Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Keď sa umývaš, modli sa, keď si na ceste, modli sa, keď si na lôžku, modli sa. Nech si kdekoľvek, modli sa. Ty si chrám boží, preto nehľadaj miesto, hľadaj len duševné naladenie. Nech ideš kamkoľvek, vzývaj Boha, on ťa vypočuje.
sv. Efrém Sýrsky
GMC BARKA - Juskova Voľa
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

14.08.2019 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(1177) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Slovensko navštívil patriarcha Youssef Absi

Slovensko navštívil patriarcha Youssef Absi

Z Blízkeho východu zmietaného vojnou prišiel 1. – 7. augusta na svoju prvú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky Jeho Blaženosť Youssef Absi, melchitský gréckokatolícky patriarcha Antiochie a celého Východu, Jeruzalema a Alexandrie. Návšteva sa uskutočnila na pozvanie prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ, ktorý patriarchu počas celých siedmich dní sprevádzal. Súčasťou delegácie zo Sýrie bol aj Nader Haddad, kancelár patriarchu.
 
Bratislava
 
V piatok 2. augusta navštívil patriarcha v Bratislave viacerých štátnych predstaviteľov Slovenskej republiky. Hneď zrána prijal patriarchu osobitný vyslanec Európskej únie pre podporu náboženskej slobody vo svete Ján Figeľ. Na Ministerstve kultúry SR ho prijal v zastúpení pani ministerky Ľubice Laššákovej štátny tajomník Ivan Sečík a na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR prijal patriarchu štátny tajomník Lukáš Parízek. Na všetkých týchto stretnutiach pri rokovaniach dominovala téma aktuálnej situácie v Sýrii a na Blízkom východe. Vojna v Sýrii trvá už osem rokov a vyše päť miliónov ľudí sa nedobrovoľne stalo utečencami alebo presídlencami z vlastnej krajiny, státisíce ľudí prišlo v tomto konflikte o život. Patriarcha pri rokovaniach so štátnymi predstaviteľmi Slovenska rokoval najmä o možnostiach spolupráce pri udržaní kresťanov v ich krajine. Obidvaja štátni tajomníci si pozorne vypočuli myšlienky a plány patriarchu o vzájomnej spolupráci a prejavili odhodlanie podporiť projekty, ktoré napomôžu udržanie kresťanov na Blízkom východe, ako aj návrat presídlených kresťanov do vlasti. Patriarcha navštívil aj Apoštolskú nunciatúru na Slovensku, kde ho prijal Mons. Giacomo Guido Ottonello, apoštolský nuncius na Slovensku. V priateľskom rozhovore patriarcha s nunciom spomínali na spoločných priateľov, keďže apoštolský nuncius pôsobil v rámci diplomatických služieb Vatikánu v rokoch 1985 – 1989 v Libanone.
 
Litmanová
 
V piatok podvečer sa delegácia presunula na východ Slovenska, kde bol patriarcha počas víkendu účastný na archieparchiálnej odpustovej slávnosti na hore Zvir v Litmanovej. Spolu s vladykom Jánom Babjakom SJ si prešiel celý areál na hore Zvir a pozorne si vypočul sled historických udalostí, ktoré sa udiali na tomto najmladšom pútnickom mieste Prešovskej archieparchie. V sobotu 3. augusta podvečer patriarcha koncelebroval archijerejskú svätú liturgiu. Tisíce pútnikov, ktorí v nedeľu dopoludnia zaplnili horu Zvir počas slávnostnej archijerejskej svätej liturgie, si mohli vypočuť patriarchove slová počas homílie, v ktorej skrze slová sv. Jána z Damasku upriamil pozornosť na Máriinu veľkosť v Božom pláne a na ochotu poslúchať a nechať sa viesť Bohom. V závere slávnosti sa patriarchovi poďakoval duchovný správca hory Zvir Jozef Urvinitka a odovzdal mu vyrezávanú ikonu litmanovskej Božej Matky – Nepoškvrnenej čistoty.
 
Prešov
 
V pondelok 5. augusta zavítal patriarcha do sídla Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi, do Prešova. Najprv absolvoval prehliadku arcibiskupskej rezidencie a Kaplnky sv. Jozefa Snúbenca. O 10.30 h sa uskutočnila na pôde Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity slávnosť udelenie Zlatej medaily Prešovskej univerzity patriarchovi Absimu. Slávnosť otvoril svojím príhovorom dekan fakulty Mons. prof. Peter Šturák, ktorý privítal všetkých zúčastnených a v krátkosti oboznámil patriarchu s históriou, pôsobením a aktuálnymi študijnými programami fakulty. Arcibiskup metropolita Ján vo svojom príhovore vyjadril veľkú radosť a nadšenie z prítomnosti patriarchu Youssefa na Slovensku a prítomným priblížil niekoľko zaujímavostí z tejto návštevy. Rektora Prešovskej univerzity Dr. h. c. prof. Petra Kónyu na tomto slávnostnom akte zastupoval prorektor pre rozvoj, informatizáciu a hodnotenie kvality doc. Peter Adamišin. Prorektor vo svojom príhovore zdôraznil, že na návrh dekana Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU v Prešove Mons. prof. Petra Šturáka rozhodla Vedecká rada Prešovskej univerzity jednohlasne o udelení tejto zlatej medaily. Vyzdvihol patriarchovu činnosť vo vzdelávacej oblasti, pričom poukázal na množstvo publikovaných kníh a článkov v oblasti patristiky, sviatostí, kresťanskej spirituality a liturgickej reformy. Taktiež zdôraznil, že Jeho Blaženosť zohráva nezastupiteľné miesto pri riešení problémov v politicko-sociálnej oblasti blízkovýchodných krajín. Po ocenení evidentne dojatý patriarcha vo svojej ďakovnej reči vyjadril veľkú radosť z toho, že mohol navštíviť Slovensko a spoznať našu kultúru. Poďakoval metropolitovi Jánovi za pozvanie a Prešovskej univerzite za významné ocenenie. Zároveň celému auditóriu priblížil históriu Melchitskej gréckokatolíckej cirkvi a prítomných vyzval k modlitbe za vojnou zmietanú Sýriu. Po oceňovaní sa patriarcha so sprievodom presunuli do Kaplnky sv. Jozefa na arcibiskupskom úrade, kde sa spoločne pomodlili šiestu hodinku. Na záver odovzdal vladyka Ján Jeho Blaženosti Youssefovi relikvie našich blahoslavených hieromučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka, ktoré si patriarcha uctil bozkom. Ako dar dostal aj dva antimenziony, jeden historický s podpisom blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča a druhý aktuálny od vladyku Jána. Taktiež mu vladyka venoval medailu Jubilejného roka Prešovskej archieparchie, pamätný list a ikonu krásnobrodskej Bohorodičky vyobrazenú na mramore. Patriarcha sa vrúcne poďakoval a metropolitovi Jánovi odovzdal ručný melchitský kríž a taktiež antimenzion podpísaný patriarchom.
 
Možnosť spoznať krásy Slovenska mal patriarcha v utorok 6. augusta, keď navštívil Pieninský národný park a zakúsil aj plavbu plťou na Dunajci. V stredu 7. augusta, v záverečný deň návštevy, prijal patriarchu na pôde Kňazského seminára bl. P. P. Gojdiča jeho rektor otec Vladimír Sekera-Mikluš, ktorý patriarchu oboznámil s tým, ako prebieha kňazská formácia v seminári.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
17. máj 2022 (utorok) Gizela
Svätý dňa: Svätý apoštol Andronik a spoločníčka.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 31. (Sk 12, 25 – 13, 12); Jn zač. 33. (8, 51 – 59)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1433744 (35 %)
môže byť
1309315 (32 %)
nepáči
1327129 (33 %)
Hlasy: 4070188
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX