Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Keď sa postíme od jedenia a pitia, to po štyridsiatich dňoch skončí. Ale keď sa zároveň vyvarujeme hriechu a zdržujeme sa od zlozvykov, to telesný pôst skončí, ale ostatné trvá ďalej a budeme mať z neho úžitok.
sv. Ján Zlatoústy
Banner TV Lgos
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

04.08.2020 | Mária Dudová-Bašistová (správa a foto) | Čítanosť(541)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Nižných Repašoch odhalili pamätnú tabuľu kňazovi Alexejovi Miroššayovi

V Nižných Repašoch odhalili pamätnú tabuľu kňazovi Alexejovi Miroššayovi

Vzácne chvíle prežívali veriaci v Nižných Repašoch (farnosť Torysky) počas prvej augustovej nedele (2. 8. 2020). Pri príležitosti chrámového sviatku Zosnutia sv. Anny, matky Presvätej Bohorodičky, sa tu konala odpustová slávnosť, ktorá bola tento rok spojená s odhalením pamätnej tabule gréckokatolíckemu kňazovi o. Alexejovi Miroššayovi, ml.. Výnimočnosť a vzácnosť udalosti svojou prítomnosťou umocnil aj vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
 
Otec Alexej Miroššay, ml., pôsobil vo vtedajšej farnosti Nižné Repaše od roku 1940, kde ho zastihol rok 1950, kedy bola gréckokatolícka cirkev neprávom zlikvidovaná vtedajšou komunistickou štátnou mocou. Za svoju vernosť cirkvi a vytrvalosť vo viere okúsil ťažkosti a útrapy vtedajšieho režimu.
 
Vzácnu návštevu, otca arcibiskupa, vítala pri dverách chrámu starostka obce Marta Vrabľová, ktorá si ho uctila tradične chlebom a soľou. Hostiteľ, miestny správca farnosti otec Jozef Mačejovský spolu so slovami uvítania tiež bližšie predstavil život kňaza, ktorého si veriaci po rokoch uctili a pripomenuli týmto spôsobom.
 
Na slávnosti bola prítomná aj rodina Miroššayová a členovia Konfederácie politických väzňov Slovenska, spolu so svojím predsedom p. Petrom Sandtnerom, ktorí spolupracovali s miestnou farnosťou pri realizácii tejto myšlienky. Plodom tejto spolupráce bolo memento na život otca Alexeja.
 
Otec arcibiskup pri požehnaní tabule spomínal na svoje osobné stretnutia s otcom Miroššayom (*1916 – + 2000), ktorý sa vo svojich spomienkach rád vracal na túto svoju prvú farnosť do Levočských vrchov, kde k nemu často prichádzal aj dnes už blažený hieromučeník Pavol Peter Gojdič. Spomienky boli podľa slov vladyku Babjaka príjemné aj napriek tomu, že tu vládol neľahký život bez elektriny, vodovodu, autobusového spojenia, no vo svornosti a láske k svojim veriacim. „Všetko treba premodliť. V prvom rade je u kňazov služba pre ich veriacich. No tu musí byť prítomná láska, len vtedy to prinesie svoje ovocie,“ povzbudzoval vladyka Ján prítomných. Otec Miroššay bol trpiteľom za vernosť Cirkvi, vo vtedajšej farnosti Nižné Repaše pôsobil v rokoch 1940 – 1950 a 1968 – 1969.
 
Archijerejská svätá liturgia, ktorej hlavným slúžiteľom bol vladyka Ján, sa tak niesla v duchu dvoch mien – otca Alexeja a jeho vernosti a sv. Anny – matky Panny Márie a jej dôvery. Dôvery v Boha a jeho milujúcu lásku, a to aj napriek ťažkému krížu neplodnosti. Rovnako tiež v homílii vyzdvihol podstatnú úlohu rodičov v životoch svojich detí. „Ten, kto nám prvý ukázal základy viery, boli naši rodiča. Rovnako aj sv. Anna s Joachimom vychovali budúcu matku,“ apeloval na nezastupiteľné miesto rodičov v životoch ich detí a v procese výchovy.
 
Odpustová slávnosť bola spojená s myrovaním i obchodom okolo chrámu s čítaním evanjelií. Slávnosť spoločnou modlitbou umocnili mnohí prítomní veriaci a krásu aj niektorí veriaci z Nižných Repáš a Torysiek vo svojich tradičných ľudových krojoch. Vďační veriaci sa s otcom arcibiskupom lúčili darčekovým košom plným ovocia.
 
Slávnostná archijerejská svätá liturgia sa niesla v duchu vďačnosti za dar kňaza, ktorý z Božej milosti vo farnosti pôsobil a viedol ju v neľahkých časoch ľudí k prameňu živej vody. Obetavý život otca Miroššaya vystihuje aj žalm, zvečnený na tabuli „Moje oči hľadajú verných v krajine, aby prebývali so mnou.“ (Ž 101,6)
 

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
26. september 2021 (nedeľa) Edita
Svätý dňa: Odchod do večnosti svätého apoštola a evanjelistu Jána Teológa.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1418288 (35 %)
môže byť
1293893 (32 %)
nepáči
1310447 (33 %)
Hlasy: 4022628
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX