Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Láska k blížnemu – to nie sú peniaze, lebo ten, kto dáva peniaze, stáva sa chudobnejším, a kto dostal peniaze, bohatne. Naopak, v láske blíženeckej nie je tak, lebo ten kto prejavuje lásku k blížnemu, nielenže sa nestane chudobnejším, ale prejaviac lásku skutkom, bohatne.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Facebook grkatpo
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

28.06.2020 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(851) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Z rúk arcibiskupa Jána Babjaka prijali kňazskú vysviacku ďalší traja svätenci

Z rúk arcibiskupa Jána Babjaka prijali kňazskú vysviacku ďalší traja svätenci

V Bazilike minor v Ľutine dnes, 28. júna počas archijerejskej svätej liturgie udelil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ kňazskú vysviacku ďalším trom kandidátom, ktorí sa tak pripojili k trom novokňazom, ktorých vysvätil arcibiskup už včera.

 

Spolu s arcibiskupom koncelebrovalo 21 kňazov a po rukopoložení sa k nim pripojili traja novokňazi: Peter Leško, Marek Olčák a Ľuboš Pavlišinovič.

 

V homílii sa veriacim, a zvlášť kandidátom na svätenie prihovoril arcibiskup Ján. Vychádzajúc z evanjelia o uzdravení stotníkovho sluhu sa zameral na úžasnú moc Božieho slova. „Ježiš chce, aby vás Božie slovo preniklo skrz naskrz, aby ste boli plní Božieho slova, aby ste ohlasovali Ježiša Krista a nie seba,“ apeloval na novokňazov ich svätiteľ.

 

Arcibiskup pozval novokňazov k dennému čítaniu Božieho slova a meditácii nad ním. „Ak budete denne meditovať nad Božím slovom, vaše kázne nebudú prázdne a bezduché, lebo dovolíte, aby cez vaše slová sa k ľuďom prihováral sám Ježiš Kristus. Preto sa zodpovedne a dobre pripravujte na homílie. Buďte v celom svojom kňazskom živote pravdiví!“

 

Vladyka Ján v homílii rozpovedal aj osobnú skúsenosť z čias štúdií v Ríme, kedy Boh ukázal, že je verný voči tým, ktorí nielen čítajú Božie Slovo, ale podľa neho aj riadia svoj život. Homíliu zakončil peknou myšlienkou: „Božie slovo, to nie je stará kniha, nemoderné a zastarané slová patriace do antikvariátu. Nie! Božie slovo je duch a život. Je stále živé a prítomné medzi nami a v nás. Len musíme byť pozorní naň. Ono koná zázraky, ono, uzdravuje, ono je mocné. Zakúste to sami. Začnime čítať Sväté Písmo, Nový zákon a sami sa presvedčme.“

 

Kňazská vysviacka má v archijerejskej svätej liturgii miesto po Veľkom vchode, teda po prenesení darov chleba a vína na prestol. Najprv otec Vladimír Sekera Mikluš, rektor kňazského seminára, predstavil diakonov, kandidátov presbyterátu, svätiteľovi. Nasledoval bozk pokoja svätencov so svätiteľom, zasnúbenie s oltárom, vyznanie katolíckej viery a zloženie prísahy na evanjelium. Nasledoval samotný úkon rukopoloženia, kedy kandidáti jednotlivo pokľakli pred prestolom a vkladaním rúk vladyku Jána, ktorý na nich zvolával Božiu milosť prijali sväté tajomstvo Kristovho kňazstva. Po svätení si ľahli na zem v znamení kríža a po následnej modlitbe vladyku nad nimi prijali za spevu „Axios“ – „je hodný“ vonkajšie znaky kňazstva – všetky časti kňazského liturgického rúcha a liturgikon. Potom už novokňazi vstúpili do svätyne cárskymi dverami a zapojili sa do slávenia svojej prvej svätej liturgie v kňazskej službe, v spoločenstve so svojím arcibiskupom a spolubratmi kňazmi.

 

Na konci za všetkých poďakoval novokňaz Ľuboš Pavlišinovič. Poďakovanie adresoval vladykovi Jánovi, že „ako dobrý otec, podľa vzoru nebeského Otca, chce dávať dobré dary svojim deťom. A aký krajší, lepší a vznešenejší dar, sme si mohli priať, než to, že ste nás uznali za hodných prijať sväté tajomstvo kňazstva,“ povedal vo svojej ďakovnej reči novokňaz. V nej nezabudol poďakovať aj ostatným spolubratom kňazom za vzor kňazského života, ktorý dávajú a taktiež obracajúc sa aj na veriacich, všetkým poďakoval za doterajšie modlitby a prosil o túto duchovnú modlitebnú záštitu aj naďalej.

 

V závere svätenci udelili celému liturgickému spoločenstvu svoje novokňazské požehnanie. Plánované kňazské vysviacky v Prešovskej archieparchii sa zavŕšia v nedeľu 19. júla v bazilike minor v Ľutine rukopoložením troch kandidátov Miroslava Chorendžáka, Martina Tokára a Jána Vargu. 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
30. jún 2022 (štvrtok) Melánia
Svätý dňa: Zbor svätých, slávnych a všechválnych dvanástich apoštolov.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 106. (Rim 11, 13 – 24); Mt zač. 43. (11, 27 – 30) (radové)
Ap. zač. 131. (1 Kor 4, 9 – 16); Mk zač. 12. (3, 13 – 19) (zo Zboru)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1436713 (35 %)
môže byť
1312637 (32 %)
nepáči
1330684 (33 %)
Hlasy: 4080034
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX