Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Nebola to chudoba, vďaka ktorej sa Lazár dostal do neba, ale jeho pokora; a nebolo to bohatstvo, čo zabránilo boháčovi získať večný odpočinok, lež jeho egoizmus a nevernosť.
sv. Gregor Veľký
GMC BARKA - Juskova Voľa
Banner TV Lgos
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

12.04.2019 | DKÚ PA | Čítanosť(989)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove sa konalo archieparchiálne kolo Biblickej súťaže a Biblickej olympiády

V Prešove sa konalo archieparchiálne kolo Biblickej súťaže a Biblickej olympiády

DKÚ PA - V dňoch 8., 10. a 11. 4. 2019 sa v priestoroch Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa P. P. Gojdiča v Prešove uskutočnilo archieparchiálne kolo Biblickej súťaže (BS) a Biblickej olympiády (BO) Prešovskej archieparchie. V tomto školskom roku to už bol 21. ročník BS a 18. ročník BO.
 
V seminárnej Kaplnke Najsvätejšej Trojice prvý súťažný deň otvoril protosynkel Prešovskej archieparchie otec Ľubomír Petrík a zvyšné dva oba súťažné dni kancelár Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove otec Peter Lach Molebenom k presvätej Bohorodičke. Pre súťažiacich boli pripravené rôzne úlohy ako práca s biblickým obrazom, tajnička, biblická geografia, scénky… Po chutnom obede boli víťazi jednotlivých kategórií odmenení diplomami a vecnými cenami. Prvé tri víťazné družstvá v BS z každej kategórie budú reprezentovať Prešovskú archieparchiu na Metropolitnom kole BS, ktoré sa uskutoční v Gréckokatolíckom mládežníckom centre Bárka v Juskovej Voli v dňoch 6. a 7. 5. 2019. Víťazné družstvá z BO zas postupujú na Celoslovenské kolo, ktoré sa uskutoční v Žilinskej diecéze, Oščadnici.
 
Aj keď v BS a BO ide o istý druh súťaženia, čo je charakteristické pre mladého človeka, omnoho viac vyniká hlavná myšlienka BS a BO a to, že mladý človek spoznáva Boha cez napísané Božie slovo – Bibliu.
 
Každý školský rok sú predmetom BS a BO niektoré biblické knihy. V tomto školskom roku sú to Prvá kniha kráľov, Kniha Rút a Evanjelium podľa Matúša. Do 1. kategórie v archieparchiálnom kole sa zapojilo 16 družstiev a v 2. kategórii 5 družstiev. Jednou z úloh BO je aj scénka v rozsahu 2 min., ktorá v 1. kategórií je zameraná na dobovú ilustráciu a v 2. kategórií na aktualizáciu – prenesenie na súčasnosť.
 
BS organizuje iba Gréckokatolícka cirkev na Slovensku cez svoje diecézne katechetické úrady. Môžu sa do nej zapojiť farnosti a školy, v ktorých sa vyučuje katolícke náboženstvo východný obrad na prvom stupni ZŠ. Je rozdelená do dvoch kategórií: A (1. a 2. ročník ZŠ) a B (3. a 4. ročník ZŠ). Súťažné trojčlenné družstvá, reprezentujúce svoje školy či farnosti, sa stretávajú vo svojich protopresbyterátoch na protopresbyterských kolách a ich víťazi postupujú na archieparchiálne kolo. V tomto šk. roku sa archieparchiálneho kola zúčastnilo v A kategórií 14 družstiev a v B kategórií 16 trojčlenných družstiev.
 
BO je organizovaná Konferenciou biskupov Slovenska a Ministerstvom školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky. Je organizovaná v 1. kategórii (5. – 9. ročník ZŠ) a v 2. kategórií (SŠ). Do BO sa môžu zapojiť iba školy, v ktorých sa vyučuje katolícke náboženstvo. Po triednych a školských kolách sa vytvárajú trojčlenné družstvá, ktoré reprezentujú svoju školu na protopresbyterských kolách, ktorých víťazi postupujú na diecézne kolo (krajské) a víťazi z každej diecézy sa stretnú na celoslovenskom kole, ktoré každý rok organizuje iná diecéza. V tomto školskom roku je to Žilinská diecéza. Do triednych a školských kôl BO sa v Prešovskej archieparchii zapojilo cez 3 200 mladých ľudí.
 
Výsledky:
 
 
Scénky:

8. 4. 2019 - BO - 1. kategória /5. - 9. ročník ZŠ/ - družstvá sú zoradené ako si vyžrebovali poradie
1. Protopresbyterát Medzilaborce - ZŠ s MŠ Michala Sopiru Radvaň nad laborcom
2. Protopresbyterát Hrabské - ZŠ Kružlov
3. Protopresbyterát Humenné - ZŠ Dargovských hrdinov Humenné
4. Protopresbyterát Hanušovce nad Topľou - ZŠ Hanušovce nad Topľou
5. Protopresbyterát Stará Ľubovňa - ZŠ s MŠ sv. Cyrila a Metoda Stará Ľubovňa
6. Protopresbyterát Prešov - CZŠ s MŠ bl. Pavla Petra Gojdiča Prešov
7. Protopresbyterát Bardejov - CSŠ Bardejov
8. Protopresbyterát Vranov nad Topľou - mesto - ZŠ Sídl. II. Vranov nad Topľou
9. Protopresbyterát Snina - ZŠ s MŠ Ulič
10. Protopresbyterát Vranov nad Topľou - Čemerné - ZŠ Sečovská Polianka
11. Protopresbyterát Poprad - ZŠ Nižné Repaše
12. Protopresbyterát Giraltovce - SZŠ Giraltovce
13. Protopresbyterát Svidník - CZŠ sv. Juraja Svidník
14. Protopresbyterát Stropkov - ZŠ s MŠ Bukovce
 

Autor videi: Martin Dlužanin

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
22. september 2021 (streda) Móric
Svätý dňa: Svätý hieromučeník Fókas, sinopský biskup.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1417868 (35 %)
môže byť
1293492 (32 %)
nepáči
1310025 (33 %)
Hlasy: 4021385
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX