Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ako je to nerozumné, zhromažďovať tu majetok a potom ho zanechať a nestarať sa poslať ho tam, kde čoskoro odídeme: Tam si zhromažďujme poklady, kde márne večný život.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

29.12.2013 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3044) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Metropolita Ján Babjak SJ v obci Dlhé Klčovo

Metropolita Ján Babjak SJ v obci Dlhé Klčovo

Na sviatok Zhromaždenia k Presvätej Bohorodičke, 26. decembra, zavítal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ do farnosti Dlhé Klčovo, kde posvätil obnovený interiér gréckokatolíckeho farského Chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky.
Pred chrámom ho privítal starosta obce Andrej Kulik, ktorý v krátkosti predstavil históriu chrámu a farnosti.
Archijerejskej svätej liturgii predchádzala posviacka zrekonštruovaného a obnoveného interiéru chrámu a posviacka nového oltára. Veriaci pod vedením svojho duchovného otca Patrika Székelya od apríla tohto roku zrealizovali kompletnú vnútornú prestavbu: inštaláciu ústredného kúrenia, výmenu okien, dverí, elektroinštalácie, nové omietky a dlažbu, nový oltár a celkové zjednotenie bočných lodí s hlavnou loďou chrámu, ako aj zníženie a vyrovnanie rôznych úrovní podláh. Priznali tiež predtým zakrytú kupolu a chrám dali vymaľovať freskami – ikonami, ktorých autorom je otec Kamil Dráb CSsR so svojím kolektívom. Rezbárske práce a pozlátenie oltára zhotovili majstri z Ukrajiny.
V homílii vladyka Ján hovoril o rodine, pretože sviatok Zhromaždenia k Presvätej Bohorodičke vnímame ako sviatok Svätej rodiny. Pozval k modlitbe za tých, ktorí neuznávajú manželstvo a rodinu. Ďalej povedal: „Boh nič lepšie, optimálnejšie pre človeka nevytvoril ako usporiadanú kresťanskú rodinu. Dnes pohliadnime na Svätú rodinu. Sv. Jozef s Pannou Máriou a Ježišom utekajú pred Herodesom do Egypta. Nebezpečenstiev bolo vtedy veľa, ale dnes je ich mnohonásobne viac. Sú to smrteľné nebezpečenstvá. Bezhraničná sloboda sa v dnešnom svete postavila proti človeku. Betlehemské dieťa nás prichádza správne zorientovať.“ Pozval veriacich riešiť problémy, ktoré život prináša, v chráme pred bohostánkom. Vyjadril prekvapenie nad tým, ako pekne teraz vyzerá chrám, a poďakoval za rekonštrukciu jeho interiéru.
Na konci slávnosti Bohu, vladykovi a dobrodincom poďakoval správca farnosti otec Patrik Székely, ktorý zároveň povedal, že počnúc týmto dňom začína po farnosti putovať ikona Svätej rodiny, ktorá bude v každej rodine jeden týždeň, aby pred ňou znela spoločná rodinná modlitba. Pre celú farnosť odovzdal otec Patrik zarámované požehnanie Svätého Otca Františka s jeho fotografiou.
Otec arcibiskup a metropolita potom odovzdal ako prejav vďaky nástenné ikony niekoľkým veriacim, ktorí sa najviac angažovali počas prác. V závere ešte zaznela krátka vianočná akadémia a koledovanie Dobrej noviny.
Celá slávnosť bola umocnená pekným spevom a hudbou mladých ľudí pod vedením gospelovej skupiny Jonah.  

Mimoriadny rok sv. Jozefa
Dnes
14. jún 2021 (pondelok) Vasil
Svätý dňa: Svätý prorok Elizeus. Náš otec svätý Metod, konštantínopolský patriarcha.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 102. (Rim 9, 18 – 33); Mt zač. 40. (11, 2 – 15)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1406907 (35 %)
môže byť
1283225 (32 %)
nepáči
1299035 (33 %)
Hlasy: 3989167
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX