Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Kresťanský život nespočíva v konaní zázrakov, ale v dobrom živote. Vo vzťahu k pohanom treba dávať dobrý príklad tak, aby príkladom sa dali pritiahnuť k pravej viere.
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Banner TV Lgos
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

25.06.2016 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2154) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Mons. Ján Eugen Kočiš ďakoval Bohu za 90 rokov života

Mons. Ján Eugen Kočiš ďakoval Bohu za 90 rokov života

Emeritný pomocný biskup Pražského apoštolského exarchátu Ján Eugen Kočiš v piatok 24. júna, počas archieparchiálnej odpustovej slávnosti Narodenia sv. Jána Krstiteľa, archijerejskou svätou liturgiou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove ďakoval Bohu za 90 rokov života. Hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, s ktorým popri jubilantovi koncelebroval košický arcibiskup a metropolita Bernard Bober, bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák, exarcha Pražského apoštolského exarchátu Ladislav Hučko, pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ a takmer 50 kňazov.
 
Vladyka Ladislav Hučko v homílii hovoril o veľkosti sv. Jána Krstiteľa, ktorá spočívala v jeho poníženosti. „Ján zostáva v pozadí, aby pripravil cestu nielen Kristovi, ale aj nám.“ K tejto veľkosti sv. Jána Krstiteľa byť druhým a takto napomáhať dielu spásy prirovnal vladyka Ladislav otca biskupa Jána Eugena. „On tiež bol väčšinou, možno vždy, druhý. Tu v Prešove, keď pomáhal otcovi ordinárovi a potom biskupovi Jánovi Hirkovi a potom v Prahe biskupovi Ivanovi Ljavincovi a neskôr aj mne. Vždycky bol ten, ktorý bol v pozadí, predchodcom, ktorý pomáhal. Verný a skromný syn Cirkvi, horlivý robotník vo vinici Pánovej. Dôraz kládol na osobný vzťah s ľuďmi. Vždy vedel povedať, keď videl, že niečo nesedí. Nerobil lichôtky, ale vždy poradil. S príkladnou pokorou znáša choroby a je vzorom v modlitbe. Je jedným z posledných pamätníkov a nositeľov priamej tradície bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča. V Prahe po jeho odchode zostalo akési prázdno, ale je prítomný, ako to aj sám hovorí, v modlitbách za Pražský apoštolský exarchát a ako tušíme, aj obetovaním svojho utrpenia. Vďaka. Vždy na vás spomíname a budeme s vďačnosťou spomínať.“
 
Vladyka Ján Babjak prečítal pozdravný list apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Mario Gordana a aj sám zablahoželal a poďakoval jubilantovi. Povedal o ňom, že je „živou encyklopédiou“, pretože toho veľmi veľa prežil, a že sa pripravuje kniha jeho spomienok. Vladyka Milan Lach zablahoželal arcibiskupovi Jánovi k jeho meninám.
 
Mons. Ján Eugen Kočiš sa narodil 25. júna 1926 v Pozdišovciach. Ako bohoslovec v kňazskom seminári v Prešove zažil jeho zrušenie i zákaz Gréckokatolíckej cirkvi, ktorej zostal vždy verný. Dostal povolávací rozkaz do PTP v Čechách, kde slúžil do konca roka 1953. Večer, 1. januára 1951, posledný deň dovolenky z PTP, bol tajne, na základe skoršieho súhlasu biskupa P. P. Gojdiča OSBM, vysvätený na kňaza v Rožňave biskupom Róbertom Pobožným. Od leta 1955 do februára 1958 sa mu podarilo ukrývať u dobrých ľudí, ale napr. aj v kukuričnom poli či v stodole a kňazsky poslúžiť mnohým veriacim. Nakoniec bol odsúdený na štyri roky väzenia, stratu občianskych práv a zákaz pobytu v Košickom a Prešovskom kraji na päť rokov. Dňa 3. decembra 1967 ako 41 ročný neverejne prijal biskupské svätenie. V roku 1968 bol aj osobným tajomníkom biskupa Vasiľa Hopka, ktorý bol internovaný v Oseku. Tak bol veľmi blízko pri obnove Gréckokatolíckej cirkvi. Krátko bol správcom farnosti v Klenove pri Prešove. Od jesene 1969 sa stal ceremoniárom na biskupstve v Prešove, ale aj kňazsky vypomáhal v celej eparchii. V roku 1993 sa stal riaditeľom biskupského vikariátu v Prahe, v roku 1996 bol vymenovaný za generálneho vikára novozriadeného Pražského apoštolského exarchátu. V roku 2004 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za pomocného biskupa tohto exarchátu a 15. mája prijal v Katedrále sv. Klementa v Prahe biskupskú vysviacku, pre istotu s podmienkou (sub condizione), keďže prvá vysviacka bola neverejná. V roku 2010 sa vrátil do Prešova na zaslúžený odpočinok.

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
26. september 2021 (nedeľa) Edita
Svätý dňa: Odchod do večnosti svätého apoštola a evanjelistu Jána Teológa.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1418290 (35 %)
môže byť
1293897 (32 %)
nepáči
1310447 (33 %)
Hlasy: 4022634
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX