Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Nie natoľko sú strašní všetci démoni, nakoľko strašným je vyhovovanie a nasledovanie vlastného srdca, t.j. svojich myšlienok a nie Božích prikázaní.
sv. Izidor Peluzský, + 4. st.
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

06.10.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3023)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Odpustová slávnosť s liturgiou za kultúru života v Prešove s Mons. Milanom Lachom SJ

Odpustová slávnosť s liturgiou za kultúru života v Prešove s Mons. Milanom Lachom SJ

Gréckokatolícki veriaci vo farnosti pri Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávili v nedeľu 5. októbra odpustovú slávnosť k sviatku Ochrany Presvätej Bohorodičky. Hlavným slúžiacim archijerejskej svätej liturgie bol pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ, ktorý sa v homílii zameral na tajomstvo tohto sviatku, ktorý Gréckokatolícka cirkev slávi 1. októbra. Povedal, že aj dnes potrebujeme, aby nás niekto chránil. „Len silnejší môže chrániť slabšieho. Presvätá Bohorodička je tou, ktorá je silná a plná odvahy. Ona, ktorá chránila Ježiša, napríklad počas úteku do Egypta, vie, čo znamená chrániť niekoho v nebezpečenstve. Keď Cirkev pripisuje Panne Márii vlastnosť, že je ochrankyňou, hovorí, že táto jej vlastnosť vyplýva z jej viery. Sám Ježiš Kristus z kríža nás všetkých dáva pod ochranu Matky.“ Spomenul pútnické miesta, kde sa k Matke Božej pod jej ochranu utiekali naši predkovia. „Aj na týchto miestach nám Bohorodička dáva vedieť, že jej na nás záleží. Aj dnes potrebujeme, aby nás chránila. Vidíme, ako je dnes zo všetkých strán atakovaný život, ako je atakovaná rodina. Pred tridsiatimi rokmi nám ani nenapadlo, žeby niekto mohol spochybniť manželstvo a rodinu. Preto v tomto mesiaci október sa v našej Prešovskej archieparchii slávia sväté liturgie za kultúru života a za manželstvo a rodinu. Kto bojuje proti životu, bojuje proti Bohu. Dar života je od Boha, nie od človeka“, povedal vladyka Milan. Pozval prítomných k modlitbe v rodinách, k čítaniu Božieho slova, k svätej spovedi a k prijímaniu Eucharistie, aby sme si boli schopní navzájom odpúšťať, lebo zlý duch má záujem na tom, aby sa rodiny rozbíjali.
Na konci slávnosti prešovský farár a protopresbyter otec Daniel Galajda poďakoval za spoločné slávenie a tlmočil prosbu prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ, ktorý odcestoval do Ríma na biskupskú synodu o rodine, aby veriaci sprevádzali synodu svojimi modlitbami. Vladyka Milan v mene svojom i v mene vladyku Jána, zídených kňazov a veriacich zablahoželal otcovi Danielovi k nedávnym 40-tym narodeninám. Odpustová archijerejská svätá liturgia na úmysel za kultúru života, za manželstvo a rodinu, ktorú svojím spevom sprevádzal Katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa a mládežníckymi piesňami obohatil aj zbor mladých z farnosti, bola zakončená myrovaním a obchodom – liturgickým sprievodom okolo chrámu s čítaním evanjelií na štyri svetové strany.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
27. máj 2022 (piatok) Iveta
Liturgické čítania:
Ap. zač. 42. (Sk 19, 1 – 8); Jn zač. 47. (14, 1 – 11a)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1434353 (35 %)
môže byť
1309944 (32 %)
nepáči
1327951 (33 %)
Hlasy: 4072248
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX