Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Keď démoni vidia, že nedbáme o veci tohto sveta, a neželáme si nenávidieť pre nich ľudí a odpadnúť od lásky, vtedy povzbudzujú proti nám ľudské klebety, aby sme neznesúc urážky, začali nenávidieť klebetníkov.
sv. Maxim Vyznávač (+ 662)
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

11.06.2014 | Stanislav Gábor | Čítanosť(2439) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Ďakovný list ukrajinských gréckokatolíckych biskupov

Ďakovný list ukrajinských gréckokatolíckych biskupov

„Celý svet sa presvedčil, že Ukrajina je domovom pre mnohé národnosti a náboženstvá, ktoré tu v pokoji spolunažívajú“ – ukrajinskí biskupi
„Sme mimoriadne vďační za vaše úsilie pravdivo informovať Vaše spoločenstvá o zmenách, ktoré sa odohrávajú v našej krajine, ako protiváha klamlivých informácií, ktoré sú namierené proti Ukrajine a jej cirkvám, zvlášť proti Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.“
Týmito slovami členovia Stálej Synody UGKC vyjadrili vďačnosť katolíckym biskupských konferenciám, kňazom, zasväteným osobám a laikom, všetkým ľudom dobrej vôle za ich solidaritu s Ukrajinou počas udalostí, ktoré sa odohrali v ostatných mesiacoch.
„V ostatných dňoch vidíme ako sa zintenzívnila táto kampaň šírenia nepravdivých informácií zo strany niektorých najvyšších politických a duchovných predstaviteľov, ktorí majú spoločný agresívny tón a sú skresľujúce“ – uvádza sa v dokumente.
Členovia Synody konštatujú, že po storočí genocídy a desaťročiach hroznej korupcie a neznesiteľnej sociálnej nespravodlivosti sa „ukrajinský národ ocitol v dlhodobom oduševnenom putovaní, zo strachu a podvodov smerom k dôstojnosti a integrite.“
„Počas mrazivých zimných mesiacov zapĺňali milióny ľudí námestia nielen našich, ale aj vašich miest, aby vyjadrili svoju túžbu po lepšom živote. Všetky ukrajinské cirkvi a náboženské spoločnosti zaujali jednomyseľný postoj. Celé mesiace naliehavo vyzývali k tomu, aby prezident a vláda rešpektovali svojich občanov, že násilie je neprijateľné, že rozdelenie spoločnosti a štátu je nemorálne a že dialóg je jediným legitímnym prostriedkom k vyriešeniu politickej a sociálnej krízy“ – uvádza sa v liste, ktorý v mene Stálej rady podpísal vrchný arcibiskup Svjatoslav Ševčuk.
Ukrajinskí gréckokatolícki biskupi vyslovili poďakovanie „za túto prorockú jednotu“ všetkým bratom a sestrám vo viere: rímskokatolíkom, protestantom, židom, moslimom a zvlášť predstaviteľom pravoslávnych cirkví na Ukrajine.
Autori listu konštatujú, že v reakcii na neustálu korupciu, prenasledovanie zo strany štátu a neznesiteľnú sociálnu situáciu milióny Ukrajincov pokojne demonštrovali, a preukázali veľkú medzietnickú, medzináboženskú a medzikultúrnu solidaritu.
„Celý svet sa presvedčil, že Ukrajina je domovom pre mnohé národnosti a náboženstvá, ktoré tu v pokoji spolunažívajú; jej obnovená občianska spoločnosť obraňuje svoj štát a spoločné dobro. Ukrajinskí občania spoločne vyslovujú svoje „Nie“ tyranii, bezpráviu, násiliu a nezodpovednosti osobnej i spoločenskej, vnútornej i vonkajšej, ako vo vnútri štátu tak aj na medzinárodnej úrovni“ – uvádza sa v dokumente.
Biskupi prosia i naďalej o modlitbu za Ukrajinu, za pokoj a zmierenie, ktoré sú založené na spravodlivosti. „Vaša dobrotivosť k Ukrajine má premieňajúcu silu, je veľkou podporou pre náš národ v jeho putovaní“ – zdôrazňujú biskupi UGKC v liste pod názvom Ukrajina v putovaní – ďakujeme, že ste spolu s nami!“
Členovia Stálej Synody tiež zaslali osobitné slová poďakovanie Svätému Otcovi Františkovi, „ktorý nás podporil modlitbou a vyzval k pokoju a spravodlivosti na Ukrajine“.

Zdroj: Tlačové oddelenie UGKC
Prílohy

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
03. august 2021 (utorok) Jerguš
Liturgické čítania:
Ap. zač. 172. (1 Kor 2, 14 – 3, 3); Mt zač. 95. (23, 23 – 28)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1410648 (35 %)
môže byť
1286608 (32 %)
nepáči
1302727 (33 %)
Hlasy: 3999983
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX