Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Všetko to, čo Syn Boží vykonal pre zmierenie sveta a čo o ňom učil, poznávame nielen z histórie jeho minulých činov, ale pociťujeme to aj z účinku toho, čo koná v prítomnosti.
sv. Lev Veľký
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Rómska misia
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

11.06.2020 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(442) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vladyka Ján Babjak SJ posvätil v katedrále v Prešove myro

Vladyka Ján Babjak SJ posvätil v katedrále v Prešove myro

Vo štvrtok 11. júna, keď Cirkev slávi sviatok Najsvätejšej Eucharistie, sa v prešovskej katedrále zišli protopresbyteri a kňazi archieparchiálnej kúrie spolu s prešovským arcibiskupom metropolitom Jánom Babjakom SJ pri spoločnom slávení archijerejskej svätej liturgie. Súčasťou tohto slávenia bolo aj posvätenie myra, ktoré z dôvodu pandémie koronavírusu nemohlo byť tento rok posvätené v určený deň, t.j. vo Veľký štvrtok, kedy arcibiskup slávi Eucharistickú obetu spolu so všetkými kňazmi archieparchie a spoločne si tak pripomínajú ustanovenie nekrvavej Pánovej obety a tajomstvo kňazstva.
 
Homíliu predniesol kancelár archieparchiálnej kúrie Michal Sopko, ktorý sa zameral na jednotu s akou máme nielen prechádzať pandémiou koronavírusu, ale omnoho viac ju máme vytvárať v prvom rade s Ježišom Kristom a s ľuďmi vôkol seba. Poukázal na fakt, že tak sviatosť myropomazania ako aj prijímanie Najsvätejšej Eucharistie nás zjednocujú s Ježišom Kristom a so Svätým Duchom a vovádzajú nás do plnosti kresťanského života, ktorý má byť zavŕšený pri nebeskom Otcovi. Peknú myšlienku rozvinul poukázaním na nesmiernu hodnotu, ktorú pre veriaceho kresťana má Eucharistia. „Keď prenášame nejakú krehkú a zároveň veľmi hodnotnú vec, tak si dávame veľký pozor aby sa jej nič nestalo. Ešte s omnoho väčšou bázňou a pokorou však pristupujme k Eucharistii, lebo po svätom prijímaní v sebe nosíme samotného Kráľa neba a zeme, Ježiša Krista.“
 
Počas svätej liturgie na konci anafory a pred prositeľnou ekténiou posvätil vladyka myro – vzácny olej zložený z vody, oleja, vína, aromatických olejov a 33 aromatických bylín, ktorým kňazi vo svojich farnostiach udeľujú sviatosť myropomazania. Veľký počet zložiek symbolizuje bohatstvo a rôznorodosť darov milostí Svätého Ducha.
 
Myro pre Prešovskú archieparchiu zabezpečuje posledné tri roky vladyka Fülöp Kocsis, hajdúdorožský arcibiskup metropolita, a keďže hranice boli počas Veľkej noci uzavreté, tak myro sa mohlo v Prešovskej archieparchii posvätiť až po uvoľnení protiepidemických opatrení. Vladyka Ján vybral termín posvätenia na sviatok Najsvätejšej Eucharistie, a tým o to viac vynikol význam obidvoch sviatostí, ktoré uvádzajú do plnosti kresťanského života.
 
V závere svätej liturgie bola k celodennej adorácii vyložená eucharistická sviatosť, pred ktorou sa na kolenách pomodlil vladyka spolu s prítomnými kňazmi modlitbu. Počas tejto slávnosti si arcibiskup metropolita Ján pripomenul 42. výročie kňazskej vysviacky, ktorú prijal z rúk križevackého biskupa Mons. Joachima Segediho. Po skončení liturgického slávenia sa arcibiskup metropolita Ján stretol s protopresbytermi na pracovnej porade.

Mimoriadny rok sv. Jozefa
Dnes
05. máj 2021 (streda) Lesana, Lesia
Liturgické čítania:
Ap. zač. 25. (Sk 10, 21 – 33); Jn zač. 25. (7, 1 – 13)
Ap. zač. 32. (Sk 13, 13 – 24); Jn zač. 18. (6, 5 – 14)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1403361 (35 %)
môže byť
1279992 (32 %)
nepáči
1295550 (33 %)
Hlasy: 3978903
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX