Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Priateľstvo, ktoré mohlo zaniknúť, nikdy nebolo skutočným priateľstvom.
sv. Hieronym
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
GMC BARKA - Juskova Voľa
Banner TV Lgos
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

09.12.2013 | TK KBS, mla; ml | Čítanosť(2730)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vladyka Lach na vysviacke biskupa eparchie Passaic Kurta Burnetta

Vladyka Lach na vysviacke biskupa eparchie Passaic Kurta Burnetta

USA 8. decembra (TK KBS) Cesta na vysviacku nového biskupa gréckokatolíckej eparchie Passaic Kurta R. Burnetta bola hlavným cieľom prešovského pomocného biskupa Mons. Milana Lacha SJ v Spojených štátoch amerických. Cesta, na ktorú sa vydal začiatkom decembra, vyvrcholí budúci týždeň. Sprevádza ho dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove Mons. Peter Šturák.
Intronizácia nového biskupa bola 4. decembra 2013. O. Kurt R. Burnette bol predtým rektorom Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda v Pittsburghu. Eparchia Passaic nemala svojho sídelného biskupa od januára 2012, keď bol vtedajší jej eparcha, biskup Wiliam Skurla vymenovaný za pittsburghského arcibiskupa metropolitu. V čase uprázdneného biskupského stolca viedol eparchiu administrátor Mons. Edward G. Cimbala. Väčšina veriacich tejto eparchie, ktorá patri do pittsburgskej metropolitnej ruthenskej cirkvi sui iuris, pochádza práve z územia východného Slovenska a Podkarpatia, ktori odchádzali pred 100 rokmi za prácou do USA. Za účasti asi 15 biskupov z Európy a USA v katedrálnom chráme svätého Michala v Passaicu bol vysvätený arcibiskupom a metropolitom pittsburghským Wiliamom Scurlom, ktorý rovnako ma svoje korene na východnom Slovensku, biskupom Johnom Kudrikom, parmským eparchom a biskupom Geraldom Nicholasom Dinom v poradi piaty biskup Passaicu. Tato eparchia zahŕňa východné pobrežie USA, ktoré ma asi okolo 70 kňazov a okolo 16 tisíc veriacich.
Ďalším miestom návštevy vladyku Lacha a dekana Šturáka boli farnosti gréckokatolíckych kňazov Mirona Kerula Kmeca a Mareka Višňovského pôvodom zo Slovenska v eparchii Parma, ktorá leží neďaleko Clevelandu v state Ohio, kde spoznali ich pastoračnú prácu s potomkami našich vysťahovalcov gréckokatolíkov zo Slovenska, Podkarpatia či gréckokatolíkov z bývalej Juhoslávie. Na sviatok svätého Mikuláša so sídelným biskupom Johnom Kudrikom, ktorého starí rodičia pochádzali z obce Kaluza (okres Michalovce) a s hajdudorogským biskupom Filipom Kocsisom, slávili odpustovú božskú liturgiu vo farnosti svätého Mikuláša v Barberton v state Ohio, kde pôsobí otec Miron Kerul Kmec.
V nedeľu slávil vladyka Lach v Pittsburgu vo farnosti svätého Gregora vo farnosti o. Valeriana Michlika, ktorý ma korene z východného Slovenska božskú liturgiu veriacich tejto farnosti. Po obede v katedrálnom chráme pittsburgskej archieparchie za učasti metropolitu Wiliama Scurlu bol moleben k svätému Mikulášovi, po ktorom nasledovalo stretnutie asi za učasti 400 účastníkov.
Jedným z cieľov návštevy bolo možné nadviazanie akademickej spolupráce Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU v Prešove s gréckokatolíckym kňazským seminárom v Pittsburgu, ktorý patri do zväzku Severoamerickej aliancie teologických škôl v USA.
 
Prebraté z TKKBS 
 
Video z biskupskej vysviacky si môžete pozrieť tu.
 

Návšteva pápeža v Prešove
Dnes
27. október 2021 (streda) Sabina
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1420899 (35 %)
môže byť
1296754 (32 %)
nepáči
1313428 (33 %)
Hlasy: 4031081
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX