Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Keď máš niekomu niečo dať, mal by si povedať: Pochválený buď Boh, ktorý mi dal možnosť pomôcť človekovi.
sv. Izák Ctihodný, + 4 st.
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Facebook grkatpo
Banner TV Lgos
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

07.03.2020 | ISPA | Čítanosť(1616)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Dôležité usmernenia a odporúčania prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ v súvislosti s prevenciou šírenia koronavírusu

Dôležité usmernenia a odporúčania prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ v súvislosti s prevenciou šírenia koronavírusu

 V súvislosti s objavením sa prvých prípadov nákazy novým koronavírusom COVID-19 na Slovensku a na základe žiadosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o uplatnenie preventívnych opatrení na zamedzenie šírenia nového koronavírusu, ktorá bola adresovaná všetkým cirkvám a náboženským spoločenstvám na Slovensku, vydáva prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ nasledovné usmernenia, ktoré budú kňazi čítať 8. marca t.j zajtra pri svätých liturgiách:

 

Vyzývame veriacich, aby vo vlastnom záujme, aj v záujme ochrany zdravia ostatných veriacich, v prípade príznakov akéhokoľvek respiračného ochorenia zvážili účasť na svätej liturgii a ostatných bohoslužbách.

 

Z neúčasti na svätej liturgii v nedeľu a prikázaný sviatok ospravedlňuje nielen fyzická, ale aj morálna nemožnosť. Fyzická nemožnosť je napríklad choroba: keď človek pociťuje príznaky ochorenia, treba jednoznačne zostať doma.

 

Morálna nemožnosť je napríklad vtedy, keď niekto vo svedomí pociťuje, že účasť na svätej liturgii v danej situácii preňho môže znamenať ohrozenie života: objektívne môže ísť o starých a chronicky vážne chorých ľudí, o tých, čo sú po náročných operačných zákrokoch, o malé deti, o tehotné ženy, o ľudí, ktorí sa starajú o chorých, atď. V takýchto prípadoch môžu dané osoby zostať doma, a prenos svätej liturgie sledovať napríklad cez televízne, rozhlasové alebo internetové vysielanie. (www.logos.tv)

 

Nakoľko Eucharistia sa v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku podáva pod obojím spôsobom lyžičkou z čaše, rozhodol sa arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ pre preventívne opatrenie ohľadom podávanie Eucharistie, ktoré platí pre celé územie Prešovskej archieparchie. Inštrukcie, ktoré budú platiť od nedele 8. marca sú nasledovné:

 

1. Najprv príjmu Eucharistiu pod spôsobom vína deti, ktoré ešte neboli na prvú svätú spoveď. Eucharistiu príjmu z lyžičky.

 

2. Následne kňaz podáva Eucharistiu pod spôsobom chleba, rukou, ostatným veriacim na ruku (z diskosa, alebo inej bohoslužobnej nádoby). Veriaci majú k Eucharistii pristupovať tak, že predložia otvorenú dlaň vo výške hrude, kňaz položí Eucharistiu veriacemu na otvorenú dlaň a veriaci si ju sám vloží do úst pred kňazom. Prosíme upozorniť veriacich vopred, aby požili aj omrvinky, ktoré ostanú po prijatí na dlani.

 

3. Nakoniec, v mimoriadnych prípadoch, kedy veriaci nie sú schopní prijať Eucharistiu z dlane, kňaz im podáva Eucharistiu do úst rukou opatrne ako posledným.

Toto nariadenie je dočasné a jeho odvolanie bude včas oznámené.

 

Kňazov upozorňujeme, aby si pred slávením svätej liturgie dôkladne umyli a dezifinkovali ruky.

Je potrebné dbať na zvýšenú hygienu a častejšie upratovanie v chrámoch a pastoračných centrách. Na čistenie (kľučiek na dverách, lavíc, sedadiel, toaliet,...) je vhodné používať čistiace (dezinfekčné) prostriedky s virucídnymi účinkami. Organizovanie pútí a iných spoločných podujatí nad rámec bohoslužieb - s účasťou väčšieho počtu veriacich - sa odporúča dočasne odložiť. V chrámoch sa taktiež dočasne nariadzuje nepoužívať tetrapody s ikonami, ktoré si veriaci chodia uctiť bozkom, sväteničky so svätenou vodou pri vstupe do chrámu a taktiež odporúčame z lavíc odložiť spoločné predmety - knižky, ružence, atď. Košíky pre milodary nech sa nepodávajú z rúk do rúk. Prosíme tiež vynechať úkon uctenia si evanjelia bozkom počas utierne.

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
21. september 2021 (utorok) Matúš
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1417743 (35 %)
môže byť
1293376 (32 %)
nepáči
1309925 (33 %)
Hlasy: 4021044
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX