Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Najväčšou múdrosťou tohto sveta je: báť sa Boha a slúžiť mu v prostote ducha a v čistote srdca.
Pavol Prostý, + 330
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
GMC BARKA - Juskova Voľa
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

30.06.2017 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(1635)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vyjadrenie vladyku Johna Kudricka, emeritného biskupa eparchie Parma, k menovaniu vladyku Milana Lacha za apoštolského administrátora eparchie Parma

Vyjadrenie vladyku Johna Kudricka, emeritného biskupa eparchie Parma, k menovaniu vladyku Milana Lacha za apoštolského administrátora eparchie Parma

Ako emeritný biskup eparchie Parma s veľkou radosťou som prijal správu, že Svätý Otec František menoval vladyku Milana Lacha SJ za apoštolského administrátora eparchie, pre ktorú som pracoval štrnásť rokov. Čakať viac ako rok, počas ktorého eparchia bola bez sídelného biskupa, sa skutočne oplatilo.
 
Bolo by však samozrejme nedbanlivé nepoďakovať aj metropolitovi Williamovi Skurlovi za jeho jednoročné vedenie eparchie z Pittsburghu.
 
Vladyka Milan však nie je neznámy tejto eparchii. On aj metropolita Hajdúdorogu v Maďarsku Fűlőp Kocsis navštívili eparchiu v roku 2013. Vtedy i počas mojich niekoľkých návštev v Európe ma spoločné rozhovory s vladykom Milanom zakaždým povzbudili. Zdieľali sme podobnú predstavu o evanjelizácii, o farskej službe a o podpore mníšskeho života, aká bola aj v tejto eparchii.
 
Jeho rozsiahla jezuitská formácia, štúdiá, ktoré vyvrcholili doktorátom na Východnom Inštitúte v odbore Východnej Kresťanskej Spirituality a kňazská i biskupská služba mu poskytli hlboké pochopenie kresťanskej viery byzantskej tradície. Jeho inteligencia, horlivosť, pracovná morálka, misionársky duch a duchovnosť sú zjavné a budú v prospech tejto gréckokatolíckej eparchie. Toto, v kombinácii s jeho láskavou a priateľskou osobnosťou, nás bude určite motivovať k plodnej spolupráci.
 
Bolo to vecou prozreteľnosti, že Svätý Otec menoval vladyku Milana na sviatok Narodenia Svätého Predchodcu Jána Krstiteľa, ktorému som eparchiu zasvätil. Ako nám pripomína tropár tohto sviatku, narodenie svätého Jána: „svetu zvestovalo vtelenie Syna Božieho“. Nech rovnaká prorocká horlivosť nášho eparchiálneho patróna posilní toto Božie vyvolenie vladyku Milana v jeho biskupskom ohlasovaní Ježiša Krista v tejto eparchii, ako to už zakúsili mnohí z jeho predošlej služby.
 
Pripájam sa k duchovenstvu, zasväteným osobám i laikom eparchie a ponúkam prísľub našej podpory a modlitby, vítajúc tohto duchovného otca s nadšeným spevom „Na mnohaja i blahaja lita.“
 
Z angličtiny preložil o. Jaroslav Girovský
 
As Bishop Emeritus of the Eparchy of Parma, it was with great pleasure to hear of Pope Francis’ appointment of Bishop Milan Lach, SJ, as apostolic administrator of the eparchy that I served for fourteen years. It was well worth the wait of over a year of being without a resident bishop.
 
We would be remiss, of course, not to thank Metropolitan William Skurla for his year-long administration of the eparchy from Pittsburgh.
 
Bishop Milan is no stranger to this Eparchy. He and Metropolitan Fűlőp Kocsis of Hajdúdorog, Hungary, visited here in 2013. Both then and during my several visits to Europe, I had encouraging conversations with Bishop Milan. We shared a similar vision for evangelization, parish ministry, and the growth of monastic life, as experienced in this eparchy.
 
His extensive Jesuit formation, studies that culminated in a doctorate from the Oriental Institute in Eastern Christian Spirituality, and priestly and episcopal ministry have gained for him a profound understanding of the Christian faith in the Byzantine tradition. His intelligence, zeal, work ethic, missionary spirit and spirituality are evident and will serve well in this Byzantine Catholic Eparchy. This, combined with his warm and friendly personality, will surely inspire the rest of us to a fruitful collaboration.
 
It was providential that the Holy Father named Bishop Milan on the Feast of the Nativity of the Holy Forerunner John the Baptist, under whose patronage I placed the Eparchy. As the troparion of this feast reminds us, through St. John “the Incarnation of the Son of God is proclaimed to the world.” May the same prophetic zeal of our eparchial patron empower this God-chosen Bishop’s proclamation of Jesus Christ in this Eparchy, as so many have come to know from his former ministry.
 
I join with the clergy, monastics and laity of the eparchy, in offering a promise of our support and prayer as we welcome this spiritual father with an enthusiastic "God grant you many years."

Synoda 2021 - 2023
Dnes
23. máj 2022 (pondelok) Želmíra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 39. (Sk 17, 1 – 15); Jn zač. 40. (11, 47 – 57)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1434115 (35 %)
môže byť
1309700 (32 %)
nepáči
1327596 (33 %)
Hlasy: 4071411
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX