Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ako nevytrhávajú zo zeme silné stromy i s koreňmi silné poryvy vetra, i keď hocijako na nich narážajú a z hociktorej strany ich naháňajú a tieto nápory vetra ich robia viac tvrdými a odolnejšími, tak isto aj svätú dušu žijúcu čestne, nápory pokušení a ťažkostí nezničia, ale ju ešte viac vyzdvihnú do väčšieho trpenia, podobne ako spravodlivého Jóba práve ony urobili ešte slávnejšími a dôstojnejšími.
sv. Ján Zlatoústy
Facebook grkatpo
Banner TV Lgos
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

31.08.2020 | Radoslav Babjarčík | Čítanosť(403) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vladyka Ján Babjak slúžil vo Vyšných Ružbachoch liturgiu a požehnal pamätnú tabuľu

Vladyka Ján Babjak slúžil vo Vyšných Ružbachoch liturgiu a požehnal pamätnú tabuľu

V stredu 26. augusta 2020 vo Vyšných Ružbachoch spomínali na smutné 70. výročie likvidácie Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu takzvaného Malého soboru, ktorý sa uskutočnil 24. apríla 1950 v Bielom dome v kúpeľoch Vyšné Ružbachy.
 
Spomienková slávnosť sa začala modlitbou posvätného ruženca pri relikviách blahoslavených gréckokatolíckych biskupov-mučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka. Archijerejskú svätú liturgiu v rímskokatolíckom farskom Kostole Obetovania Pána vo Vyšných Ružbachoch slúžil Mons. Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita, ktorý zároveň odhalil a požehnal pamätnú tabuľu za účasti kňazov gréckokatolíckeho a rímskokatolíckeho rítu, predsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska Petra Sandtnera, predstaviteľov Prešovského samosprávneho kraja vicežupanov Petra Bizovského a Jozefa Lukáča, starostu obce Vyšné Ružbachy Petra Martineka, zástupcu UPN Jána Endrődiho a veriaceho ľudu.
 
Akcia P - Akcia Pravoslavizácia - bola komunistami riadená likvidácia Gréckokatolíckej cirkvi v Československu. Zasiahla viac ako 225-tisíc ľudí hlásiacich sa ku Gréckokatolíckej cirkvi. Komunistickí funkcionári sa na akciu veľmi dôkladne pripravovali niekoľko rokov. Zriadili špeciálne komisie a návratové výbory na krajskej, okresnej aj miestnej úrovni.
 
Vladyka Ján vo svojej homílii zdôraznil že: ,,žiadna politická strana nemohla zneužiť svoju moc tak, ako to urobila Komunistická strana v roku 1950. Je správne si tito smutné výročia pripomínať a nezabúdať na udalosti z minulosti “.
 
Po slávnostnej liturgii vystúpil s odbornou prednáškou k téme likvidácie Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu prodekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity Jaroslav Coranič.
 
Na záver celej slávnosti sa prihovoril k účastníkom dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity Mons. Peter Šturák, ktorý sa poďakoval všetkým organizátorom spomienkovej slávnosti za organizovanie tejto zmysluplnej aktivity vo Vyšných Ružbachoch.
 
Gréckokatolícka cirkev si každoročne na konci apríla pripomína Pamätný deň na neslávne známy tzv. Prešovský sobor z 28. apríla 1950 v Prešove, ktorý vtedy zorganizovala a zinscenovala totalitná štátna mašinéria. Bol to oficiálny začiatok likvidácie Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu, aj keď už predtým bolo vykonaných veľa krokov proti tejto cirkvi, ktorá bola potom až do roku 1968 postavená mimo zákona, teda bola zakázaná.
 
Farnosť Vyšné Ružbachy patrí do Staroľubovnianského dekanátu - Spišskej diecézy a vznikla v roku 2001 erigovaním a odčlenením z farnosti Nižné Ružbachy dekrétom vtedajšieho spišského biskupa Mons. Františka Tondru. Farárom farnosti je Ján Stašák.
 

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
26. september 2021 (nedeľa) Edita
Svätý dňa: Odchod do večnosti svätého apoštola a evanjelistu Jána Teológa.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1418288 (35 %)
môže byť
1293892 (32 %)
nepáči
1310447 (33 %)
Hlasy: 4022627
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX