Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Keď vidíš, že tvoj blížny hreší, nepozeraj sa len na tento hriech, ale uváž, čo doteraz dobrého urobil, alebo robí. Ak sa budeš na neho takto pozerať, zrazu poznáš, že je lepší ako ty. Takto ho budeš posudzovať na základe všetkých jeho činov a nielen podľa ich častí.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

04.03.2021 | ISPA | Čítanosť(1337) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kondolencia vladyku Jána Babjaka SJ k úmrtiu prof. Vojtecha Boháča (+video)

Kondolencia vladyku Jána Babjaka SJ k úmrtiu prof. Vojtecha Boháča (+video)

Milá pani manželka Valéria,
milé deti Veronika, Valéria, Bernadeta, otec Vojtech, Barbora,
drahá smútiaca rodina,
 
s hlbokým zármutkom, ale v kresťanskej viere a s nádejou na večný život som prijal správu, že Pán života a smrti si dnes povolal k sebe do večnosti Vášho manžela otca i starého otca profesora Vojtecha Boháča.
 
V mene svojom, ako aj v mene kňazov Prešovskej archieparchie sa spájame s Vami v modlitbe za spásu jeho nesmrteľnej duše a vyjadrujeme Vám úprimnú sústrasť.

Dobrotivý a milosrdný Otec nech prijme jeho dušu a nech ju odmení korunou večnej slávy za mnohé dobré skutky, ktorými naplnil celý svoj život.

Spomínam si, že nie tak dávno, dňa 9. júna 2020 sme sa stretli s otcom Vojtechom pri Pánovom prestole v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Spoločne aj so všetkými profesormi sme slávili ďakovnú svätú liturgiu pri príležitosti ukončenia jeho akademickej činnosti na našej Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove, na ktorej pôsobil od začiatku jej otvorenia v roku 1990 ako profesor liturgiky a liturgického spevu. Plných 30 rokov obetoval formácii kňazov. Bol súčasťou nielen teologickej výuky, ale aj duchovnej formácie bohoslovcov ako rektor kňazského seminára v rokoch 1999 až 2003. Rád by som spomenul aj roky 2003 až 2007, keď pôsobil ako dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove a pomáhal pri formácii kňazov v praktickej liturgike a cirkevnom speve. Dlhé roky pôsobil na cirkevnom súde ako obhajca manželského zväzku. Je dôležité zdôrazniť, že pri obnovení činnosti Gréckokatolíckej cirkvi otec Vojtech popri pastorácii vo farnosti pôsobil 2 roky ako generálny vikár vtedajšieho Prešovského biskupstva. Sú to iba omrvinky z jeho bohatej duchovnej a pastoračnej kňazskej služby v pozemskom živote. Bol veľkým duchovným darom pre Gréckokatolícku cirkev. Teraz, keď stojí tvárou tvár nášmu Pánovi, už vidí všetky súvislosti svojho života v plnosti.

Drahá smútiaca manželka a deti, aj napriek veľkej bolesti a smútku, ktoré prežívate, mi dovoľte vysloviť Vám duchovnú blízkosť nad stratou Vám drahého manžela a otca. Modlím sa za Vás, aby Vám nebeský Otec, na príhovor Presvätej Bohorodičky poskytol oporu kresťanskej nádeje a Božiu útechu v tejto ťažkej chvíli. Teraz si možno neviete predstaviť život bez neho. Ale my, ktorí veríme, že náš život smrťou nekončí, veríme aj v to, že otec Vojtech, nám bude pomáhať a orodovať za nás už v nebeskej vlasti.

V blaženom zosnutí večný pokoj daruj, Pane, tvojmu vždy spomínanému služobníkovi stavrofornému protojerejovi Vojtechovi a zachovaj mu večnú pamiatku!

Blažený pokoj, večná mu pamiatka!

 

 

 

Prílohy

Synoda 2021 - 2023
Dnes
21. január 2022 (piatok) Vincent
Liturgické čítania:
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1426637 (35 %)
môže byť
1302500 (32 %)
nepáči
1319889 (33 %)
Hlasy: 4049026
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX