Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ponížili ťa? - Žehnaj im. Okradol si? - Vráť. Bol si opitý? - Daj sa na abstinenciu. Bol si hrdý? - Pokoruj sa. Závidel si? - Potešuj. Zabil si? - Priznaj sa a nalož svojmu telu utrpenie rovné mučeníctvu, chváľ Boha a káraj svoje telo.
sv. Bazil Veľký
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

04.06.2018 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(1517) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Už deviatykrát sa konala gréckokatolícka púť k Božiemu milosrdenstvu v Krakove

Už deviatykrát sa konala gréckokatolícka púť k Božiemu milosrdenstvu v Krakove

V sobotu 2. júna sa uskutočnila už 9. metropolitná púť Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove. Bola súčasťou slávenia Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018.
 
Program púte začal privítaním pútnikov a modlitbou Ďakovného akatistu, ktorý viedol otec Jurij Popovič, súdny vikár Prešovskej archieparchie. Nasledovala archijerejská svätá liturgia, ktorej hlavným celebrantom bol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a slávnostnú homíliu ohlásil emeritný przemyšlsko-varšavský arcibiskup Ivan Martyniak. Koncelebrovalo 100 kňazov.
 
Pred archijerejskou svätou liturgiou vladyka Ján Babjak udelil nižšie svätenia Germanovi Stumpfovi, seminaristovi z jezuitskej rehole, ktorý pochádza z Kazachstanu a je teraz na formácii a študuje v Krakove.
 
V homílii vladyka Ivan Martyniak viac ako 4000 pútnikom pripomenul, že už Starý zákon je plný obrazov Božieho milosrdenstva. Napríklad dúha, ktorá sa ukázala po potope sveta je takým znakom, obrazom Božieho milosrdenstva, že Boh už nebude trestať. Ale aj znak, ktorý Boh napísal Kainovi na čele, aby ho nikto nezabil. „Teológovia rozmýšľajú, čo to bol za znak. To bol znak, že je to hriešne Božie dieťa, kvôli ktorému príde Spasiteľ, Boží Syn na svet.“ Tieto starozákonné obrazy prepájal kazateľ so sestrou Faustínou Kowalskou a s našou súčasnosťou. V Starom zákone Boh hovoril prostredníctvom prorokov, ktorí ohlasovali Božie milosrdenstvo, hovorili, že hriech bude odpustený. A Boh povedal sestre Faustíne, že teraz posiela ju ku všetkým ľuďom s jeho milosrdenstvom. Spomenul aj novú exhortáciu pápeža Františka Gaudete et exsultate a povedal, že v nej Svätý Otec pozýva každého, aby sme boli milosrdní a dobrí každý deň, pretože sme všetci povolaní k svätosti. Zamyslel sa aj nad mnohými nebezpečenstvami, ktoré ohrozujú svätosť rodín, ako sú potraty či vytrácanie sa pojmov manžel a manželka, otec a matka. Ale poukázal nakoniec na východisko, keď povedal. „Boh dáva záchranu! Na púšti Mojžiš udrel po skale a vytryskla voda, lebo Izraeliti umierali od smädu – a sv. Pavol napíše, že tou skalou je Ježiš Kristus. To je skala milosrdenstva. Božie milosrdenstvo potrebujeme všetci. Milosrdenstvo, to je plnosť Božej spravodlivosti. Boh zjavuje svoje meno, že je milosrdný.“
 
Popoludní mala pre pútnikov katechézu sestra Blanka, pochádzajúca zo Slovenska. Po katechéze sa pútnici zjednotili v modlitbe Hodiny Božieho milosrdenstva. Potom sa prihovoril krakovský arcibiskup metropolita Mons. Marek Jędraszewski, ktorý poďakoval za hojnú a pravidelnú účasť gréckokatolíckych veriacich zo Slovenska v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva v Krakove-Lagiewnika ch a vyjadril radosť z toho, že na budúci rok to už bude jubilejná desiata gréckokatolícka púť.
 
Vladyka Ján Babjak pútnikom oznámil, že budúcoročná 10. metropolitná púť Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove sa uskutoční v sobotu 18. mája 2019, v deň 99. výročia narodenia sv. Jána Pavla II. Po požehnaní, ktoré spolu udelili krakovský arcibiskup, prešovský arcibiskup a emeritný biskup Mons. Jan Zając, sa pútnici presunuli do blízkeho Centra Jána Pavla II., kde si vypočuli sprievodné slovo a mohli si pozrieť celé Centrum.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
23. máj 2022 (pondelok) Želmíra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 39. (Sk 17, 1 – 15); Jn zač. 40. (11, 47 – 57)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1434143 (35 %)
môže byť
1309723 (32 %)
nepáči
1327629 (33 %)
Hlasy: 4071495
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX