Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ťažko je mi uveriť, že bude spasený ten, kto nepracuje na spáse svojho blížneho.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

17.02.2020 | ISPA | Čítanosť(761) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Uplynulo 30 rokov od biskupskej vysviacky Mons. Jána Hirku

Uplynulo 30 rokov od biskupskej vysviacky Mons. Jána Hirku

Dnes, 17. februára 2020, si Gréckokatolícka cirkev na Slovensku pripomína 30. výročie od biskupskej chirotónie Mons. Jána Hirku. 17. februára 1990 v preplnenej mestskej hale v Prešove prijal dnes už nebohý biskup Ján Hirka biskupskú konsekráciu z rúk Jeho Eminencie kardinála Jozefa Tomka.
 
Túto udalosť si dnes gréckokatolíci pripomenú slávením archijerejskej svätej liturgie v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Hlavným celebrantom bude prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, účasť prisľúbil aj vladyka Cyril Vasiľ, administrátor Košickej eparchie a v homílii sa prihovorí prof. Marek Petro, predseda Katedry systematickej teológie na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove. Celú slávnosť bude svojím spevom doprevádzať Zbor sv. Romana Sladkopevca.
 
Mons. Ján Hirka sa narodil 16. novembra 1923 v Abranovciach. Od útleho detstva ho v rodine viedli k modlitbám a kresťanskému životu.
Po skončení základnej školy sa vzdelával v Gréckokatolíckom ruskom gymnáziu v Prešove, ktoré založil blahoslavený biskup Pavol Peter Gojdič.
 
Medzi študentom Hirkom a biskupom Gojdičom, ktorý gymnázium často navštevoval, sa vytvorila vzájomná dôvera, ktorá pretrvávala aj v kňazskom seminári, keď ho poslal dokončiť štúdium teológie na Karlovu univerzitu do Prahy a zároveň mu zveril na starosť ďalších deviatich bohoslovcov.
 
Tam sa bohoslovec Hirka prvýkrát stretol s brutalitou totalitného režimu, ktorý 15. júna 1949, na sviatok Božieho tela, zmaril slávnosť v Katedrále sv. Víta a arcibiskupa Berana internovali v domácom väzení.
 
Štátna moc zasiahla aj pri kňazskej vysviacke Jána Hirku 31. júla 1949, keď na poslednú chvíľu zakázala jej konanie v prešovskej katedrále. Blahoslavený biskup Vasiľ Hopko však napriek tomu udelil sviatosť kňazstva Jánovi Hirkovi i jeho spolubratovi Jozefovi Kellövi v seminárnej kaplnke.
 
Novokňaz Hirka sa po primíciách v rodných Abranovciach okrem kaplána stal ako koncipista na biskupskom úrade blízkym spolupracovníkom biskupa Gojdiča. Našiel v ňom príklad, ako treba i v ťažkých časoch slúžiť veriacim.
 
Z toho vyplývala aj jeho tajná pastorácia po tom, ako bola Gréckokatolícka cirkev postavená mimo zákon v roku 1950.
 
Bol prenasledovaný, vyšetrovaný a väznený, obvinili ho zo zaujatosti voči vtedajšiemu štátnemu zriadeniu a tiež proti pravosláviu. Nezlomili ho však ani vyšetrovania, väzenia ani dlhý pobyt na samotkách či ťažká a nebezpečná práca v bani.
 
V roku 1968 po znovuzrodení Gréckokatolíckej cirkvi sa Ján Hirka na základe rozhodnutia pápeža Pavla VI. stal ordinárom s právami prešovského sídelného biskupa. Musel však čeliť mnohým problémom, lebo Gréckokatolícka cirkev bola síce povolená, ale bez navrátenia chrámov do vlastníctva tejto cirkvi.
 
V období normalizácie po okupácii v auguste 1968 chýbali kňazi na pokrytie pastorácie. S veľkým vypätím síl slúžil veriacim spolu s ďalšími duchovnými. Napriek chatrnému zdraviu mu pomáhal biskup Vasiľ Hopko až do svojho odchodu do večnosti.
 
Ani po smrti biskupa Hopka štátna moc nedovolila Hirkovi biskupskú vysviacku, ani zriadenie bohosloveckej fakulty a kňazského seminára.
 
Až po veľkých zmenách v Novembri 1989, už 21. decembra 1989, pápež Ján Pavol II. vymenoval Mons. Jána Hirku za prešovského sídelného biskupa. Jeho biskupská vysviacka 17. februára 1990 sa konala v preplnenej mestskej športovej hale v Prešove za prítomnosti veľkého počtu cirkevných predstaviteľov z celého sveta. Biskupskú konsekráciu prijal od Jeho Eminencie Mons. Jozefa kardinála Tomka a stal sa tak prvým biskupom Katolíckej cirkvi, vymenovaným a konsekrovaným po páde totalitného režimu v Československu.
 
Za pomoci verných spolupracovníkov sa biskupovi Hirkovi ešte v roku 1990 podarilo obnoviť vyučovanie na bohosloveckej fakulte a tak zabezpečiť čo najskoršie doplnenie chýbajúcich kňazov pre službu vo farnostiach.
 
Absolvoval veľa pracovných ciest, aby získal darcov na financovanie opráv cirkevných objektov nielen v Prešove, ale vo všetkých farnostiach.
 
Medzi významné udalosti v živote biskupa Jána Hirku patrila pastoračná návšteva pápeža Jána Pavla II. v Prešove v roku 1995 a predovšetkým procesy blahorečenia biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopku.
 
Biskup Hirka s veľkou radosťou organizoval a viedol dve púte do Svätej zeme, púť do Lúrd a niekoľko pútí do Čenstochovej.
 
Aj po skončení aktívnej služby sa zúčastňoval na cirkevných akciách, pokiaľ mu to zdravotný stav dovoľoval.
 
Biskup Ján Hirka zomrel 10. apríla 2014 o 13:30 hod., zaopatrený sviatosťami. Pán života a smrti ho k sebe povolal vo veku 90 rokov, v 65. roku kňazstva a v 25. roku biskupskej služby.

Mimoriadny rok sv. Jozefa
Dnes
06. máj 2021 (štvrtok) Hermína
Liturgické čítania:
Ap. zač. 35. (Sk 14, 20b – 27); Jn zač. 35. (9, 39 – 10, 9)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1403365 (35 %)
môže byť
1279994 (32 %)
nepáči
1295553 (33 %)
Hlasy: 3978912
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX