Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Keď ťa začnú napadať myšlienky pokušenia, spomeň si na Boha a na to, že je pri tebe prítomný, že tvoje myšlienky vidí. Povedz svojej duši: „Ako sa hanbíš tebe podobných hriešnikov a bojíš sa, aby neuvideli tvoje hriechy, tým viac sa máš hanbiť a báť sa Boha, pred ktorým je všetko odkryté.“ Takéto myšlienky vzbudzujú v duši Božiu bázeň, a keď sa v nej utvrdíš, pokušenia ťa prestanú znepokojovať.
pustovník Izaiáš
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Banner TV Lgos
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

27.12.2013 | Beáta Baranová a Veronika Krenická | Čítanosť(1839)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vyslanie koledníkov Dobrej noviny v Prešove

Vyslanie koledníkov Dobrej noviny v Prešove

Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove sa v nedeľu Svätých praotcov 15. decembra 2013 naplnil 230 koledníkmi Dobrej noviny z 10 farností.
Svtú liturgiu slávili prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ a pomocný biskup Milan Lach SJ za účasti viacerých kňazov.
Vladyka Milan v homílii vyzval, aby v tomto čase, keď očakávame príchod Mesiáša, sme sa pripravili na narodenie Ježiša Krista predovšetkým v našich čistých srdciach, a tak odovzdali posolstvo Dobrej zvesti do všetkých rodín. Koledníkov tiež povzbudil, že Ježiš klope na srdce každého z nich, a že sa oplatí prijať ho, pretože ON je svetlom a nádejou, ktorú dnes svet potrebuje.
Vysielaciu liturgiu mládežníckymi piesňami spríjemňoval spevácky zbor z Ďačova. Po svätej liturgii nasledoval obrad požehnania koledníkov a koledovanie pred otcami biskupmi a všetkými prítomnými, v ktorom vystúpili koledníci z farnosti Banské. Potom sa deti odobrali na malé občerstvenie a nasledoval ďalší program.
Jeho súčasťou bolo vystúpenie Márie Čujovej – dobrovoľníčky, ktorá v tomto roku v lete strávila 3 mesiace v Keni. Cez prezentáciu fotografií sa s deťmi podelila o svoje zážitky, a tak sa všetci prítomní cez pútavé rozprávanie a fotografie preniesli do krajiny, ktorej pomáhajú. Svoje svedectvo obohatila odevom, aj pesničkou, do ktorej sa mohli zapojiť všetci. Zo svojej cesty si priniesla okrem spomienok a zážitkov aj množstvo predmetov, ktoré si deti v závere mohli poprezerať.
Po skončení svedectva nasledovalo poďakovanie, prianie požehnaných Vianoc s Dobrou novinou a všetci sa spokojne rozišli domov.
Vysielacia liturgia spojená s požehnaním koledníkov – takto sa nazýva svätá liturgia, ktorá je každoročne slávená pre koledníkov Dobrej noviny, a je ukončená obradom požehnania. Toto požehnanie udelí predsedajúci biskup, arcibiskup, prípadne kňaz miestnej diecézy (eprachie) všetkým koledníkom, ktorí sa vo vianočnom období zapoja do koledníckej akcie Dobrá novina.
Dobrá novina je kolednícka akcia, ktorá prebieha vo vianočnom období v mnohým mestách a obciach na celom Slovensku. V čase, keď v jednotlivých farnostiach už prípravy na koledovanie vrcholia, prichádza možnosť pre koledníkov jednotlivých diecéz a eparchií stretnúť sa a vzájomne povzbudiť na vysielacej liturgii so svojím miestnym arcibiskupom, či biskupom.

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
26. september 2021 (nedeľa) Edita
Svätý dňa: Odchod do večnosti svätého apoštola a evanjelistu Jána Teológa.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1418288 (35 %)
môže byť
1293895 (32 %)
nepáči
1310447 (33 %)
Hlasy: 4022630
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX