Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Keď sa postíme od jedenia a pitia, to po štyridsiatich dňoch skončí. Ale keď sa zároveň vyvarujeme hriechu a zdržujeme sa od zlozvykov, to telesný pôst skončí, ale ostatné trvá ďalej a budeme mať z neho úžitok.
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
Banner TV Lgos
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

30.01.2019 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(1264)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Gréckokatolíci si pripomínajú 11. výročie povýšenia na metropolitnú cirkev sui iuris

Gréckokatolíci si pripomínajú 11. výročie povýšenia na metropolitnú cirkev sui iuris

Pred jedenástimi rokmi, 30. januára 2008, pápež Benedikt XVI. povýšil Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, pričom povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a metropolitné sídlo a za prvého prešovského arcibiskupa metropolitu vymenoval vtedajšieho prešovského eparchiálneho biskupa Mons. Jána Babjaka SJ. Zároveň povýšil Košický apoštolský exarchát na eparchiu a vtedajšieho exarchu Mons. Milana Chautura CSsR vymenoval za prvého košického eparchiálneho biskupa. Zriadil aj novú Bratislavskú eparchiu a za jej prvého eparchiálneho biskupa vymenoval Mons. Petra Rusnáka. Do Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku teda patria Prešovská archieparchia, Košická eparchia a Bratislavská eparchia.
 
Na základe metropolitného usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v roku 2008 vznikla Rada hierarchov tejto miestnej cirkvi, ktorú tvoria jej biskupi. Je jej zákonodarným zborom. Uskutočňuje sa na nej jeden z najdôležitejších znakov a symbolov východnej cirkevnej identity – princíp synodality. Jej činnosť sa riadi normami kánonického práva a štatútom, ktorý schválila Svätá stolica. Doteraz sa uskutočnilo 27 riadnych zasadnutí Rady hierarchov.
 
Rok 2018 slávila Prešovská archieparchia a celá Gréckokatolícka cirkev na Slovensku ako jubilejný rok, v ktorom si pripomenula viacero vzácnych výročí. Predovšetkým 200. výročie zriadenia Prešovskej eparchie bulou Relata semper pápeža Pia VII. v roku 1818, 50. výročie vzkriesenia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu v roku 1968, 10. výročie povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove v roku 2008 pápežom Benediktom XVI. a ďalšie výročia.
 
V rámci jubilejného roka sa konalo viacero liturgických slávení za účasti kardinálov, arcibiskupov a biskupov zo Slovenska a zahraničia a rôzne podujatia. V rámci hlavných slávení 4. februára 2018 v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine gréckokatolíci ďakovali za 10 rokov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris, za účasti kardinála Stanisława Dziwisza, a 22. septembra 2018 v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine, za účasti prefekta Kongregácie pre východné cirkvi kardinála Leonarda Sandriho, ďakovali za 200 rokov od zriadenia Prešovskej eparchie.
 
V júni 2018 pri príležitosti 50. výročia vzkriesenia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu posvätil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ pamätný kríž pri Divadle Jonáša Záborského v Prešove, na mieste, kde stál pôvodný Gréckokatolícky kňazský seminár a Vysoká bohoslovecká škola.
 
Súčasťou osláv jubilejného roka bola okrem iného aj Ďakovná púť Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku do Ríma v dňoch 6. a 7. októbra 2018. Viac ako 1300 gréckokatolíckych pútnikov prijal 6. októbra na osobitnej audiencii Svätý Otec František.
 
11. decembra 2018 sa v Divadle Jonáša Záborského v Prešove uskutočnil Slávnostný galavečer pri príležitosti končiaceho sa Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018.
 
V Jubilejnom roku Prešovskej archieparchie 2018 bola vydaná pamätná medaila a jubilejná poštová známka. Po farnostiach archieparchie putovala ikona Krásnobrodskej Bohorodičky a v desiatich chrámoch mohli veriaci prijať plnomocné odpustky.
 
Niektoré aktuálne informácie o Prešovskej archieparchii

Prešovská archieparchia je územne totožná s územím Prešovského samosprávneho kraja. Má 117 390 veriacich, 18 protopresbyterátov (dekanátov), z ktorých sú dva personálne, 164 farností, 315 kňazov, z toho 20 rehoľných, a troch diakonov. Z uvedeného počtu kňazov bolo v roku 2018 pätnásť novokňazov. V Prešovskej archieparchii je 361 chrámov, z toho jeden nový chrám bol posvätený v roku 2018 v Levoči. V roku 2018 bola posvätená aj jedna nová farská budova v Litmanovej.
 
Čo sa týka rehoľného života, popri kňazoch baziliánoch a redemptoristoch sú ešte u redemptoristov dvaja rehoľní bratia a na území archieparchie pôsobí aj 75 rehoľných sestier z rádu baziliánok, kongregácie služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie a kontemplatívnych sestier redemptoristiek.
 
Gréckokatolícka metropolitná cirkev sui iuris na Slovensku má v súčasnosti 77 seminaristov (nielen v seminári, ale aj v zahraničí a na pastoračnej praxi), z toho Prešovská archieparchia má 49 seminaristov. V Prešove sídli nielen Gréckokatolícky kňazský seminár blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča, ale aj Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity, ktorá je zároveň cirkevnou fakultou akreditovanou Kongregáciou pre katolícku výchovu (semináre a študijné inštitúty) a na ktorej v akademickom roku 2018/2019 študuje 350 študentov.
 
V Prešove sídli aj redakcia oficiálneho časopisu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Slovo, ktorý vychádza ako plnofarebný dvojtýždenník. V roku 2019, konkrétne 14. februára, oslávi časopis Slovo 50. výročie od začiatku jeho vydávania.
V Prešove má svoje sídlo aj Gréckokatolícka charita, ktorá intenzívne pomáha nielen v Prešove, ale aj na iných miestach ľuďom, ktorí sú v núdzi.
 
Aktuálne na archieparchiálnej úrovni prebieha proces o živote, hrdinských čnostiach, o povesti svätosti a znameniach Božieho sluhu, gréckokatolíckeho rehoľného kňaza, Jána Ivana Mastiliaka CSsR.
 
Celoročne sú najnavštevovanejšími pútnickými miestami Prešovskej archieparchie Ľutina a hora Zvir v Litmanovej, ktoré sú duchovným putom zviazané s bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme. Okrem toho má archieparchia niekoľko ďalších navštevovaných pútnických miest.
 
Intenzívne v archieparchii pôsobia 4 pastoračné centrá – pre mládež v Juskovej Voli, pre stredoškolákov a vysokoškolákov v Prešove, pre rodiny na Sigorde a pre Rómov v Čičave. Od roku 2017 aj tri rómske misie v okresoch Vranov nad Topľou, Bardejov a Stará Ľubovňa. Pôsobí v nich sedem kňazov.
 
V archieparchii pôsobí 10 škôl a školských zariadení. Od roku 2017 začala vysielať gréckokatolícka televízia Logos. Každý týždeň má v TV Lux a v TV Noe premiéru Gréckokatolícky magazín.
 
Katedrálny chrám v Prešove je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Popri relikvii Svätého Kristovho kríža sú v katedrále k úcte vystavené aj relikvie sv. Jána Krstiteľa, sv. prvomučeníka Štefana a viacerých iných svätých. V bočných kaplnkách sú to relikvie blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka a v lodi chrámu aj verná kópia Turínskeho plátna. Túto katedrálu v roku 1995 navštívil sv. Ján Pavol II.
 
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ je predsedom Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku. Ako hlava tejto cirkvi je stálym členom Synody biskupov v Ríme a členom Kongregácie pre východné cirkvi. V rámci KBS je predsedom Environmentálnej subkomisie.
 
Od roku 2017 má Prešovská archieparchia zriadený Humenský archieparchiálny vikariát so sídlom v Humennom.
 
V roku 2018 bol otec Marián Andrej Pacák CSsR, ktorý vtedy pôsobil ako duchovný otec kontemplatívnych sestier redemptoristiek vo Vranove nad Topľou-Lomnici, vymenovaný Svätým Otcom Františkom za eparchiálneho biskupa Torontskej slovenskej gréckokatolíckej eparchie svätých Cyrila a Metoda v Kanade. Ako biskup slovenskej eparchie v zahraničí je riadnym členom Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku. Jeho biskupská vysviacka sa uskutočnila 2. septembra 2018 v Bazilike Zoslania Svätého Ducha v Michalovciach.

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
26. september 2021 (nedeľa) Edita
Svätý dňa: Odchod do večnosti svätého apoštola a evanjelistu Jána Teológa.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1418370 (35 %)
môže byť
1293958 (32 %)
nepáči
1310524 (33 %)
Hlasy: 4022852
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX