Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Nič sa od nás nežiada, čo by bolo nad naše sily. Či urobíš malú vec, alebo veľkú, dostaneš odmenu, ktorá odpovedá vnútornému rozpoloženiu tvojej duše: ak robíš vec v mene Boha uvedomujúc si jeho neustálu prítomnosť, dostaneš prekrásny dar, ktorý ti nikto nemôže vziať. Keď však niečo urobíš preto, aby si sa ukázal a aby si dostal ľudskú slávu, počuj svoj rozsudok od Hospoda: „Veru, hovorím vám: dostali už svoju odmenu.“
sv. Gregor Nysejský
Banner TV Lgos
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

04.03.2021 | ISPA | Čítanosť(1255) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kondolencia vladyku Jána Babjaka SJ k úmrtiu prof. Vojtecha Boháča (+video)

Kondolencia vladyku Jána Babjaka SJ k úmrtiu prof. Vojtecha Boháča (+video)

Milá pani manželka Valéria,
milé deti Veronika, Valéria, Bernadeta, otec Vojtech, Barbora,
drahá smútiaca rodina,
 
s hlbokým zármutkom, ale v kresťanskej viere a s nádejou na večný život som prijal správu, že Pán života a smrti si dnes povolal k sebe do večnosti Vášho manžela otca i starého otca profesora Vojtecha Boháča.
 
V mene svojom, ako aj v mene kňazov Prešovskej archieparchie sa spájame s Vami v modlitbe za spásu jeho nesmrteľnej duše a vyjadrujeme Vám úprimnú sústrasť.

Dobrotivý a milosrdný Otec nech prijme jeho dušu a nech ju odmení korunou večnej slávy za mnohé dobré skutky, ktorými naplnil celý svoj život.

Spomínam si, že nie tak dávno, dňa 9. júna 2020 sme sa stretli s otcom Vojtechom pri Pánovom prestole v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Spoločne aj so všetkými profesormi sme slávili ďakovnú svätú liturgiu pri príležitosti ukončenia jeho akademickej činnosti na našej Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove, na ktorej pôsobil od začiatku jej otvorenia v roku 1990 ako profesor liturgiky a liturgického spevu. Plných 30 rokov obetoval formácii kňazov. Bol súčasťou nielen teologickej výuky, ale aj duchovnej formácie bohoslovcov ako rektor kňazského seminára v rokoch 1999 až 2003. Rád by som spomenul aj roky 2003 až 2007, keď pôsobil ako dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove a pomáhal pri formácii kňazov v praktickej liturgike a cirkevnom speve. Dlhé roky pôsobil na cirkevnom súde ako obhajca manželského zväzku. Je dôležité zdôrazniť, že pri obnovení činnosti Gréckokatolíckej cirkvi otec Vojtech popri pastorácii vo farnosti pôsobil 2 roky ako generálny vikár vtedajšieho Prešovského biskupstva. Sú to iba omrvinky z jeho bohatej duchovnej a pastoračnej kňazskej služby v pozemskom živote. Bol veľkým duchovným darom pre Gréckokatolícku cirkev. Teraz, keď stojí tvárou tvár nášmu Pánovi, už vidí všetky súvislosti svojho života v plnosti.

Drahá smútiaca manželka a deti, aj napriek veľkej bolesti a smútku, ktoré prežívate, mi dovoľte vysloviť Vám duchovnú blízkosť nad stratou Vám drahého manžela a otca. Modlím sa za Vás, aby Vám nebeský Otec, na príhovor Presvätej Bohorodičky poskytol oporu kresťanskej nádeje a Božiu útechu v tejto ťažkej chvíli. Teraz si možno neviete predstaviť život bez neho. Ale my, ktorí veríme, že náš život smrťou nekončí, veríme aj v to, že otec Vojtech, nám bude pomáhať a orodovať za nás už v nebeskej vlasti.

V blaženom zosnutí večný pokoj daruj, Pane, tvojmu vždy spomínanému služobníkovi stavrofornému protojerejovi Vojtechovi a zachovaj mu večnú pamiatku!

Blažený pokoj, večná mu pamiatka!

 

 

 

Prílohy

Návšteva pápeža v Prešove
Dnes
27. október 2021 (streda) Sabina
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1420894 (35 %)
môže byť
1296743 (32 %)
nepáči
1313424 (33 %)
Hlasy: 4031061
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX