Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Svetlo, keď vnikne do tmavej izby, vyháňa z nej tmu a osvecuje ju. Takisto Božia bázeň, keď vnikne do srdca človeka, rozháňa každé jeho mračno, naplňuje ho všetkými dobrodeniami a múdrosťou. Pýcha a povyšovanie sa zhodili satana z neba – pokora a lahodnosť vznášajú človeka zo zeme do neba.
z poučení sv. Antona Veľkého
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

25.06.2017 | TK KBS, mk; pz | Čítanosť(1880)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Rozhovor s Mons. Milanom Lachom, novým administrátorom eparchie Parma v USA

Rozhovor s Mons. Milanom Lachom, novým administrátorom eparchie Parma v USA

Bratislava 24. júna (TK KBS) Pri príležitosti nového menovania doterajšieho pomocného biskupa Prešovskej archieparchie Mons. Milana Lacha za apoštolského administrátora sede vacante eparchie Parma pre Ruténov v USA prinášame našim čitateľom krátky rozhovor.
 
1. Vladyka, čo znamená toto menovanie a aké sú jeho dôvody?
 
Toto moje menovanie Svätým Otcom Františkom za Apoštolského administrátora sede vacante ruténskej eparchie Parma v Spojených štátoch amerických znamená, že budem spravovať túto uprázdnenú eparchiu ako administrátor s právami sídelného biskupa, teda nateraz nebudem riadnym eparchiálnym biskupom. Apoštolský administrátor sede vacante znamená, že tam idem z poverenia Svätého Otca do času, ktorý nie je natrvalo, a on môže neskôr vymenovať riadneho eparchiálneho biskupa. Dôvodom je starostlivosť Svätej stolice o našich gréckokatolíckych veriacich v eparchii Parma, ktorá pokrýva 14 štátov severnej strednej časti USA - s veľkomestami ako Chicago či Detroit. Ich predkovia z väčšej časti boli rusínmi, ktorí sa tam odsťahovali za prácou pred viac ako 100 rokmi. Teda idem upevňovať vo viere v Trojjediného Boha našich gréckokatolíckych veriacich, ako ich biskup – otec, zatiaľ dočasne.
 
2. Aká je to Ruténska cirkev, pod koho prináleží a kto sú jej veriaci? Sú medzi nimi aj ľudia slovenského pôvodu?
 
Ruténska cirkev je označením pre gréckokatolíckych veriacich v USA, ktorí predovšetkým pochádzajú z územia východného Slovenska a z mukačevskej eparchie na Podkarpatí. Toto označenie je také preto, lebo okrem nich sú tam ešte aj iní gréckokatolíci, Ukrajinci či melchiti z blízkeho Východu. Cirkevnoprávne je ruténska gréckokatolícka cirkev v USA metropolitnou cirkvou sui iuris so svojou Radou hierarchov, rovnako ako gréckokatolícka cirkev na Slovensku. Má štyri eparchie – archieparchiu v Pittsburghu, na čele s hlavou tejto gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskupom a metropolitom vladykom Wiliamom C. Skurlom, eparchiu Passaic, blízko New Yorku, na čele s vladykom Kurtom Burnettom, eparchiu Phoenix, blízko San Francisca, s vladykom Johnom Pazakom CSsR a nakoniec eparchiu Parma, blízko Clevelandu, kde som bol menovaný ja, za Apoštolského administrátora sede vacante. Ako som už povedal vyššie, sú to predovšetkým potomkovia našich rusínov, ale aj Slovákov, Maďarov či Chorvátov - gréckokatolíkov z bývalej Rakúsko-uhorskej monarchie. Dnes už hovoria všetci po anglicky a po anglicky sa vysluhujú aj všetky bohoslužby v tejto cirkvi.
 
3. Prečo myslíte, že Svätý Otec menoval práve vás?
 
Svätý Otec to asi videl ako najlepšiu možnosť pre dobro týchto našich veriacich. Keď Svätý Otec poveruje nejakou službou v Cirkvi, tá sa neodmieta. Podľa mojich informácii je v eparchii Parma asi 9 tisíc veriacich, v 30 farnostiach s približne 34 kňazmi. Sú tam aj stáli diakoni a seminaristi. V tejto eparchii pôsobia aj dvaja ženatí kňazi so svojimi rodinami z našej Prešovskej archieparchie, otec Mirón Keruľ-Kmec a otec Marek Višňovský. V eparchii je aj jeden ženský monastier so šiestimi mníškami, a sú tam aj sestry baziliánky. Je to pre mňa výzva, aby azda viac spolupracovali naše gréckokatolícke cirkvi na Slovensku a v USA. Len pre zaujímavosť, aj môj starý otec z maminej strany Ján Zavacký, sa narodil pri Chicagu, na území terajšej eparchie Parma a ako štvorročný sa vrátil so svojimi rodičmi a súrodencami späť do Osturne za Rakúsko-Uhorska, dnes v okrese Kežmarok. Takže vidíte: história sa opakuje. Tak ako môj prastarý otec išiel za prácou do USA pred viac ako sto rokmi, tak ja tam idem teraz, aby som s Božou pomocou spravoval týchto našich veriacich a bol im otcom.
 
4. Bude to znamenať, že Prešovská archieparchia dostane v najbližšej dobe nového biskupa?
 
Na túto otázku vám neviem dať odpoveď.
 
5. Čo bude teraz nasledovať vo vašom živote, čo sa zmení? Odchádzate zo Slovenska?
 
Zmeny v mojom živote budú, tak ako už mnohokrát predtým. Od môjho vstupu do kňazského seminára som nebol nikde viac ako 5 rokov. Takže už bol čas. Pre nás jezuitov to nie je nič neobvyklé. Je to misia, ktorú dostávam od Svätého otca. Odchádzam zo Slovenska do Spojených štátov. Do dvoch až troch mesiacov mám povinnosť, podľa kánonov CCEO, prebrať oficiálne svoj úrad Apoštolského administrátora sede vacante v Parme. Po štyroch rokoch v úlohe pomocného biskupa v Prešove, čo ma veľmi obohatilo mnohými skúsenosťami a za čo sa chcem poďakovať otcovi arcibiskupovi a metropolitovi Jánovi Babjakovi SJ, budem žiť s mojimi gréckokatolíckymi veriacimi v americkej kultúre, v anglicky hovoriacej krajine a v iných podmienkach. Oni chcú žiť evanjelium a počuť Božie slovo. Ja ho mám ohlasovať slovom a mojím životom: to je moje najdôležitejšie poslanie biskupa, kvôli tomu tam idem. Ale idem tam s veľkou dôverou, že Boh je so mnou. Neopúšťa ma. Dôverujem mu.
 
6. Vladyka, mohli by sme vás ešte poprosiť o krátky odkaz pre našich čitateľov?
 
Prosím veriacich na Slovensku i v zahraničí, aby sa za mňa modlili, lebo som len slabý človek, ale ako hovorí svätý apoštol Pavol: „Milosťou Božou som tým, čím som.“ Aj ja zahŕňam všetkých vás do mojich modlitieb. A ešte: Nedajte si ukradnúť zo svojich sŕdc Ježiša Krista. Usilujte sa byť pravdiví k sebe aj k iným, nezáviďte si, ba práve naopak, doprajte iným a majte radosť a pokoj v srdci. Takých kresťanov potrebuje zažiť Slovensko. Bojujte duchovný boj, aby sme sa raz stretli v nebi, lebo tam je náš skutočný domov.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
17. august 2022 (streda) Milica
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1440273 (35 %)
môže byť
1316648 (32 %)
nepáči
1333993 (33 %)
Hlasy: 4090914
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX