Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Pane, neusilujem sa preniknúť tvoju veľkosť, pretože môj rozum sa k nej nedá ani prirovnať. Ale túžim dosiahnuť aspoň okrajovú pravdu, v ktorú verím a ktorú miluje moje srdce.
sv. Anzelm
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

16.08.2013 | Peter P. Haľko OSBM | Čítanosť(3480)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vladyka Ján Babjak SJ posvätil nový baziliánsky monastier na Bukovej Hôrke

Vladyka Ján Babjak SJ posvätil nový baziliánsky monastier na Bukovej Hôrke

V nedeľu 11. augusta 2013 sa konala na starodávnom pútnickom mieste Buková Hôrka (Buková Hirka) pri Bukovciach (okres Stropkov) odpustová slávnosť Prešovskej archieparchie pri príležitosti sviatku Premenenia Pána.
Odpust začal už v sobotu poobede Molebenom k Božskému Srdcu, po ktorom nasledovala modlitba posvätného ruženca a Veľká večiereň s lítiou. Večerný program vyvrcholil slávením sväte liturgie, ktorú slávil igumen krásnobrodského baziliánskeho monastiera (monastýra) otec Vladimír Juraj Sedláček OSBM, ktorý zároveň ohlásil duchovné slovo. Na záver liturgie sa konal tradičný obrad požehnania nových plodov zeme ako aj nového medu.
V nedeľu zavítal na Bukovú Hirku prešovský arcibiskup a metropolita, vladyka Ján Babjak SJ, ktorý za účasti mnohých kňazov slávil slávnostnú archijerejskú svätú liturgiu o 10:30 hod. Ešte pred ňou však slávnostne požehnal novovybudovanú cestu na toto pútnické miesto, ktorá bola slávnostne otvorená predsedom Prešovského samosprávneho kraja Petrom Chudíkom a riaditeľom Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Vladimírom Kozákom, ktorí túto cestu pojali pod svoju správu. Tohto slávnostného aktu sa zúčastnili tiež primátor mesta Stropkov Peter Obrimčák, starosta obce Bukovce ako aj starostovia okolitých obcí a značný počet veriacich. Okrem týchto a iných vzácnych hostí na túto slávnosť zavítal aj kandidát na prezidenta Ján Čarnogurský.
Na začiatku svätej liturgie všetkých pútnikov privítal provinciál Radu sv. Bazila Veľkého otec Metod Bilančík. Vladyka Ján Babjak vo svojej homílii vyjadril radosť z možnosti oslavovať Pána na tomto dávnom pútnickom mieste ako aj z požehnanej účasti prítomných, ktorí zborovo potvrdili, že je nám tu dobre. Vladyka vychádzal z nedeľného evanjelia, v ktorom sa mladík pýtal Pána Ježiša: „Učiteľ, čo dobré mám robiť, aby som mal večný život?“ A Pán mu odpovedal: „Ak chceš vojsť do života, zachovaj prikázania!“ (porov. Mt 19, 16 – 17). Podľa metropolitu Ježišova odpoveď platí aj pre nás a ukazuje nám cestu k svätosti, ku ktorej je povolaný každý z nás. Vladyka Ján vyjadril myšlienku, že toto pútnické miesto, ktoré bolo v minulosti, ale aj v súčasnosti je žriedlom povzbudenia našich veriacich, by si zaslúžilo byť afiliované pod niektorú z rímskych bazilík, načo zborovým „áno“ a potleskom nadšene reagoval prítomný Boží ľud. Vladyka Ján prisľúbil urobiť potrebné kroky, aby sa táto myšlienka mohla uskutočniť.
Okrem iných skutočností k slávnostnej atmosfére prispel príjemný spev domácich zboristov, spevákov z Kamienky, Čirča (okres Stará Ľubovňa ) ako aj oduševnene spievajúcich rehoľných sestier Rádu sv. Bazila Veľkého a sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie ako aj pútnikov z bližších aj vzdialenejších miest východného Slovenska. V nemalej miere atmosféru spríjemnilo mierne ochladenie po predchádzajúcich tropických teplotách.
V závere po mnoholitstviji otec metropolita poďakoval všetkým prítomným za účasť na tejto odpustovej slávnosti a pozval ich na ďalšie odpusty do Ľutiny, Čirča, ako aj na septembrový Národný pochod za život do Košíc.
Tohtoročný odpust Premenenia Pána na Bukovej Hirke bol mimoriadne významný, nakoľko vladyka Ján po svätej liturgii posvätil na tomto pútnickom mieste nový monastier otcov baziliánov a vyjadril veľkú radosť z toho, že sa tu vracia opäť mníšsky život a zaželal mnohé nové duchovné povolania pre tento, ale aj ostatné monastiere. Je potrebné spomenúť, že monastier z 18. stor. bol zasvätený Povýšeniu sv. Kríža, ten však bol zničený v poslednej svetovej vojne. Nový monastier bol vybudovaný vďaka domácim a zahraničným darcom pod vedením veľadôstojného otca Vladimíra J. Sedláčka OSBM a renomovaných majstrov, priateľov a dobrodincov Rádu a bol zasvätený solúnskym bratom v jubilejnom roku sv. Cyrila a Metoda.
Môžeme konštatovať, že táto odpustová slávnosť bola radostnou manifestáciou oslavy nášho Boha, miestom načerpania nových duchovných síl a výzvou k svätosti a k nášmu premeneniu.

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
03. august 2021 (utorok) Jerguš
Liturgické čítania:
Ap. zač. 172. (1 Kor 2, 14 – 3, 3); Mt zač. 95. (23, 23 – 28)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1410647 (35 %)
môže byť
1286607 (32 %)
nepáči
1302724 (33 %)
Hlasy: 3999978
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX