Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ponížili ťa? - Žehnaj im. Okradol si? - Vráť. Bol si opitý? - Daj sa na abstinenciu. Bol si hrdý? - Pokoruj sa. Závidel si? - Potešuj. Zabil si? - Priznaj sa a nalož svojmu telu utrpenie rovné mučeníctvu, chváľ Boha a káraj svoje telo.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Facebook grkatpo
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

18.02.2020 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(793) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove si pripomenuli 30. výročie biskupskej vysviacky Jána Hirku

V Prešove si pripomenuli 30. výročie biskupskej vysviacky Jána Hirku

V prešovskej katedrále sv. Jána Krstiteľa si slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenuli 30. výročie biskupskej vysviacky Mons. Jána Hirku. Ešte pred jej začiatkom viedol modlitbu molebenu k blahoslavenému biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi špirituál kňazského seminára otec Marcel Pisio. Moleben nad ostatkami bl. Pavla Petra Gojdiča krásne zvýrazňoval symboliku kontinuity biskupskej služby Jána Hirku, ktorý bol po blaženom Gojdičovi jeho priamym nástupcom na prešovskom stolci. Archijerejskú svätú liturgiu slávil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, spolu s ním koncelebrovalo 19 kňazov a homíliu ohlásil otec Marek Petro, profesor na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity.
 
V homílii poukázal na podstatu kresťanskej viery, ktorou je teocentrizmus, alebo kristocentrizmus. Teda fakt, že Boh je stredobod všetkého, je Alfou a Omegou, od neho všetko pochádza a k nemu všetko smeruje. Zdôraznil však aj postoj Boha, ktorý všetku svoju lásku a milosrdenstvo smeruje k človeku. A najviac to ukázal v osobe svojho Syna Ježiša Krista. V homílii vyzdvihol aj meno svätého dňa, ktorým bol Teodor Tirón. Meno Teodor, teda v doslovnom preklade Boží dar, je pozvaním pre každého kresťana byť Božím darom pre druhého človeka. A tento postoj zastával a učil svojich veriacich aj nebohý biskup Ján Hirka.
 
V závere arcibiskup Ján Babjak SJ vyzdvihol, že veriaci prišli na túto spomienkovú slávnosť a pozval ich aj naďalej zotrvávať v modlitbách za dušu zosnulého biskupa Jána Hirku. Po zaspievaní Večnej pamiatky zosnulému biskupovi, sa slova ujal jeho dlhoročný tajomník otec Andrej Rusnák, ktorý v krátkom medailóne priblížil život biskupa Jána Hirku. Zdôraznil, že práve svojho biskupského hesla sa držal nebohý biskup Ján Hirka a skrze Pokoj a milosrdenstvo pod ochranou Márie viedol jemu zverený ľud k cieľu do nebeského kráľovstva. Pripomenul aj jeho slová, ktoré často už na emeritúre spomínal: „Chcem sa modliť za našich drahých veriacich, ale predovšetkým za našu mládež, aby stále šla po ceste viery za Kristom, a tak aby všetci došli do večnej blaženosti. A keď by mi to mohlo byť dopriate, rád by som slovami sv. Pátra Pia povedal: ,Môžem zabudnúť na seba, nie však na moje duchovné deti. Verte mi, keď ma Pán povolá, poviem mu: – Pane, počkám pri nebeskej bráne, pokým neuvidím vojsť všetky svoje duchovné deti.‘“
 
Toto výročie si pripomenuli aj pedagógovia a študenti na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove, kde popoludní zaznela pozvaná prednáška už vyššie spomínaného otca Andreja Rusnáka, bývalého osobného tajomníka biskupa Jána Hirku.
 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
17. máj 2022 (utorok) Gizela
Svätý dňa: Svätý apoštol Andronik a spoločníčka.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 31. (Sk 12, 25 – 13, 12); Jn zač. 33. (8, 51 – 59)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1433734 (35 %)
môže byť
1309292 (32 %)
nepáči
1327112 (33 %)
Hlasy: 4070138
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX