Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Démoni nemôžu nám nič bez dovolenia od Boha. Ale s dovolením od Boha sú mocnými. Všetka zloba, všetky vášne sú nimi inšpirované. Ale pozor: Boh im dovoľuje človekovi poradiť hriech, ale nemôžu ho k hriechu donútiť násilne. Záleží len od nás, či prijmeme, alebo odmietneme ich zvádzanie.
sv. Ján Damascénsky
GMC BARKA - Juskova Voľa
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

25.11.2013 | Marcela Lemešová | Čítanosť(2901) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Odpustová slávnosť ku cti sv Cecílie v Sečovciach

Odpustová slávnosť ku cti sv Cecílie v Sečovciach

Dňa 21. novembra 2013, na sviatok Uvedenia Presvätej Bohorodičky, si Cirkevná spojená škola v Sečovciach zároveň uctila svoju patrónku sv. Cecíliu. Na túto odpustovú slávnosť prijal pozvanie prešovský pomocný biskup vladyka Milan Lach SJ, ktorému je okrem iných povinností zverená starostlivosť o cirkevné školstvo.
Archijerejskú svätú liturgiu slávil s ďalšími prítomnými kňazmi (P. Orenič, M. Pohár, Š. Ančočik, M. Rinik, P Jurko, J. Tomáš, J. Lemeš, M. Fedorčák, J. Sabol) v gréckokatolíckom Chráme sv. Cyrila a Metoda v Sečovciach. Vo svojom príhovore vladyka Milan spojil dve udalosti histórie – vstup Presvätej Bohorodičky ako služobnice do chrámu a život i mučeníctvo sv. Cecílie. Poukázal na obetujúcich sa rodičov, ktorí verní sľubu Bohu a pre dobro svojho dieťaťa zostávajú sami, a zároveň na poslušnosť Márie rodičom. Povzbudil žiakov k poslušnosti rodičom, ktorí sa tiež obetujú, aby dopriali svojim deťom to najlepšie. Skutočnosť, že dievčatám nebolo vždy dopriate byť vzdelávanými, prepojil s prítomnosťou a možnosťou študovať na cirkevných školách. Na slávnosť prijali pozvanie i riaditelia základných a materských škôl zo Sečoviec s niekoľkými desiatkami svojich žiakov. V závere slávnosti počas myrovania vladyka Milan každé dieťa osobne požehnal a na pamiatku obdaroval „primičnými“ biskupskými obrázkami. Počas požehnávania prebiehalo umelecké pásmo žiakov ZŠ sv. Rodiny a ZUŠ sv. Cecílie a na plátne boli prezentované výtvarné práce našich mladých umelcov.
Na konci slávnosti sme poďakovali a zablahoželali vladykovi Milanovi Lachovi SJ a otcovi Petrovi Oreničovi, riaditeľovi školského úradu v Košiciach, k nedávnym okrúhlym narodeninám. Naša žiačka Bianka Chovancová zarecitovala k tejto udalosti svoju vlastnú báseň a Simona Zambová odovzdala vladykovi vlastnoručne vytvorený jeho portrét a otcovi Petrovi Oreničovi obraz renesančného chrámu. Príjemnú atmosféru sme cítili aj na slávnostnom obede, kde sa v neformálnych rozhovoroch vytvorili i prehĺbili priateľstvá medzi pedagógmi sečovských škôl, duchovnými otcami i ostatnými pozvanými hosťami. Po tejto vydarenej slávnosti sme rozhodnutí v tradícii „školského odpustu“ pokračovať, lebo aj toto patrí k duchovnosti cirkevného školstva. 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
27. máj 2022 (piatok) Iveta
Liturgické čítania:
Ap. zač. 42. (Sk 19, 1 – 8); Jn zač. 47. (14, 1 – 11a)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1434353 (35 %)
môže byť
1309943 (32 %)
nepáči
1327951 (33 %)
Hlasy: 4072247
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX