Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ako poznať a liečiť pyšného? - Poznať ho podľa toho, že sa snaží o povýšenie. Pýcha sa lieči vierou v túto pravdu: Boh pyšným odporuje, ale pokorným dáva milosť (Jak 4, 6). K tomu treba poznamenať, že nikto sa nemôže vyliečiť z tejto náruživosti i keby sa ako bál, že bude odsúdený s pyšnými, kým sa celkom nezriekne túžby po sláve, podobne ako sa niekto nemôže odnaučiť od nejakého dialektu alebo spôsobu rozprávania alebo i od nejakého iného prejavu, kým neprestane nielen podľa toho robiť, ale aj zaujímať sa o to.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Centrum pre rodinu Sigord
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

26.03.2020 | ISPA | Čítanosť(2651) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Inštrukcie Kongregácie pre východné cirkvi ohľadom veľkonočných slávení vo východných katolíckych cirkvách

Inštrukcie Kongregácie pre východné cirkvi ohľadom veľkonočných slávení vo východných katolíckych cirkvách

Kongregácia pre východné cirkvi vydala 25. marca 2020 dokument s názvom Inštrukcie o paschálnych sláveniach vo východných katolíckych cirkvách. Týmto Vám prinášame oficiálny preklad Organizačného a prekladateľského oddelenia KBS:

 

INŠTRUKCIE O PASCHÁLNYCH SLÁVENIACH VO VÝCHODNÝCH KATOLÍCKYCH CIRKVÁCH

 

Vzhľadom na rýchle šírenie sa pandémie ochorenia Covid-19, a to aj v mnohých krajinách, kde žijú alebo trvalo pobývajú veriaci východných katolíckych cirkví, Kongregácia pre východné cirkvi vyzýva všetkých hlavných predstaviteľov, ktorí sú na čele cirkví sui iuris, aby vydali pokyny v súlade s opatreniami, ktoré zaviedli občianske autority na zabránenie šírenia nákazy a aby povzbudili k takému postupu aj ostatné katolícke či nekatolícke kresťanské cirkvi, ktoré pôsobia na danom území.

 

Vzhľadom na rozmanité obradové tradície a rôzny dátum slávenia Paschy podľa príslušného kalendára, nie je možné vydať jednotné usmernenie, ktoré by celostne zahŕňalo súčasnú prax každej Cirkvi sui iuris.

 

V každom prípade sa, však, zdá vhodné, aby sme sa s Vami podelili o nasledovné odporúčania:


- Treba striktne dodržať, aby sa sviatky slávili v deň, na ktorý pripadajú podľa liturgického kalendára, a aby sa príslušné slávenia, ktoré sa budú môcť uskutočniť, vysielali alebo prenášali cez streaming, aby ich veriaci mohli sledovať zo svojich domovov.


- Treba vziať do úvahy [v týchto sláveniach] určité prispôsobenia, ktoré sú nevyhnutné vzhľadom na obmedzenú prítomnosť liturgickej asistencie. Hoci niektoré obradové tradície predpokladajú účasť speváckeho zboru a [posvätených] služobníkov, to v aktuálnej situácii nie je možné, ba ani múdre, aby sa veriaci zhromažďovali vo väčšom počte.


- Nech sa tiež vynechajú tie časti slávení, ktoré sú spojené s určitým obradom mimo chrámu.


- Nech sa pripomína veriacim, aká hodnotná je osobná modlitba i modlitba v kruhu rodiny, ktorá je opravdivou modlitbou Cirkvi a ktorá je v súčasnej situácii dôležitým prostriedkom na odovzdávanie viery, i jej obsahov a určitých modlitieb medzi jednotlivými generáciami. Treba tiež pripraviť a rozšíriť cez prostriedky spoločenskej komunikácie také materiály, ktoré by pomohli dospelým vysvetliť v rodine a zvlášť malým deťom, mystagógiu obradov, ktoré by sa za normálnych okolností slávili v chráme za prítomnosti zhromaždenia.


- Bohatstvo paschálnych slávení, počnúc od Kvetnej (Palmovej) nedele po Nedeľu Paschy, možno zvýrazniť odporúčaním, aby sa veriaci pomodlili niektoré časti doma a v rodinách, s pomocou príručných materiálov, ktoré sa zvyčajne každý rok dávajú k dispozícii v miestom spoločenstve.


- Kňazi, ktorí nemôžu sláviť liturgiu sami, nech sa modlia hodinky, zvlášť žalmy a tie modlitby, ktoré nevyžadujú odpovede chóru či veriacich.


- Na Veľký štvrtok slávia niektoré Cirkvi sui iuris pri rannom liturgickom slávení obrad posvätenia myra. Toto slávenie, ktoré nie je na Východe nutne spojené s týmto dňom, sa môže preložiť na iný deň.


- Na Veľký piatok treba dať do popredia modlitbu pri kríži a pri Kristovom hrobe, či už osamote alebo spolu v rodine, pričom možno použiť bohaté texty východných tradícií, predpísané na tento deň.


- V noc Paschy noc možno vyzvať rodiny, ak je to možné prostredníctvom slávnostného hlaholu zvonov, aby sa zišli na čítanie evanjelia o vzkriesení, a aby zapálili svetlo [sviece] a zaspievali niektoré tropáre alebo spevy vlastné ich tradícii, ktoré veriaci často vedia naspamäť.


- Ak boli plánované na Paschu nejaké krsty, nech sa preložia na iný dátum.


- Zostávajú v platnosti ustanovenia, ktoré vydala Apoštolská penitenciária dekrétom zo dňa 19. marca t.r. Keďže mnoho veriacich je zvyknutých spovedať sa v období pred Paschou, nech tam, kde to nie je možné, duchovní pastieri určia veriacim, aby sa pomodlili niektoré z kajúcnych modlitieb bohatej východnej tradície a modlili sa ich s duchom pokánia.

 

S úctou,

+ Leonardo kard. Sandri v.r.

prefekt


Don Flavio Pace
podsekretár

 

Prílohy

Mimoriadny rok sv. Jozefa
Dnes
05. máj 2021 (streda) Lesana, Lesia
Liturgické čítania:
Ap. zač. 25. (Sk 10, 21 – 33); Jn zač. 25. (7, 1 – 13)
Ap. zač. 32. (Sk 13, 13 – 24); Jn zač. 18. (6, 5 – 14)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1403362 (35 %)
môže byť
1279994 (32 %)
nepáči
1295551 (33 %)
Hlasy: 3978907
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX