Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Jedna myšlienka človeka má väčšiu hodnotu než celý svet, preto iba Boh je jej hoden.
sv. Ján z Kríža
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

20.05.2014 | Stanislav Gábor | Čítanosť(2182) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Nový sídelný biskup a pomocný biskup eparchie Stryj na Ukrajine

Nový sídelný biskup a pomocný biskup eparchie Stryj na Ukrajine

Na sviatok sv. apoštolom rovných Cyrila a Metoda, učiteľov Slovanov 24. mája t. r.(podľa juliánskeho kalendára) sa bude konať v Katedrále Zosnutia Presvätej Bohorodičky v meste Stryj obrad intronizácie nového stryjského eparchu Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi (UGKC), preosvieteného vladyku Tarasa Seňkiva O.M. (Ordo minimorum – Rád najmenších bratov sv. Františka z Pauly, tzv. pauláni). Obradu bude predsedať otec a hlava UGKC vrchný arcibiskup Svjatoslav spolu s ľvovským metropolitom arcibiskupom Ihorom Vozňakom. Stryjská eparchia je sufragánnou eparchiou ľvovskej metropolie.
V ten istý deň sa skutoční aj archijerejská chirotónia pomocného biskupa stryjskej eparchie, o. Bohdana Manyšina. Hlavným svätiteľom bude arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, kyjevo-haličský vrchný arcibiskup; spolusvätiteľmi budú: arcibiskup Ihor Vozňak CSsR, ľvovský arcibiskup a vladyka Taras Seňkiv OM, stryjský eparcha.
Eparchia Stryj bola zriadená 20. júla 2000 vyčlenením z ľvovskej archieparchie a jej prvým eparchom bol vladyka Julian Gbur SVD, ktorý zomrel vo veku nedožitých 70 rokov v marci 2011.

Biskup Taras Seňkiv OM
Preosvietený vladyka Taras Seňkiv sa narodil 3. júla 1960 v meste Čortkiv v ternopoľskej oblasti. Ako sedemnásťročný (1977) vstúpil do tajného seminára a zároveň pracoval v rôznych zamestnaniach. 25. mája 1982 tajne prijal kňazskú vysviacku z rúk v blahej pamäti vladyku Pavla Vasilika. V rokoch 1982-1989 pôsobil ako tajný kňaz v ivano-frankovskej eparchi. Aktívne sa zúčastňoval na práci Komisie pre legalizáciu UGKC.
Od roku 1989 do 1992 bol farárom a dekanom v meste Čortkiv, spravoval tiež farnosti v mestách Zališčiky a Černivci.
Štúdium teológie absolvoval na Cyrilometodějskej teologickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci (1998), kde získal aj titul licenciát z pastorálnej teológie (r. 2000). Pôsobil ako synkel v bučackej eparchii pre pastoráciu a kňazskú formáciu (január 2001 – február 2002).
Vo februári 2002 vstúpil do Rádu najmenších sv. Františka z Pauly (pauláni). V rokoch 2002-2004 bol v rehoľnej formácii v Taliansku. 1. októbra 2006 zložil doživotné sľuby v Ráde najmenších sv. Františka z Pauly.
Od r. 2006 prednášal pastorálnu teológiu na Bohosloveckej akadémii ivanofrankovskej eparchie.
Vzhľadom na zlý zdravotný stav stryjského eparchu vladyku Juliana Gbura SVD ho pápež Benedikt XVI. vymenoval 20. januára 2010 za apoštolského administrátora ad nutum Sanctae Sedis stryjskej eparchie UGKC.
2. apríla t.r. Svätý Otec František vzal na vedomie rozhodnutie Synody biskupov UGKC a dal súhlas s kánonickou voľbou tejto synody, ktorá vyvolila biskupa Tarasa za stryjského eparchu.
Pápež František tiež vyjadril súhlas s kánonickou voľbou tejto Synody, ktorá zvolila nového pomocného biskupa pre stryjskú eparchiu v osobe o. Bohdana Manyšyna, súčasného protosynkela tejto eparchie. Zároveň mu bolo dané titulárne sídlo Lesvi.
Biskup-nominant Bohdan Manyšin
Bohdan Manyšin sa narodil 24. októbra 1972 v meste Novyj Rozdol, mikolajivského okresu v ľvovskej oblasti.
V rokoch 1987-1991 navštevoval Polytechnickú strednú školu v rodnom meste. Od novembra 1991 do decembra 1993 absolvoval vojenskú službu.
V rokoch 1993-1996 spolupracoval s komunitou Miles Iesu v dedinke Bortnyky.
V roku 1996 vstúpil do Kňazského seminára Svätého Ducha v Ľvove, a 5. septembra 2002 prijal kňazské svätenie z rúk biskupa Juliana Gbura SVD v Katedrále Zosnutia Presvätej Bohorodičky v meste Stryj.
V rokoch 2002 -2004 absolvoval postgraduálne štúdium teológie na Katedre pastorálnej teológie Katolíckej univerzity v Lubline (Poľsko), kde dosiahol licenciát.
Následne vykonával viaceré služby: bol vojenským kaplánom na Akadémii pozemných vojsk v Ľvove; bol členom metropolitnej komisie pre evanjelizáciu za stryjskú eparchiu. V rokoch 2004-2006 pôsobil ako kaplán vo Farnosti Zosnutia Presvätej Bohorodičky v meste Stryj; od októbra 2006 bol správcom Chrámu sv. Mikuláša v meste Peremyšľany.
Od r. 2004 bol duchovným radcom spoločenstva Viera a svetlo v meste Srtyj.
12. apríla 2010 ho vladyka Taras Seňkiv vymenoval za protosynkela (generálneho vikára) Stryjskej eparchie.

Zdroj: Tlačové oddelenie UGKC

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
02. august 2021 (pondelok) Gustáv
Liturgické čítania:
Ap. zač. 171. (1 Kor 2, 3c – 15); Mt zač. 94. (23, 13 – 22)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1410642 (35 %)
môže byť
1286601 (32 %)
nepáči
1302719 (33 %)
Hlasy: 3999962
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX