Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Nič tak nezmýva hriech ako jeho odsúdenie. Ak si odsúdil hriech – zbavil si sa ho.
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

06.07.2015 | Matej Bartoš | Čítanosť(2372)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Odpustové dni a prenesenie ostatkov sv. Petra a Pavla v Poprade

Odpustové dni a prenesenie ostatkov sv. Petra a Pavla v Poprade

Posledný júnový víkend bol pre popradskú farnosť slávnostný. Na nadchádzajúci sviatok svätých apoštolov Petra a Pavla, ktorí sú patrónmi farnosti, sme sa preto chceli poriadne pripraviť. Piatok 26. júna bol venovaný Roku zasväteného života. Svätú liturgiu slávili otcovia saleziáni. Jeden z nich, otec Pavel Ženíšek, mal po liturgii katechézu, v ktorej nám priblížil pôsobenie saleziánov v Bulharsku. Misiou v tejto krajine sú poverení rehoľníci z Českej republiky. Jediný katolícky biskup, ktorý ich tam prijal, bol gréckokatolícky biskup; preto napriek tomu, že sú kňazmi západného obradu, slúžia v gréckokatolíckych farnostiach. Okrem toho sa venujú aj pastorácii Rómov.
Nasledujúci deň sme venovali spomienke na posviacku nášho chrámu. Archijerejskú svätú liturgiu slávil otec biskup Irenej Bilik, kanonik pápežskej baziliky Santa Maria Maggiore, ktorý sa aj prihovoril homíliou. Po svätej liturgii dostal slovo otec Michal Bučko. V katechéze „Chrám, miesto stretnutia človeka s Bohom“, nás oboznámil s históriou stavania chrámov, rozprával o rôznych častiach chrámu a jeho zariadení. Na záver zdôraznil, že napriek všetkej kráse chrámov, najdôležitejšie sú srdcia ľudí, ktorí sa doň chodia modliť. Po katechéze sme vďaka fotoprezentácii zaspomínali na deň posviacky nášho chrámu. Večer v chráme sme zakončili Eucharistickou pobožnosťou.
Nedeľa 28. júna patrila rodine. Na slávnostnú svätú liturgiu o 10:30 bol pozvaný otec Michal Hospodár, ktorý v Poprade pôsobil pred 22-mi rokmi. V homílii veriacim zdôrazňoval dôležitosť rodiny v Cirkvi i v spoločnosti. Po svätej liturgii posvätil novú ikonu Svätej rodiny, ktorá bude v našom chráme na mieste modlitby za potreby rodín. Po myrovaní nasledoval sprievod veriacich okolo chrámu s čítaním evanjelií. Ku každej slávnosti patrí aj hostina a nechýbala ani u nás, i keď sme ju poňali trochu netradične. Už po druhý krát sa stretla celá farská rodina na II. petro-pavlovskom guláši. Takmer 170 sa nás do sýtosti najedlo a pohostilo aj domácimi dobrotami. Po obede bol pripravený bohatý program pre deti, avšak ani dospelí sa nenudili. Otec Michal pripravil prezentáciu o ostrove Malta, kde pred časom sám bol. Na tomto ostrove, ako vieme, stroskotal sv. Pavol. Miestni obyvatelia ho dodnes majú vo veľkej úcte. Mnohí sa neponáhľali domov, ale ostali až do večera pri chráme. Deti sa hrali, dospelí debatovali.
Vyvrcholením bol určite pondelok 29. júna, teda samotný chrámový sviatok. Biskup Irenej nám z Ríma priniesol relikvie svätých apoštolov Petra a Pavla. Prevziať ich prišiel náš otec arcibiskup Ján Babjak SJ. Slávnosti sa zúčastnil aj spišský sídelný biskup Štefan Sečka a pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ. V homílii otec Milan Lach povedal, že svätý Peter bol obyčajný muž, rybár. Ak si Ježiš povolal Jeho, podobne povoláva aj všetkých nás do služby ohlasovania živej viery. Tento vzácny dar natrvalo zostane v našom chráme. Podľa našich vedomostí sa tak náš chrám stal jediným miestom na Slovensku, kde sa budú dať uctiť relikvie oboch apoštolov – stĺpov Cirkvi. Teraz nám už ostáva iba ďakovať Bohu za všetky prijaté dary. Od povzbudivých slov v katechézach, cez vydarené počasie v nedeľu, až po samotný dar ostatkov. 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
28. september 2022 (streda) Václav
Svätý dňa: Náš prepodobný otec a vyznávač Charitón. Svätý Václav, český knieža. V tento deň sa oslavuje zbor prepodobných pečerských otcov, ktorí odpočívajú v blízkych jaskyniach prepodobného Antona.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1443311 (35 %)
môže byť
1319893 (32 %)
nepáči
1336855 (33 %)
Hlasy: 4100059
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX