Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Nech sa medzi tvojimi slovami nájde slovo útechy, aby každý okúsil tvoju ľudskú lásku k blížnemu. Nech tvoj rozhovor má počiatok i koniec. Buď milý a tvoja tvár nech je radostná, aby si potešil toho, s kým hovoríš.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícky magazín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

27.10.2018 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(1262)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ vystúpil s príspevkom na synode

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ vystúpil s príspevkom na synode

V utorok 16. októbra, tesne pred obedom, predniesol svoj príspevok na Biskupskej synode o mladých vo Vatikáne prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ, ktorý je ako hlava Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku jedným zo synodálnych otcov. Svoj príspevok obsahovo zameral na bod. č. 199 Mládežnícky protagonizmus zo 4. kapitoly (Animácia a organizácia pastoračnej starostlivosti) pracovného dokumentu synody Instrumentum Laboris. 15. riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody v dňoch 3. až 28. októbra 2018 sa venuje téme: „Mladí, viera a rozlišovanie povolania“
 
Príhovor prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ na Biskupskej synode
 
Drahý Svätý Otče, milí synodálni otcovia a všetci prítomní. Pochádzam zo srdca Európy, zo Slovenska a skúsenosť s mladými v našej Gréckokatolíckej cirkvi je nielen dobrá, ale myslím si, že aj inšpirujúca pre mnohých z vás. Milujeme našu mládež, lebo ju vnímame ako sladké ovocie našej Cirkvi, ktoré sa zrodilo cez utrpenie a bolesť našich blahoslavených biskupov, kňazov a veriacich.
 
Mladým sa venujeme systematicky v rôznych centrách a venujú sa im najmä mladí animátori, ktorých si vychovávame v dvojročnej animátorskej škole v našich mládežníckych centrách. Aktuálne máme v týchto školách 164 účastníkov, ktorí s radosťou prichádzajú na formáciu, aby duchovne porástli a naučili sa odovzdávať mladým ľuďom to, čo sami dostali pri svojej formácii, pri rozlišovaní povolania. Súčasťou tejto školy sú aj seminaristi, ktorí si prostredníctvom tejto formácie vytvárajú vzťahy s laikmi, raz budúcimi spolupracovníkmi vo farnostiach. Doposiaľ absolvovalo animátorskú školu v našej metropolii približne 400 účastníkov.
 
Animátorom v službe mladým sú nápomocní riaditelia jednotlivých centier a najmä kňazi, členovia Komisie pre mládež, ktorí sa pravidelne stretávajú a spolu pripravujú formačné programy. Bez týchto zapálených mladých ľudí, animátorov, si neviem predstaviť prácu s mládežou v archieparchii i metropolii, lebo práve mladí najlepšie rozumejú mladým a vedia s nimi komunikovať ich rečou. Mladých ľudí sa snažíme osloviť už v útlom veku. Letné stretnutia mládeže organizujeme vo viacerých vekových kategóriách, už od deviatich rokov. Len tieto prázdniny ich počet presiahol 1390. Mladí, oslovení a inšpirovaní animátormi, s radosťou vstupujú do formačných programov, aby raz sami slúžili mladým.
 
Naša hlavná animátorka Viktória je tu prítomná na Biskupskej synode ako audítorka. Má mnoho vzácnych skúseností s formáciou mládeže, v posledných rokoch aj zo zahraničia.
 
Mládeži sa venujeme nielen cez prázdniny, kedy sú centrá preplnené, ale aj pravidelne celý rok, najmä počas tematických víkendov, formačných kurzov a duchovných cvičení. Tak mladí dozrievajú a stavajú sa z nich zrelí kresťania, ktorí milujú Cirkev a žijú pre ňu. Mnohí sa potom sami venujú mladým vo svojich farnostiach organizovaním a vedením pravidelných týždňových stretnutí pre deti a mládež i miništrantov, vedením detských zborov, prípravou farských dní, výletov a táborov. Animátori sprevádzajú mladých osobným svedectvom a príkladom nezištnej služby a sú im nápomocní pri rozlišovaní ich povolania. Mám nádej, že práve mládež, formovaná mladými animátormi, dokáže intenzívnejšie napĺňať aj misionárske a evanjelizačné poslanie v Cirkvi.
 
Medzi mládežou, ktorej sa venuje naša Gréckokatolícka cirkev sú aj mnohí Rómovia, čo je myslím veľmi vzácne, lebo boli na okraji spoločnosti. Naša cirkev už trinásť rokov má s formáciou Rómov tie najlepšie skúsenosti a môžem svedčiť, že sú často horlivejší, než ostatní. Sú šikovní a zdatní nielen v oblasti hudby a spevu, ale aj v oblasti odovzdávania viery svojim rovesníkom. Keďže Rómovia sú otvorení pre život oveľa viac ako majoritná spoločnosť, myslím, že raz oni môžu byť hlavní misionári pri odovzdávaní viery ďalším generáciám v našej Cirkvi. Ďakujem.

Mimoriadny rok sv. Jozefa
Dnes
09. máj 2021 (nedeľa) Roland
Liturgické čítania:
Utiereň:
Jn zač. 64. (20, 11 – 18)
Liturgia:
Ap. zač. 38. (Sk 16, 16 – 34); Jn zač. 34. (9, 1 – 38) (radové)
Ap. zač. 335 (Hebr 13, 17 – 21); Lk zač. 24. (6, 17 – 23a) (z Prenesenia)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1403561 (35 %)
môže byť
1280172 (32 %)
nepáči
1295744 (33 %)
Hlasy: 3979477
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX