Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Pýcha je zapretie Boha, zoznámenie sa s diablom, pohŕdanie ľuďmi, matka skazy, znamenie neplodnosti duše, útek od Božej pomoci, prameň hnevu, bašta démonov, úschovňa hriechov, príčina nelásky.
sv. Ján Listvičník
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

05.03.2021 | ISPA | Čítanosť(2063) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Aktualizované - Zomrel gréckokatolícky kňaz prof. Vojtech BOHÁČ st.

Aktualizované - Zomrel gréckokatolícky kňaz prof. Vojtech BOHÁČ st.

Dôstojní otcovia, drahí bratia a sestry,
 
oznamujeme vám, že dnes ráno, 3. marca 2021, odovzdal svoju nesmrteľnú dušu do rúk svojho Stvoriteľa o. prof. ThDr. Vojtech BOHÁČ st., PhD., titulárny kanonik a stavroforný protojerej.
 
Pohrebné obrady so zádušnou svätou liturgiou za o. prof. ThDr. Vojtecha Boháča st., PhD. bude sláviť vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita, v pondelok, 8. marca 2021 o 10.30 hod. v Katedrálnom chráme Narodenia presvätej Bohorodičky v Košiciach.
 
Telesné pozostatky budú uložené v utorok, 9. marca 2021 o 11.00 hod. v rodinnej hrobke v Zatíne.
 
Pohrebné obrady sa budú konať v úzkom rodinnom kruhu s pozvanými kňazmi, preto vás prosíme, aby ste sa pridali k spoločnej modlitbe prostredníctvom online prenosu na TV Zemplín, alebo TV Logos.
 
  
Večná mu pamiatka!
 
Nekrológ
 
Otec Vojtech Boháč sa narodil v roku 1950 v Michalovciach ako jediné dieťa rodičov Vojtecha a Alžbety rod. Troškovej. Detstvo a dospievanie prežil v obci Zatín. Po ukončení strednej školy nastúpil v roku 1969 na štúdiá teológie na Rímskokatolíckej cyrilometodejskej bohosloveckej fakulte v Bratislave, kde zároveň absolvoval v kňazskom seminári formáciu na prijatie sviatostného kňazstva. Dňa 20. apríla 1974 prijal sviatostné manželstvo s Valériou rodenou Bodzášovou v Bačke. Kňazskú vysviacku prijal z rúk (dnes už blahoslaveného) biskupa Dr. Vasiľa Hopka v Prešove 9. júna 1974. V tom čase mnohí novokňazi, medzi inými i novokňaz Vojtech Boháč, zostali bez štátneho súhlasu. Začiatok pastoračnej činnosti tak mal nedobrovoľne odložený na neurčito. Jeho prvou farnosťou sa stala obec Cejkov, kde pôsobil od roku 1975 do roku 1979. V roku 1979 ho otec ordinár Ján Hirka povolal do kaplánskej služby v košickej farnosti, kde bol správcom farnosti vtedy 64 ročný otec Viktor Skorodenský a na veľkú košickú farnosť bol sám, bez kaplánskej pomoci. V Košickej farnosti sa otec Vojtech Boháč staral o obnovu chrámu. V roku 1984 založil chrámový Zbor sv. Cyrila a Metoda, ktorý viedol a dirigoval do roku 1991. Založil mládežnícky „Zborík“, začal so slávením maďarských liturgií, liturgií vopred posvätených darov, vyučoval náboženstvo a vykonával mnohé iné pastoračné aktivity. V roku 1990 sa stal správcom farnosti Košice, no už v roku 1991 ho prešovský biskup Ján Hirka povolal za správcu farnosti v Sabinove. V tom čase bol taktiež prešovským biskupom Jánom Hirkom v roku 1990 menovaný generálnym vikárom (protosynkelom). Túto službu vykonával 2 roky. Zo sabinovskej farnosti odišiel v roku 1999, aby nastúpil do služby rektora kňazského seminára v Prešove. Odtiaľ sa posunul na pozíciu dekana Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty v rokoch 2003 až 2007. Okrem týchto pracovných pozícií bol v rokoch 1993 až 2008 obhajcom zväzku (defensor vinculi) na Diecéznom cirkevnom súde v Prešove a od roku 2008 do roku 2017 bol obhajcom zväzku Metropolitného tribunálu Prešovskej metropolie.
 
Otec Vojtech Boháč pôsobil na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove od jej opätovného obnovenia po 40-ich rokoch, konkrétne od akademického roku 1990/1991. Počas svojho 30-ročného akademického pôsobenia získal v roku 1997 na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave titul licenciát teológie (ThLic.); v roku 2000 taktiež na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave akademický titul doktor teológie (ThDr., PhD.); v roku 2003 na Pázmány Péter Catholic University v Budapešti vedecko-pedagogický titul docent (doc.) a v roku 2006 na Katolíckej univerzite v Ružomberku vedecko-pedagogický titul profesor (prof.).
 
Bol vedúcim Katedry liturgiky a praktickej teológie v jej rôznych vývinových fázach, ako dekan viedol Teologickú fakultu v Prešove v rokoch 2003–2007.
Vo svojich vedeckých štúdiách sa venoval témam: byzantská liturgika, byzantský rítus, byzantský liturgický spev, Mikuláš Russnák – osoba a dielo. Zvlášť osoba Dr. Mikuláša Russnáka je jeho celoživotným akademickým dielom.
 
Bol známou osobnosťou v akademickom prostredí na Slovensku i v zahraničí, predovšetkým v stredoeurópskom priestore. Známe sú aj jeho zásluhy, ktoré pre akademickú pôdu a katolícku Cirkev vykonal. Jeho vysoká odbornosť v oblasti byzantskej liturgiky, rítu a byzantského liturgického spevu, ktorá sa snúbi s priateľskou otvorenosťou k spolupráci a pomoci, nezanechala žiadneho z jeho kolegov a študentov ľahostajným. Napriek svojej vysokej fundovanosti na poli akademickom, – neprestal byť totiž človekom, – s veľkým »Č«, ktorý vníma život vo všetkých jeho odvetviach, tak na poli akademickom, ako i cirkevnom a súkromnom. Mnohí sa s obdivom a uznaním vyjadrujú o jeho cirkevnej a akademickej práci. Ak sa raz budú písať dejiny gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku po roku 1989, otec Vojtech Boháč v nich bude mať významné miesto.
 
Svoju aktívnu vedecko-pedagogickú činnosť ukončil 30. júna 2020, kedy odišiel do zaslúženého dôchodku. Gréckokatolíckej teologickej fakulte tak venoval 30 rokov svojho produktívneho života. Hlboko v srdci nosil Boží zákon o čom môžu svedčiť jeho študenti a absolventi, ale aj jeho dlhoroční kolegovia – všetkým je totiž známe jeho povestné „Vsja po činu!“
 
Medzi najvýznamnejšie ocenenia a uznania vedeckých výsledkov profesora Boháča patria:
(2005) Cena rektora PU za najlepšiu monografickú prácu v oblasti teológie za rok 2004: Dr. Mikuláš Russnák zástanca liturgickej reformy a strážca prešovskej liturgickej tradície.
(2016) Strieborná medaila Prešovskej univerzity za významný prínos pre rozvoj Prešovskej univerzity v Prešove.
(2017) Pamätná medaila Prešovskej univerzity pri príležitosti 20. výročia vzniku Prešovskej univerzity.
K najvýznamnejším cirkevným oceneniam a uznaniam profesora Boháča sa zaraďujú:
(1998) Cirkevný titul: Titulárny kanonik.
(2001) Pamätný list Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva udelený za aktívnu účasť na príprave beatifikácie biskupa – mučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM.
(2020) Cirkevný titul: Stavroforný protojerej Prešovskej archieparchie.
 
Navzdory vyššie uvedeným titulom si o. Vojtech Boháč vážil ako najvýznamnejšie cirkevné uznanie fakt, že dňa 2. júla 1995 viedol Akatist k Presvätej Bohorodičke v prítomnosti pápeža sv. Jána Pavla II., ktorý v tento deň poctil svojou apoštolskou návštevou gréckokatolíkov na Slovensku. Slávnosť sa uskutočnila v Prešove pred Mestskou športovou halou, kde sa zišlo vyše dvestotisíc veriacich.
 
A ako druhú skutočnosť, na ktorú bol veľmi hrdý, že ho svätil biskup Dr. Vasiľ Hopko, ktorý sa stal blahoslaveným.
 
U otca Vojtecha bolo v tom najlepšom zmysle slova neprehliadnuteľné to, že bol kňazom a zároveň to, že bol veľmi poctivým, čestným človekom. Bol zapáleným lokálpatriotom, hrdým Maďarom, za svoj pôvod sa nehanbil a nikdy ho nezabudol spomenúť v akejkoľvek situácii.
 
Popri jeho pastoračnej a vedeckej retrospektíve nemožno zabudnúť ani na jeho rodinu, ktorá vytvorila to najlepšie prostredie na to, aby sa kňaz a profesor Boháč mohol popri svojej manželskej, rodičovskej i kňazskej službe venovať v takomto obrovskom rozsahu aj vede. Vďaka patrí manželke Valérii i deťom Bernadete, Vojtechovi, Veronike, Barbore a Valérii, že manžela a otca podporovali a boli mu dobrým zázemím i pre jeho kňazskú a akademickú službu.
 
Udeľ Pane, svojmu služobníkovi kňazovi Vojtechovi večnú pamiatku a blažený pokoj v nebeskom Kráľovstve!

Prílohy

Synoda 2021 - 2023
Dnes
29. jún 2022 (streda) Peter a Pavol, Petra
Svätý dňa: Svätí, slávni a všechválni najvyšší apoštoli Peter a Pavol.
Liturgické čítania:
Veľká utiereň: Jn zač. 67. (21, 15 – 25)
Liturgia: Ap. zač. 193. (2 Kor 11, 21 – 12,9); Mt zač. 67. (16, 13 – 19)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1436624 (35 %)
môže byť
1312531 (32 %)
nepáči
1330600 (33 %)
Hlasy: 4079755
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX