Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Čím sa ospravedlňujú, keď ich začneme obviňovať? Ja, hovoria, nie som mních, mám ženu a deti a starám sa o dom. Práve však od toho pochádza všetko zlo. Či si vari myslíte, že čítanie Svätého písma patrí iba mníchom? Veď vy ho potrebujete viac ako oni! Kto žije vo svete a každý deň dostáva nové a nové údery, pre toho je i najviac potrebný liek. Preto ak niekto z vás pokladá čítanie Svätého písma za zbytočné, je to omnoho nebezpečnejšie pre jeho spásu, ako keby ho len nečítal. Názor, že čítať Sväté písmo je zbytočné, je satanského pôvodu.
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

16.06.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3609) | Foto | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Ľutine prešovský arcibiskup vysvätil sedem novokňazov

V Ľutine prešovský arcibiskup vysvätil sedem novokňazov

V nedeľu 15. júna v bazilike na mariánskom pútnickom mieste v Ľutine vysvätil prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ sedem novokňazov pre Prešovskú archieparchiu. Radko Blichár, Pavol Burda, Miroslav Čerňanský, Lukáš Kireš, Tomáš Leško, Leontín Lizák a Matúš Verba prijali sviatosť kňazstva počas archijerejskej svätej liturgie po cherubínskej piesni, teda po Veľkom vchode, aby potom počas liturgie verných – liturgie Eucharistie, spolu so svojím svätiteľom a staršími bratmi v kňazskej službe, koncelebrovali už ako kňazi svoju prvú svätú liturgiu.
Vladyka Ján sa prihovoril až na konci slávnosti, aby mohol svätencov osloviť už ako novokňazov. Keďže prijali sviatosť kňazstva v Nedeľu všetkých svätých, ktorá v byzantskom obrade nasleduje po sviatku Zoslania Svätého Ducha, vo svojej kázni sa zameral na svätosť. Povedal im, že ich má rád a má z nich radosť, ale má o nich aj veľkú obavu. „Chcem, aby ste boli svätí kňazi a na druhej strane vidím toľko nástrah, ktoré na vás budú v živote doliehať.“ V tomto kontexte pripomenul slová pápeža Františka: „«Som hriešnik, na ktorého sa Pán zadíval.» Je to svätá pravda, že hoci sme kňazi, sme hriešnici, na ktorých sa Pán pozrel a ktorých vytiahol z ľudskej biedy hriechu. A preto už nezostupujme do hriechu, ale držme sa milosti. Na jednej strane – uvedomovať si svoju slabosť a hriešnosť, ale na druhej strane spoliehať sa na Božiu milosť – toto je naša cesta k svätosti. Kráčajme verne a vytrvalo po nej a dôjdeme k cieľu.“ Aj manželkám novokňazov povedal: „Buďte sväté, dajte si denne záležať na spoločnej modlitbe so svojím manželom kňazom. Žite čisto. Dobre vychovávajte svoje deti. Obidvaja budete na svietniku, pred očami ľudí. Dávajte svedectvo a nikdy nie pohoršenie.“
Za novokňazov sa otcovi arcibiskupovi poďakoval Matúš Verba, ktorý uviedol, že Boh nám dal okrem anjela strážcu aj takých anjelov, „ktorí nás napomínajú, povzbudzujú a vedú a vy ste jeden z nich. Za túto pomoc a službu vám chceme poďakovať a prosiť, aby ste nás naďalej viedli a pomáhali v kňazskej službe.“ Ako prejav vďaky mu odovzdali z dreva vyrezaného anjela s ich vyrytými menami, aby si stále spomenul, že aj oni chcú jemu pomáhať v jeho duchovných zápasoch pre dobro Cirkvi.
Na záver prítomní prijali novokňazské požehnanie. Atmosféru Nedele všetkých svätých impozantne dopĺňali nástenné mozaiky sv. Jána Pavla II., gréckokatolíckych blahoslavených mučeníkov, sv. sestry Faustíny a ich relikvie. 

Prílohy

Synoda 2021 - 2023
Dnes
15. august 2022 (pondelok) Marcela
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1440049 (35 %)
môže byť
1316371 (32 %)
nepáči
1333790 (33 %)
Hlasy: 4090210
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX