
1295873 (33 %)
Hlasy: 3979889
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX