Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Kto prelieva veľa sĺz nad hriechmi brata, ktorými ho oplakáva, lieči seba samého.
sv. Bazil Veľký
Banner TV Lgos
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

28.06.2018 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(1528)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Pri príležitosti 50. výročia vzkriesenia Gréckokatolíckej cirkvi vladyka Ján posvätil kríž

Pri príležitosti 50. výročia vzkriesenia Gréckokatolíckej cirkvi vladyka Ján posvätil kríž

V rámci Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018 Gréckokatolícka cirkev posviackou pamätného kríža pri Divadle Jonáša Záborského v Prešove na mieste, kde stála pôvodná budova Gréckokatolíckeho kňazského seminára a Vysokej bohosloveckej školy, dôstojne oslávila jedno z jubileí – 50. výročie vzkriesenia tejto cirkvi v bývalom Československu.
 
V utorok 26. júna večer slávil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa archijerejskú svätú liturgiu. V homílii pripomenul časy utrpenia Gréckokatolíckej cirkvi, keď bola v rokoch 1950 až 1968 zakázaná a postavená mimo zákona a čas jej vzkriesenia k novému životu v roku 1968.
 
Po svätej liturgii bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák slávil voskresnú panychídu za všetkých, ktorí zostali verní Bohu, Gréckokatolíckej cirkvi, Svätému Otcovi a svojmu svedomiu a nedožili sa vzkriesenia Gréckokatolíckej cirkvi a tohto výročia. Protosynkel Ľubomír Petrík v mene vladyku Jána Babjaka i v mene všetkých prítomných zablahoželal vladykovi Jánovi Eugenovi Kočišovi, ktorý je jedným z posledných žijúcich, ktorí boli na kňazstvo formovaní v pôvodnej budove kňazského seminára a 25. júna ďakoval Bohu za 92 rokov života.
 
V liturgickom sprievode sa zástup biskupov, kňazov a veriacich presunul na miesto posviacky kríža. Po speve Zboru sv. Romana Sladkopevca, básni od Mikuláša Kasardu v podaní Márie Kotorovej, nasledovalo úvodné predstavenie myšlienky kríža, ktorý stojí na kameni predstavujúcom predovšetkým uholný kameň, ktorým je Kristus, ale aj Petrovu skalu, lebo Gréckokatolícka cirkev trpela pre vernosť Svätému Otcovi.
 
V poďakovaní všetkým, ktorí sa na realizácii tohto umeleckého a duchovného diela podieľali, zaznel predovšetkým názov firmy GOHR s.r.o. Veľký Šariš, ktorá zhotovila samotný kríž a tri mená. Architekt Peter Marcinko vypracoval architektonický návrh kríža, kováč Michal Kačmár vytvoril postavu Krista na kríži a sochár Peter Beňo vyhotovil nápisy a grafické znaky.
 
Prešovský arcibiskup metropolita Ján kríž posvätil a následne sa zhromaždeným veriacim prihovoril: „Pri príležitosti 50. výročia vzkriesenia Gréckokatolíckej cirkvi sme posvätili tento pekný kríž, ktorý nám i všetkým ďalším generáciám bude pripomínať túto dôležitú udalosť, veľkú Božiu dobrotu, keď po dlhom osemnásťročnom zlikvidovaní a pochovaní Gréckokatolíckej cirkvi, ju Pán Boh znova vzkriesil, aby žila a pokračovala v službe záchrany nesmrteľných duší. Likvidáciu v roku 1950 som nezažil, lebo som bol ešte iba v Božom pláne, ale na jej vzkriesenie sa už dobré pamätám, na veľkú radosť našich veriacich, na sväté liturgie plné emócií, na slzy radosti, ktoré bolo vidieť na tvárach mnohých našich veriacich. Dnes zo srdca ďakujeme dobrotivému Bohu za dar vzkriesenia našej cirkvi. Veď iba Boh má moc vzkriesiť človeka z mŕtvych. Iba Boh má moc vzkriesiť človeka duchovne mŕtveho, aby bol chrámom živého Boha. Iba Boh má moc vzkriesiť Cirkev k novému životu. Dnes zo srdca ďakujme dobrotivému Bohu aj za vernosť našich biskupov, kňazov a veriacich, ktorí sa statočne zachovali vo veľkej skúške a pre svoju vieru vedeli aj veľa obetovať. Toto svedectvo nech je nám všetkých veľkým príkladom, aby sme aj my svoju vieru nielen vyznávali, ale podľa nej žili. Veď dnešný svet nič tak veľmi nepotrebuje, ako svedkov živej viery v živého Boha. Na tomto mieste stal Kňazský seminár a Vysoká bohoslovecká škola. Totalitný komunistický systém ho zbúral a postavil tu veľké Divadlo Jonáša Záborského. V kňazskom seminári sa formovali budúci kňazi. Keď divadlo vystriedalo kňazský seminár chcem vysloviť už len túžbu, aby sa všetkými predstaveniami v tomto divadle stále šírilo iba dobro, aby predstavenia prispievali k formovaniu a nie k deformovaniu svedomia ľudí.“
 
Prihovoril sa aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, ktorý povedal, že sínusoida, z ktorej vychádza tento kríž, predznamenáva to, že v ľudskom živote sa stretávame nielen s tými krásnymi chvíľami, ale aj s tými ťažšími. S tými, s ktorými sa nám ťažko vyrovnáva, ale predsa si s nimi vieme, najmä s Božou pomocou, poradiť.
 
Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová vyjadrila aj tieto slová: „Ste svojou spiritualitou prínosom pre mesto, východ, ale i svet. Za 50 rokov ste urobili obrovský pokrok, vstali z popola a dnes opäť obohacujete svet. Je to predovšetkým zásluha tých, ktorí v najťažších chvíľach vydržali. Stojíme pri kríži, ktorý je aj umeleckým dielom. Ďakujem všetkým, ktorí sa na tomto diele podieľali, ktorí spojili ducha umenia a viery a vytvorili tento symbol, ktorý bude pripomínať všetkým podstatu vzťahov, ale aj históriu, súčasnosť i smerovanie gréckokatolíkov. Nech je symbolom pre všetkých Prešovčanov.“
 
Architekt Peter Marcinko vysvetlil, čo ho viedlo k tvaru sínusoidy. To, že v živote Cirkvi aj v živote spoločnosti sú naozaj časy úspešnejšie a menej úspešné. Je to symbol pre všetkých, aby si uvedomili, že po horších časoch prídu lepšie. Ten kríž nemá len spomínať, ale má byť aj istým odkazom alebo nasmerovaním, vyjadrením viery v lepšie časy. Zároveň vyjadril obdiv ľuďom, ktorí v dobách neprávostí vydržali. „Možno sa skrútili ako tá oceľ, ale nezlomili sa. Povstali a pokračujú ďalej.“ Tento kríž je mementom pre tých, ktorí boli obeťami utrpení, ale mal by byť aj symbolom vyjadrujúcim vieru v lepšie časy pre tých, ktorí budú bojovať za spravodlivosť, za pravdu, za vieru.
 
Na slávnosti sa spolu s prešovským arcibiskupom metropolitom Jánom Babjakom SJ zúčastnili aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Giacomo Guido Ottonello, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR, bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák, spišský biskup Mons. Štefan Sečka, pražský apoštolský exarcha Ladislav Hučko a emeritný biskup Pražského apoštolského exarchátu Ján Eugen Kočiš.
 
Na kríži je uvedený text: Venované 50. výročiu obnovenia Gréckokatolíckej cirkvi v Československu. Na tomto mieste stála budova Gréckokatolíckeho kňazského seminára a Vysokej bohosloveckej školy. V Jubilejnom roku Prešovskej archieparchie 2018 posvätil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. 1968 13. jún 2018. Zároveň sa na kríži nachádza aj logo Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018, QR kód a vyobrazenie pôvodnej budovy Gréckokatolíckeho kňazského seminára. Kríž je zhotovený z ocele a je pozinkovaný a pobronzovaný.
 
Vláda Československej socialistickej republiky 13. júna 1968 prijala uznesenie č. 205 o povolení Gréckokatolíckej cirkvi a vládne nariadenie č. 70/1968 Zb. o jej hospodárskom zabezpečení, ktorým sa skončilo 18-ročné bezprecedentné obdobie útlaku a ilegálneho života gréckokatolíkov.
 
 

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
16. september 2021 (štvrtok) Ľudmila
Svätý dňa: Svätá všechválna veľkomučenica Eufémia.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1417200 (35 %)
môže byť
1292903 (32 %)
nepáči
1309445 (33 %)
Hlasy: 4019548
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX