Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Nepohŕdaj Božím milosrdenstvom, ak nechceš raz ochutnať Božiu spravodlivosť. Boh je nekonečný vo svojom milosrdenstve, avšak aj vo svojej spravodlivosti.
sv. Augustín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

26.05.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3129)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Odpustová slávnosť v kňazskom seminári v Prešove spojená s posviackou

Odpustová slávnosť v kňazskom seminári v Prešove spojená s posviackou

Kaplnka Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove je zasvätená Najsvätejšej Trojici. Preto v tento sviatok, pondelok 25. mája, slávili gréckokatolícki seminaristi, ich predstavení a pozvaní hostia odpustovú slávnosť, ktorá bola tohto roku spojená s posviackou zrekonštruovaných priestorov hlavného vstupu do budovy seminára. Posviacku vykonal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, ktorý bol aj hlavným slúžiacim archijerejskej svätej liturgie. Spolu s ním koncelebroval bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák, emeritný pomocný pražský biskup Ján Eugen Kočiš, predstavení kňazského seminára a viacero ďalších kňazov. Všetkých v úvode privítal rektor kňazského seminára otec Miroslav Dancák.
V homílii otec arcibiskup povedal, že mať vzťah s Bohom je dôležitejšie ako mať o ňom iba vedomosť. „Aký máme vzťah? Závisí to aj od toho ako často a radi prichádzame do kaplnky, od nášho duchovného života. Všetci sme pozvaní do lásky Najsvätejšej Trojice. Uvedomujeme si, že vzťah Boha k nám je láska? Naším poslaním je odpovedať na túto lásku.“ Zároveň poďakoval za zrekonštruovanie priestorov hlavného vstupu, nad ktorými sa skvie vitráž s vyobrazením slovanských apoštolov sv. Cyrila a Metoda. „Chcem vyjadriť svoju veľkú radosť. Som rád, že seminár má svoj nový vstup. Už si každý, kto pôjde po Sládkovičovej ulici, nemusí klásť otázku, čo je to za budovu, ale už si to sám prečíta.“ Nad zrekonštruovaným vchodom je totiž efektne a neprehliadnuteľne umiestnený text: Gréckokatolícky kňazský seminár blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča.
Pred svätou liturgiou mali seminaristi peknú akadémiu, ktorá bola vhodnou bezprostrednou duchovnou prípravou na liturgické slávenie. Po skončení liturgie otec arcibiskup a metropolita odovzdal dobrodincovi JUDr. Jozefovi Žoldákovi Medailu blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča za materiálnu podporu Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča a mimoriadny osobný podiel a finančnú pomoc na rozvoji a šírení cyrilo-metodského dedičstva prostredníctvom Zboru sv. Romana Sladkopevca. Otec rektor poďakoval vladykom a všetkým, ktorí sa podieľali na rekonštrukcii, ktorá začala v novembri minulého roku.
Slávnosť bola zakončená liturgickým sprievodom okolo kaplnky, resp. seminára s čítaním evanjelií, myrovaním a spoločným obedom. 
 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
27. máj 2022 (piatok) Iveta
Liturgické čítania:
Ap. zač. 42. (Sk 19, 1 – 8); Jn zač. 47. (14, 1 – 11a)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1434356 (35 %)
môže byť
1309951 (32 %)
nepáči
1327955 (33 %)
Hlasy: 4072262
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX