Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Láska je plod, ktorý dozrieva v každom ročnom období, a ktorý má každý na dosah ruky. Zbierať ho môže ktokoľvek a bez obmedzenia.
Matka Terézia
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

21.05.2013 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3255) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Odpustová slávnosť v gréckokatolíckom kňazskom seminári v Prešove

Odpustová slávnosť v gréckokatolíckom kňazskom seminári v Prešove

V Gréckokatolíckom kňazskom seminári blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove sa 20. mája, v Pondelok Svätého Ducha a na sviatok Najsvätejšej Trojice, konala odpustová slávnosť. Archijerejskej svätej liturgii predsedal prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ. Koncelebrovali predstavení kňazského seminára a viacerí ďalší kňazi. Košickú eparchiu zastupoval protosynkel Vladimír Tomko a Bratislavskú eparchiu protosynkel Vladimír Skyba.
Na začiatku slávnosti vladyka posvätil obnovenú Kaplnku Najsvätejšej Trojice, a v nej päť nových okien s vitrážami a novú mozaiku pred vstupom do kaplnky na chodbe seminára. Vitráže, ktorých autorom je Sergej Strjuk, zobrazujú Presvätú Bohorodičku Ochrankyňu, blahoslavených biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM, Vasiľa Hopka, Teodora Romžu a bl. rehoľného kňaza mučeníka Metoda Dominika Trčku CSsR. Na mozaike, ktorej autorom je otec Kamil Drab CSsR, je vyobrazený erb blahoslaveného P. P. Gojdiča.
V homílii otec arcibiskup povedal, že Svätý Duch je zoslaný pre naše posvätenie, pre rozvoj Cirkvi. V Duchu Svätom je možné naše obrátenie. Seminaristom okrem iného ďalej povedal: „Tieto vitráže nie sú iba pre náš zrak, aby skrášlili túto kaplnku, ale je to neustála katechéza pre vašu formáciu ku kňazskej službe. Áno, máte spoznať, že Boh je láska. Biskupské heslo blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča Boh je láska, milujme ho! je stále aktuálne. Musíme sa stať svätými, lebo ináč naše kňazstvo bude iba trápením. Inej cesty niet! Márne by sme tu tratili čas, keby sme nechceli byť svätými. Dnes svet nepotrebuje vlažných kňazov. Dnes svet potrebuje horlivých a svätých kňazov naplnených Duchom Svätým.“
Počas obeda rektor seminára otec Miroslav Dancák a vicerektor otec Jozef Urvinitka odovzdali niektorým dobrodincom seminára v mene arcibiskupa a metropolitu Jána Medailu blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča, ďalším dobrodincom a tiež dlhoročným zamestnancom v seminári ďakovné listy a nedávno vydanú knihu o Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku s názvom Dedičstvo sv. Cyrila a Metoda.
V prešovskom gréckokatolíckom seminári sa v súčasnosti na kňazstvo pripravuje 72 seminaristov, ktorí študujú na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Z toho je 58 seminaristov za Prešovskú archieparchiu, 13 za Košickú eparchiu a 1 za Bratislavskú eparchiu. Ďalších 8 seminaristov je medzi 3. a 4. ročníkom v pastoračnom ročníku v rôznych službách mimo seminára. 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
12. august 2022 (piatok) Darina
Svätý dňa: Svätí mučeníci Fótios a Anikét.
Liturgické čítania:
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1439509 (35 %)
môže byť
1315790 (32 %)
nepáči
1333293 (33 %)
Hlasy: 4088592
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX