Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ak sa modlíme sami, sme slabí, ak sa však zhromaždíme, sme silnejší, lebo vzývame Boha svojím množstvom a spoločenstvom. Preto sa tu takto zhromažďujeme a schádzame, aby sme tým usilovnejšie obmäkčovali Božie milosrdenstvo.
sv. Ján Zlatoústy
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Facebook grkatpo
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

24.02.2020 | ISPA | Čítanosť(774)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Poprade sa veriaci modlili za Slovensko

V Poprade sa veriaci modlili za Slovensko

Takmer 3 tisíc veriacich sa zišlo v nedeľu 23. februára v popradskej aréne na modlitbovom stretnutí Ruženec za Slovensko. Podujatie zorganizovala iniciatíva Slovenský dohovor za rodinu a uskutočnilo sa pod záštitou prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ, ktorý stretnutie o 13.00 slávnostne otvoril a v krátkom príhovore pozval prítomných, aby načúvali Božiemu hlasu a plným priehrštím načierali z milostí, ktoré pre ne Boh pripravil.


Program stretnutia tvorili svedectvá a katechézy, ktoré boli popretkávané modlitbou posvätného ruženca. Všetko sa nieslo v duchu medžugorských večerov a počas celého popoludnia sa tak veriaci mohli pomodliť radostný, bolestný, slávnostný ruženec a korunku Božieho milosrdenstva. Silné svedectvo osobného obrátenia zaznelo z úst Gorana Čurkoviča. O potrebe viery a sile modlitby ruženca rozprával v katechéze saleziánsky kňaz z Poľska Dominik Chmielewski SDB. No asi najviac sa veriaci tešili zo svedectva Mirjany Dragičevičovej Soldovej, vizionárky z Medžugorja. Mirjana rozpovedala o tom, akú má skúsenosť s Nebeskou Matkou, ako aj jednotlivé posolstvá a slová, ktoré Presvätá Bohorodička adresovala ľudstvu.


Vyvrcholením stretnutia bola večerná archijerejská svätá liturgia, ktorú slávil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. Spolu s ním koncelebroval Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup, ktorý sa prihovoril aj v kázni, Mons. Stanislav Stolárik, rožňavský biskup, približne 50 kňazov a dvaja diakoni. Spevom doprevádzal svätú liturgiu miešaný Gréckokatolícky chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova-Čemerného.


V homílii otec biskup Orosch poukázal, na dôležitosť mariánskej úcty v slovenskom národe, ktorej historické korene siahajú ešte pred príchod slovanských vierozvestcov na Veľkú Moravu. Pripomenul, že Mária vždy orodovala aj bude orodovať za svoj ľud a skrze zjavenia v Lurdoch, Fatime či v Medžugorí, pozýva veriacich k pokániu a k obráteniu nielen mysle, ale hlavne srdca.


V závere svätej liturgie sa všetci prítomní zverili pod ochranu Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Celý program modlitbového stretnutia bol zavŕšený eucharistickou adoráciou, kedy zazneli myšlienky rožňavského biskupa Stanislava Stolárika, ktorý v závere požehnal všetkých prítomných s Najsvätejšou Eucharistiou.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
12. august 2022 (piatok) Darina
Svätý dňa: Svätí mučeníci Fótios a Anikét.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1439495 (35 %)
môže byť
1315781 (32 %)
nepáči
1333284 (33 %)
Hlasy: 4088560
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX