Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ťažko je mi uveriť, že bude spasený ten, kto nepracuje na spáse svojho blížneho.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Facebook grkatpo
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

08.09.2020 | Mária Kotorová-Jenčová | Čítanosť(734) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Miňovciach sa posviackou zavŕšila obnova chrámu

V Miňovciach sa posviackou zavŕšila obnova chrámu

V nedeľu 6.9.2020 zažila malá obec Miňovce v Stropkovskom okrese veľký, dlho očakávaný deň. Gréckokatolícky chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky po rozsiahlej renovácii interiéru a exteriéru získal slávnostnou posviackou pečať úplného duchovného zavŕšenia diela ľudskej práce, obiet a modlitieb, sprevádzaných Božou pomocou a požehnaním. Posviacku vykonal vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita, ktorého pred obnoveným chrámom privítal dobrým slovom, chlebom a soľou starosta obce Miroslav Mojsej. Arcibiskup po posvätení exteriéru a interiéru chrámu slávil archijerejskú svätú liturgiu v spoločenstve mnohých kňazov z okolia a početného božieho ľudu. V homílii vyzdvihol dôležitosť spoločenstva a vzájomnej pomoci, s uznaním ocenil dielo, uskutočnené veriacimi na čele s duchovným otcom Alexandrom Andrejkom v tak malej obci a pripomenul tiež históriu sakrálnej stavby v Miňovciach. Tá siaha podstatne hlbšie ako je rok 1838, rok výstavby súčasnej murovanej cerkvi, podľa nepriamych dokladov až do 16. storočia.
 
Pre mnohých veriacich z obce, farnosti i z okolia bola slávnosť posviacky dňom skutočnej radosti, vďaky a oprávnenej hrdosti. Obrad posvätenia chrámu, slávnostná a radostná atmosféra archijerejskej liturgie, osobná prítomnosť otca arcibiskupa, jeho uznanlivé a povzbudivé slová – to všetko sa spájalo do obrovského ďakujem poslaného do neba za dar Božieho požehnania a pomoci. V závere slávnosti odovzdal otec arcibiskup štyrom kurátorom – M. Hrickovi, L. Jurkovi, M. Kavalcovi a F. Kobularčíkovi, ktorí sa najviac zaslúžili o rekonštrukciu, pamätné medaily.
 
Radosť prežívaná v chráme sa preniesla i k bielemu stolu, kde vladyka Ján v priateľskej atmosfére s každým zotrval v krátkom rozhovore. Tak ako povedal domáci duchovný otec Alexander, do Miňoviec neprišiel len najvyšší hierarcha Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ale skutočný duchovný otec medzi svoje deti, do svojej rodiny. Tak sme to cítili my Miňovčania a veríme, že tak to cítil i otec arcibiskup a ostatní duchovní otcovia. Veľká vďaka za všetko!
 
Miňovskí veriaci majú posvätený obnovený chrám! Akoby sa nedeľnou slávnosťou posviacky povedalo amen po modlitbe, udelilo požehnanie po svätej liturgii. To ale neznamená, že modlitba či liturgia sú ukončené a ďalšie nie sú potrebné. Naopak. Obnovený chrám pri hlavnej ceste, v strede dediny je výzvou na jeho denné využívanie, na denné obnovovanie vlastných ľudských duchovných chrámov.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
11. august 2022 (štvrtok) Zuzana
Svätý dňa: Svätý mučeník Euplos.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1439462 (35 %)
môže byť
1315738 (32 %)
nepáči
1333246 (33 %)
Hlasy: 4088446
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX