Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Skrze Sväté písmo hovorí Svätý Duch. Pretože Boh, ktorý nás stvoril, pozná slabosť nášho ducha a silu nepriateľa, dal nám ho ako zásobu zbraní a liekov.
sv. Efrém
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

12.02.2021 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(329)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Rada hierarchov gréckokatolíckej cirkvi zasadala online

Rada hierarchov gréckokatolíckej cirkvi zasadala online

V piatok 12. februára sa uskutočnilo jubilejné tridsiate zasadanie Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku, ktoré sa však z dôvodu pandemických opatrení uskutočnilo formou online stretnutia. Zasadanie viedol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a spolu s ním boli online účastní vladyka Cyril Vasiľ SJ, apoštolský administrátor sede plena Košickej eparchie, vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha, vladyka Marián Andrej Pacák CSsR, emeritný biskup Eparchie pre Slovákov byzantského obradu v Kanade a ako hosť vladyka Ladislav Hučko, apoštolský exarcha z Prahy.
 
Po úvodnej modlitbe a krátkej meditácii nad slovami Svätého Otca Františka pokračoval program zasadania pracovnou časťou. Biskupi prijali jednotný postup v rámci jurisdikcie pri pastorácii rómskych veriacich. Zaoberali sa aj doterajšou pastoráciou kňazov počas pandémie koronavírusu a navzájom zdieľali rôzne inovatívne postupy, ktoré bude potrebné včleniť do pastorácie v tejto dobe.
 
Jednou z tém rokovania bolo aj sčítanie obyvateľstva, ktoré o niekoľko dní začne na Slovensku. Ohľadom prebiehajúceho Roku sv. Jozefa biskupi zhrnuli doterajšie aktivity a predostreli ďalšie návrhy ako ho sláviť a čo ponúknuť veriacim v prípade, že bude lockdown pokračovať aj naďalej. Taktiež do najbližších rokov sa zhodli na organizovaní metropolitných stretnutí rehoľníkov, ktoré sa budú uskutočňovať každý druhý rok vždy vo februárovom termíne, keď sa slávi sviatok Stretnutia Pána.
 
Počas zasadania biskupi rokovali aj o nominovaní členov za miestnu cirkev pre pripravovanú konferenciu v Ríme, ktorú organizuje Kongregácia pre východné cirkvi pri príležitosti 25. výročia vydania Inštrukcie pre aplikáciu bohoslužobných predpisov CCEO a taktiež sa zaoberali aj uplatnením všeobecného enchiridionu odpustkov Katolíckej cirkvi v našom byzantskom obrade.
 
Výročnú správu z hospodárenia predniesol šéfredaktor metropolitného časopisu Slovo otec Juraj Gradoš. Časopis v tomto kalendárnom roku si udržal náklad z minulého roka, odber v elektronickej podobe dokonca stúpol, čo je v tejto pandemickej dobe pochopiteľné.
 
V závere zasadania biskupi odhlasovali termín najbližšieho rokovania Rady hierarchov a online stretnutie ukončili spoločnou modlitou.
 
Vznik Rady hierachov vyplynul z metropolitného usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v roku 2008. Metropolitovi vo výkone jeho moci pomáha práve Rada hierarchov, ktorá je zákonodarným zborom. Uskutočňuje sa na nej jeden z najdôležitejších znakov a symbolov východnej cirkevnej identity – princíp synodality. Okrem noriem spoločného a partikulárneho práva sa riadi aj štatútom, ktorý schválila Svätá stolica.
 
 

Mimoriadny rok sv. Jozefa
Dnes
16. máj 2021 (nedeľa) Svetozár
Liturgické čítania:
Veľká utiereň:
Jn zač. 66. (21, 1 – 14)
Liturgia:
Ap. zač. 44. (Sk 20, 16 – 18a. 28 – 36); Jn zač. 56. (17, 1 – 13)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1404075 (35 %)
môže byť
1280620 (32 %)
nepáči
1296215 (33 %)
Hlasy: 3980910
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX