Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Je potrebné vedieť, že najťažšia vec je sám seba poznať a ovládať sa. Sebaláska je ľuďom vrodená a mnohí kvôli nej ustupujú od pravdivého úsudku o sebe.
sv. Bazil Veľký
GMC BARKA - Juskova Voľa
Banner TV Lgos
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

29.12.2013 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3052) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Metropolita Ján Babjak SJ v obci Dlhé Klčovo

Metropolita Ján Babjak SJ v obci Dlhé Klčovo

Na sviatok Zhromaždenia k Presvätej Bohorodičke, 26. decembra, zavítal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ do farnosti Dlhé Klčovo, kde posvätil obnovený interiér gréckokatolíckeho farského Chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky.
Pred chrámom ho privítal starosta obce Andrej Kulik, ktorý v krátkosti predstavil históriu chrámu a farnosti.
Archijerejskej svätej liturgii predchádzala posviacka zrekonštruovaného a obnoveného interiéru chrámu a posviacka nového oltára. Veriaci pod vedením svojho duchovného otca Patrika Székelya od apríla tohto roku zrealizovali kompletnú vnútornú prestavbu: inštaláciu ústredného kúrenia, výmenu okien, dverí, elektroinštalácie, nové omietky a dlažbu, nový oltár a celkové zjednotenie bočných lodí s hlavnou loďou chrámu, ako aj zníženie a vyrovnanie rôznych úrovní podláh. Priznali tiež predtým zakrytú kupolu a chrám dali vymaľovať freskami – ikonami, ktorých autorom je otec Kamil Dráb CSsR so svojím kolektívom. Rezbárske práce a pozlátenie oltára zhotovili majstri z Ukrajiny.
V homílii vladyka Ján hovoril o rodine, pretože sviatok Zhromaždenia k Presvätej Bohorodičke vnímame ako sviatok Svätej rodiny. Pozval k modlitbe za tých, ktorí neuznávajú manželstvo a rodinu. Ďalej povedal: „Boh nič lepšie, optimálnejšie pre človeka nevytvoril ako usporiadanú kresťanskú rodinu. Dnes pohliadnime na Svätú rodinu. Sv. Jozef s Pannou Máriou a Ježišom utekajú pred Herodesom do Egypta. Nebezpečenstiev bolo vtedy veľa, ale dnes je ich mnohonásobne viac. Sú to smrteľné nebezpečenstvá. Bezhraničná sloboda sa v dnešnom svete postavila proti človeku. Betlehemské dieťa nás prichádza správne zorientovať.“ Pozval veriacich riešiť problémy, ktoré život prináša, v chráme pred bohostánkom. Vyjadril prekvapenie nad tým, ako pekne teraz vyzerá chrám, a poďakoval za rekonštrukciu jeho interiéru.
Na konci slávnosti Bohu, vladykovi a dobrodincom poďakoval správca farnosti otec Patrik Székely, ktorý zároveň povedal, že počnúc týmto dňom začína po farnosti putovať ikona Svätej rodiny, ktorá bude v každej rodine jeden týždeň, aby pred ňou znela spoločná rodinná modlitba. Pre celú farnosť odovzdal otec Patrik zarámované požehnanie Svätého Otca Františka s jeho fotografiou.
Otec arcibiskup a metropolita potom odovzdal ako prejav vďaky nástenné ikony niekoľkým veriacim, ktorí sa najviac angažovali počas prác. V závere ešte zaznela krátka vianočná akadémia a koledovanie Dobrej noviny.
Celá slávnosť bola umocnená pekným spevom a hudbou mladých ľudí pod vedením gospelovej skupiny Jonah.  

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
26. september 2021 (nedeľa) Edita
Svätý dňa: Odchod do večnosti svätého apoštola a evanjelistu Jána Teológa.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1418287 (35 %)
môže byť
1293889 (32 %)
nepáči
1310441 (33 %)
Hlasy: 4022617
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX