Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Svedectvo o Kristovi sa rodí, dozrieva a zošľachťuje v atmosfére modlitby, toho hlbokého a tajuplného rozhovoru s Bohom. Na kolenách! Krista nemožno ukazovať iným, ak ho predtým nestretneme vo vlastnom živote.
Ján Pavol II.
Facebook grkatpo
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

21.10.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2264) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove sa konalo piate kolokvium o Druhom vatikánskom koncile

V Prešove sa konalo piate kolokvium o Druhom vatikánskom koncile

Na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove (GTF PU) sa 16. októbra konalo vedecké kolokvium na tému Dekrét Orientalium Ecclesiarum a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku. Bolo to v poradí piate kolokvium v rámci projektu Koncil a my. Druhý vatikánsky koncil a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku, pri príležitosti 50. výročia Druhého vatikánskeho koncilu (2012 – 2015).
Úvodnou modlitbou a pozdravným slovom podujatie otvoril pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ, ktorý zdôraznil závažnosť Dekrétu o východných katolíckych cirkvách a zaželal kolokviu, aby prispelo k poznaniu a k stále plnšej realizácii tohto učenia Druhého vatikánskeho koncilu (DVK) o východných katolíckych cirkvách.
V mene dekana GTF PU Mons. prof. Petra Šturáka účastníkov kolokvia pozdravil prodekan doc. Gabriel Paľa.
Prof. Jozef Jurko z Teologickej fakulty v Košiciach v prednáške na tému Reflexia o dekréte Orientalium Ecclesiarum na Druhom vatikánskom koncile a po ňom najprv uviedol širší kontext koncilu a následne sa venoval samotnému dekrétu. Okrem iného vyzdvihol, že práve niektorí hierarchovia východných katolíckych cirkví prispeli k prehĺbeniu poznania prameňov.
Doc. František Čitbaj z GTF PU prednášal o právnej situácii východných katolíckych cirkví po dekréte Orientalium Ecclesiarum (OE). Najprv vysvetlil dôvody, prečo po Tridentskom koncile ako reakcia na reformáciu bola zdôrazňovaná uniformita, ktorá mala vplyv aj na to, že latinský obrad bol považovaný za nadradený ostatným, s čím súvisela aj latinizácia gréckokatolíkov. DVK dekrétom OE oficiálne zrovnoprávnil východné katolícke cirkvi s latinskou cirkvou.
Doc. Marcel Mojzeš, hlavný riešiteľ projektu a organizátor kolokvia, vo svojom príspevku Riziká a perspektívy interpretácie dekrétu Orientalium Ecclesiarum z pohľadu spirituálnej teológie vysvetlil riziká nesprávnej interpretácie ako sú povrchnosť, pocit menejcennosti, pocit nadradenosti, prílišné zdôrazňovanie ekumenického aspektu. Zdôraznil tiež perspektívy, ktoré sa ponúkajú na základe správnej interpretácie dekrétu. Môže to byť zostúpenie na hlbinu, uvedomenie si vlastnej identity, impulz k rozvoju synodality, či budovanie jednoty s pravoslávnymi predovšetkým svedectvom lásky. Tieto skutočnosti ponúkol prostredníctvom základného pravidla interpretácie koncilu, ktorým je láska k Cirkvi.
Bohatá diskusia potvrdila stálu aktuálnosť dekrétu a jeho význam, ktorý siaha do konkrétnych situácií, v ktorých sa ocitá Cirkev aj na našom území.
Z kolokvia bude vydaná publikácia.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
28. jún 2022 (utorok) Beáta
Svätý dňa: Prenesenie pozostatkov svätých nezištníkov Kýra a Jána.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 104. (Rim 10,11 – 11,2a); Mt zač. 41. (11, 16 – 20)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1436568 (35 %)
môže byť
1312470 (32 %)
nepáči
1330547 (33 %)
Hlasy: 4079585
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX