Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Svedectvo o Kristovi sa rodí, dozrieva a zošľachťuje v atmosfére modlitby, toho hlbokého a tajuplného rozhovoru s Bohom. Na kolenách! Krista nemožno ukazovať iným, ak ho predtým nestretneme vo vlastnom živote.
Ján Pavol II.
GMC BARKA - Juskova Voľa
Rómska misia
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

08.11.2013 | Stanislav Gábor | Čítanosť(2304)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Biskup Cupich sa stretol s predstaviteľmi Gréckokatolíckej cirkvi

Biskup Cupich sa stretol s predstaviteľmi Gréckokatolíckej cirkvi

V rámci svojej návštevy Slovenska sa predseda Subkomisie Biskupskej konferencie USA pre pomoc Cirkvi v strednej a východnej Európe, Mons. Blase J. Cupich stretol aj s predstaviteľmi Gréckokatolíckej cirkvi – prešovským arcibiskupom metropolitom Jánom Babjakom SJ, košickým eparchom Milanom Chauturom CSsR a bratislavským eparchom Petrom Rusnákom.
Prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ predstavil americkému hosťovi rozvíjajúcu sa prešovskú archieparchiu, ktorá sa v súčasnosti teší požehnanému počtu kňazských povolaní. Podľa vladyku Jána je to zaiste ovocím utrpenia a mučeníctva veriacich, kňazov, rehoľníkov a biskupov, ktorí trpeli pre vernosť Katolíckej cirkvi a Svätému Otcovi v čase totalitného režimu, predovšetkým v rokoch 1950-1968, keď bola Gréckokatolícka cirkev postavená mimo zákon.
Arcibiskup Babjak ďalej predstavil rozvíjajúcu sa teologickú fakulu v Prešove, pastoračné centrá epachie (pre mládež v Juskovej voli, pre rodinu na Sigorde, pre študentov v Prešove a pre Rómov v Čičave) ako aj eparchiálne pútnické miesta (Ľutina, Litmanová), ktoré sú podľa neho „vhodným a účinným nástojom novej evanjelizácie“. V týchto centrách prebiehajú mnohé pastoračné a formačné programy, evanjelizačné kurzy, duchovné obnovy a exercície, prinášajúce bohaté duchovné a morálne ovocie. Metropolita vyjadril úprimnú vďaku Konferencii biskupov USA za jej dlhoodobú a veľkodušnú podporu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Biskup Cupich ocenil pastoračnú horlivosť gréckokatolíckych kňazov, ktorí pôsobia vo farnostiach s menším počtom veriacich a sú „blízko pri ľuďoch“. Zároveň uistil arcibiskupa, že americkí biskupi sú i naďalej pripravení pomáhať Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a podporovať intelektuálny rast duchovenstva prostredníctvom postgraduálnych štipendií.
S biskupom Cupichom sa stretli aj košický a bratislavský eparcha a predstavili mu aktuálne pastoračné výzvy, ktorým čelia vo svojich eparchiách. Eparcha Chautur informoval hosťa o realizovaných projektoch, ktoré podporili biskupi USA a venoval mu najnovšiu publikáciu o Košickej eparchii, vydanú pri príležitosti nedávneho stretnutia biskupov východných cirkví, ktoré sa konalo koncom októbra v Košiciach.
Biskup Rusnák poukázal na aktuálnu situáciu mladej bratislavskej eparchie, ktorá bola zriadená v r. 2008 a ktorá sa postupne rozvíja. Poukázal na dobré vzťahy s Rímskokatolickou cirkvou, ktorá na mnohých miestach prepožičiava svoje chrámy pre liturgické slávenia gréckokatolíkom.
Podľa bratislavského eparchu, gréckokatolícke farnosti, ktoré vznikli na strednom a západnom Slovensku v dôsledku migrácie obyvateľstva z východu, ponúkajú veriacim možnosť prežívať svoju vieru vo východnom obrade a tradícii, ktorá je im vlastná.
V rámci stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v stredu popoludní na Eparchiálnom úrade v Bratislave, navštívil biskup Cupich aj miestnu gréckokatolícku Katedrálu Povýšenia svätého Kríža a uctil si relikvie mučeníkov bl. Pavla P. Gojdiča a bl. Vasiľa Hopka. 
 
Prevzaté z www.grkatba.sk

 

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
03. august 2021 (utorok) Jerguš
Liturgické čítania:
Ap. zač. 172. (1 Kor 2, 14 – 3, 3); Mt zač. 95. (23, 23 – 28)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1410650 (35 %)
môže byť
1286609 (32 %)
nepáči
1302728 (33 %)
Hlasy: 3999987
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX